Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область

Вшануймо пам’ять про героїв Крут

 

100 років тому 29 січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути (130 км на  північний схід від Києва) стався бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та чотирма сотнями київських студентів і школярів, які захищали підступи до столиці.

Більшість українських добровольців були членами молодіжного Братства українських самостійників Юнацької школи імені гетьмана Богдана  Хмельницького та Студентського куреня Українських січових стрільців – переважно студенти Київського університету, політехнічного інституту та гімназисти.

Бій тривав 5 годин. Всі студенти загинули. У перебігу військових дій цей бій  вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох він набув особливого  значення завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою  біля Крутів.

На похороні у Києві біля Аскольдової могили президент Михайло  Грушевський  назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями.

Після підписання Брестського миру, який замінив владу більшовиків на австрійців та німців, 19 березня 1918 року в Києві відбувся урочистий похорон на Аскольдовій горі 28-ми полеглих у бою під Крутами бійців.

Існувало багато версій, чому сталися трагічні події під Крутами. У загибелі студентів звинувачували керівництво українських збройних сил, яке кинуло їх  напризволяще перед загрозою сильного і небезпечного ворога.

Десятиліттями історія бою або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Лише у 2006 році на місці бою було встановлено пам’ятник.

Пам`ять зобов`язує нас не забувати подвигу героїв Крут.

З повагою −

міський голова Василь РАВЛИК,

в. о. старости с. Коболчин Віктор ГРИНЮК.

 

 « повернутися до списку новин