Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область

Вшануймо пам’ять про героїв Крут

99 років тому 29 січня 1918 року на залізничній станції  поблизу  селища Крути  (130  км  на  північний  схід  від  Києва) стався бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова  та  чотирма  сотнями київських  студентів  і школярів, які захищали підступи до столиці.

Більшість  українських добровольців були членами молодіжного Братства українських самостійників Юнацької  школи  імені гетьмана  Богдана  Хмельницького  та  Студентського  куреня Українських січових стрільців – переважно студенти Київського  університету, політехнічного  інституту та гімназисти.

Бій тривав 5 годин. Всі  студенти  загинули. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не мав, та у свідомості  багатьох  він набув особливого значення завдяки героїзму української  молоді,  яка загинула в нерівному бою біля  Крутів.  На  похороні у Києві біля Аскольдової могили президент Михайло  Грушевський  назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями.

Після підписання Брестського миру, який замінив владу більшовиків на австрійців та німців, 19 березня 1918 року в Києві відбувся урочистий похорон на Аскольдовій горі 28-ми полеглих у бою під Крутами бійців.

Існувало багато версій, чому сталися трагічні події під Крутами. У загибелі студентів звинувачували керівництво українських збройних сил, яке кинуло їх напризволяще перед загрозою сильного і небезпечного ворога.

Десятиліттями  історія бою  або  замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як в закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Лише у 2006 році на місці бою було встановлено пам’ятник.« повернутися до списку новин