A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область, Дністровський район

Госпітальні округи: На Сокирянщині людей лякають чортами, яких і в очі не бачили

Дата: 15.02.2017 10:15
Кількість переглядів: 414

У КНЯЗІВСТВІ, КОРОЛІВСТВІ... / 
 

2017-й рік для жителів Сокирянщини розпочався з занепокоєнням з приводу реформування медичної галузі. В кожному населеному пункті це стало топ-темою в будь яких дискусіях, на масових заходах в усіх колах. Висловлюються різноманітні думки та припущення, звучать усілякі доводи. Та що відбувається насправді ніхто достеменно пояснити не може. Вважаю, що ситуація ускладнюється штучно і зараз поясню чому.

 

Почнемо з того, що реформа означає зміни, перетворення. Будь які зміни завжди переносяться болюче і це потрібно розуміти. Для прикладу візьмемо нашого європейського сусіда Польщу, розвитком якої ми всі захоплюємося, так от Лешека Бальцеровича (його вважають "батьком" реформ і автором так званої "шокової терапії") в перші роки взагалі ненавиділи і називали тираном. Тож, якщо хочемо змін (а ми всі про це говоримо, нарікаючи на важку долю), то потрібно зрозуміти, що "змін без змін" не буває (вибачте за каламбур) і жодна реформа не робиться миттєво, немовби за помахом чарівної палички.

 

Отже повернемося до нашої реформи сфери охорони здоров'я. В тому, що вона потрібна, думаю, погодяться всі, адже нинішній стан справ не задовольняє ні медиків, ні пацієнтів. Всі про це говорять, але дальше розмов впродовж усіх років Незалежності України справа не йшла. Чи не правда?

 

Нинішній же уряд наважився піти далі. Запропонована ним реформа передбачає багато змін, які лякають населення, але найбільше жаху наводить термін "госпітальний округ".

 

Чи дійсно все так страшно?

 

Насправді, створення госпітальних округів та всі аспекти цього процесу знаходяться ще на стадії робочого проекту, з яким і далі продовжують працювати експерти та фахівці. Планується, що госпітальні округи почнуть функціонувати у 2018 році. Зараз же зробили тільки перший крок і винесли проект на обговорення. В Чернівецькій області затверджено три госпітальних округи, наш район віднесли до Східного госпітального округу з центром в м.Хотин. Що ж має бути далі? Яке майбутнє чекає інші лікарні? Чи будуть їх закривати, чи понижувати їхні рівні? Таких питань сьогодні чимало, тож звернемося до роз'яснень на Урядовому порталі: 

 

1. В кожному госпітальному окрузі буде принаймні одна лікарня інтенсивного лікування, оснащена всім необхідним обладнанням, щоб надавати спеціалізовану медичну допомогу цілодобово. Відстань до цієї лікарні буде такою, щоб людина змогла доїхати туди максимум за годину.

2. Кількість інших медичних закладів в окрузі та їх спеціалізацію визначать самі місцеві громади. З представників міст обласного значення, району та об’єднаних територіальних громад створять Госпітальну раду. До кінця 2017 року цей орган має розробити план розвитку госпітального округу на 5 років. В документі чітко визначать мережу медзакладів, маршрути доїзду пацієнтів, обсяг інвестицій, необхідних для ремонту чи будівництва доріг до лікарень, оснащення їх сучасним обладнанням.

3. Громади самостійно прийматимуть спільне рішення щодо того, як зробити свої лікарні більш сучасними та спроможними надавати якісні послуги. Саме вони визначають, які лікарні треба перепрофілювати, які додатково створити, а центральна влада в цей процес не втручається.

 

Доступно, коротко і зовсім не страшно.

 

Повернемося до ситуації у нас в районі. Так сталося, що наша місцева влада останнім часом взялася демонізувати будь яку реформу і трактувати її по-своєму. Для прикладу, децентралізацію розпочинали з того, що якщо не "район-громада" то в селах позникають школи, ФАПи, будинки культури, бібліотеки та позалишаються тільки "хрести" ? так «вангували» районні ЗМІ.

 

Насправді ж можна з упевненістю констатувати, що в жодній громаді на даний час не закрили жодного закладу, а навпаки тільки покращують умови їх функціонування Переконатися, в цьому можна, відвідавши будь яку ОТГ в нашій області і поцікавитися у місцевих жителів станом справ (нагадаю, громади існують лише рік і це тільки початок їхнього розвитку). Але прихильники єдиної в районі ОТГ продовжують гнути своє, використовуючи на свою користь кожен зручний для цього привід. В тому числі і болісний процес реформування медичної галузі. Його на теренах Сокирянщини місцева влада розпочала із залякування, що медичні заклади будуть якщо не закриватися, то, принаймні понижуватися в статусі.

 

Тобто, замість того, щоб виконати покладений на неї обов'язок з інформування населення, провести роз'яснення щодо цілей реформи, її етапів та суті, підготуватися до створення госпітальної ради, аби аргументувати збереження в нашій лікарні другого рівня (переконаний, що таких аргументів є більш ніж достатньо), визначити слабкі місця нашої лікарні та сконцентрувати сили на їх покращення, наша влада використала ситуацію як додатковий інструмент маніпулювання населенням заради досягнення власної мети.

 

Промовисто проілюструвало це ВІЧЕ в м.Сокиряни, що відбулося 9 лютого біля центральної районної лікарні.

 

Фото "Чернівецький промінь"

 

Давайте розглянемо перебіг подій більш детально. Почалося все з сесії районної ради, на якій було одноголосно підтримане звернення до уряду з проханням розглянути можливість залишити в нас лікарню інтенсивного лікування 2-го рівня. Це абсолютно правильна позиція, яку відповідно потім підтримали на сесіях всіх сільських рад та об'єднаних територіальних громад, в чому не могло бути і сумнівів, адже навряд на в районі знайдуться противники такого стану речей. І тоді ж, на сесії стало зрозуміло, що реформу охорони здоров'я вміло почали змішувати з децентралізацією.

 

Донести інформацію про суть реформи намагався заступник голови Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА Юрій Миколайович Лесюк, інші виступаючі здебільшого підводили до того, що нібито лікарні загрожує закриття через те, що Сокирянський район не об'єднався в одну громаду. З залу щедро частували різними "приємними" епітетами голів уже створених ОТГ та Новодністровського міського голову, які насправді зовсім не мають відношення до впровадження даної реформи. Лунали вже звичні гасла про "один район - одна громада", страшилки про закриття шкіл і т.д. Дійшло навіть до того, що голова районної ради звинуватив свого суперника на виборах до ВР Максима Бурбака у тому, що він умисно шкодить Сокирянському району. (http://nordbess-news.cv.ua/vasyl-kozak-kynuv-vyklyk-maksymu-burbaku-video)

 

Після висвітлення сесії місцевими ЗМІ (http://nordbess-news.cv.ua/zhyteli-vsih-naselenyh-punktiv-sokyryanschyny-zhurtuvalysya-z-metoyu-zberezhennya-rajlikarni-video) населеними пунктами району активно поширилися чутки про закриття лікарні. Далі вже справа техніки. Північно-бессарабським порталом було анонсоване Народне ВІЧЕ, а щоб зачепити болючі струни в людських серцях, стаття вийшла з красномовним заголовком "Сокирянській центральній райлікарні - БУТИ" (http://nordbess-news.cv.ua/sokyryanskij-tsentralnij-rajlikarni-buty ).

 

Після таких закликів та заголовків людей вже не потрібно було «зганяти чи звозити» (як пишуть в деяких коментарях). Громада стала на захист лікарні і це цілком зрозуміло. Відповідно на ВІЧЕ було близько пів тисячі мешканців району (могло бути і більше, відбудься цей захід у вихідний день). Але замість того, щоб заспокоїти людей, або, бодай, надати достовірну інформацію, організатори ВІЧА діяли за своїм сценарієм. Знову лунали звичні гасла "район-громада", звинувачення у всіх гріхах політичних опонентів голови районної ради (чи це випадковість?)

 

Мало місце навіть таке ганебне дійство, в якому на адресу Новодністровського міського голови пролунали неприпустимі образи; їх, до речі, можна трактувати і як розпалювання міжнаціональної ворожнечі (і це в районі, де проживає кілька національностей та в час, коли країна в стані "гібридної війни"!) Допускати таке на офіційному заході, вважаю, занадто. Щодо суті порушеного питання виступали лише медики, інші концентрували увагу на політичних аспектах. Повну версію всього, що відбувалося, можна послухати за посиланням:(нижче). Пропоную порівняти з матеріалом від місцевих ЗМІ (http://nordbess-news.cv.ua/diji-sokyryanskoji-rajonnoji-rady-prodovzhuje-hromadskist-sokyryanschyny).

 

Взагалі вважаю найбільшою проблемою впровадження реформ - дефіцит інформації. Недостатнє висвітлення цих змін на теле- та радіоканалах, в друкованих ЗМІ є причиною породження різних фейків та поширення дезінформації, що відчутно призупиняє втілення цих реформ в життя. А влада на місцях (особливо наша) вправно використовує прогалину в інформаційному просторі для досягнення своїх «ідей-фікс» (у нашому випадку «один район - одна громада») і задовольняє таким чином власні інтереси, імітуючи при цьому піклування про людей. Дивує лише, що уряд так в'яло реагує на подібні дії, сіючи цим сумніви щодо щирості намірів проводити реформи. А грізні заяви про покарання за саботаж реформ, що лунають на найвищому рівні, залишаються лише словами.  

 

Я ж абсолютно впевнений, що в нас є всі шанси не тільки зберегти а й удосконалити роботу нашої лікарні, створити успішні та сильні громади і рухатись до гідного життя. А моторошні історії про "хрести в селах", "пологи в снігах Кельменеччини" та інші нісенітниці через певний час будемо згадувати з посмішкою. Така моя думка з приводу того, що відбувається у нас в районі, а вам пропоную зробити власні висновки.

 

P.S. Пролити трохи світла на причини невтримного бажання нашого керівництва об'єднати весь район в одну громаду я спробую у своєму блозі на сайті БукІнфо. Тут я ґрунтовно спробую пояснити, чому деяким особам так важливо не втратити свій вплив та владу. Вже на цьому тижні обіцяю нові ексклюзивні дописи про дуже цікаві схеми.

 

Депутат районної ради Ігор НАЖИГА,

Спеціально для БукІнфо (с)


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь