A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область, Сокирянський район

Будьте тільки здорові!

Дата: 13.01.2017 11:01
Кількість переглядів: 330

Що треба знати про цукровий діабет

Проблема цукрового діабету в усіх країнах світу, в тому числі в Україні, стала медико-соціальною. Поширеність цієї хвороби складає 4-5%, не враховуючи те, що на кожен випадок виявленого захворювання припадає 2-3 випадки невиявленого цукрового діабету. По нашому району поширеність цієї хвороби складає 5%. Щорічно діагностується по району до 140-150 нових випадків цукрового діабету.

Відомо, що ця хвороба призводить до ранньої інвалідності і смертності. 65% хворих цукровим діабетом другого типу вмирають від серцево-судинних захворювань, так як у осіб з цукровим діабетом швидше і в більш вираженому ступені розвиваються атеросклеротичні враження судин серця, що спричиняє інфаркт серця, судин мозку, церебральний інсульт, звуження судин кінцівок, гангрену та сліпоту. У хворих на цукровий діабет ризик серцево-судинної патології у 3-4 рази вищий порівняно з людьми без цукрового діабету. Товариства сліпих на 60-85% формують хворі на цукровий діабет.

Цукровий діабет в своєму розвитку проходить три стадії:

− предіабет − це фактори ризику;

− латентний діабет, який діагностується глюкозо толерантним тестом;

− явний (маніфестний діабет).

Цукровий діабет є двох типів. І тип цукрового діабету, інсулінозалежний зустрічається в дитячому і юнацькому віці. В основі його розвитку лежить абсолютна інсулінова недостатність. Щоденне введення інсуліну у таких хворих є обов’язковим.

Цукровий діабет II типу, інсулінонезалежний виникає в осіб віком 35-40 р. і старших. Він обумовлений як зниженням секреції інсуліну підшлунковою залозою, так і зменшенням чутливості периферичних тканин до його дії.

Кількість хворих з цукровим діабетом І типу складає 10%; II типу − 90% від усієї кількості хворих цукровим діабетом.

Причини виникнення цукрового діабету І і II типів різні. Для виникнення цукрового діабету І типу має значення:

− генетична схильність (тобто наявність у родичів цукрового діабету. Цукровий діабет при цьому передається − успадковується.

Імунітет. В організмі людини розвивається імунна агресія, яка викликається вірусною інфекцією і вражає підшлункову залозу. У таких хворих виявляються антитіла до підшлункової залози та до ферменту, що є на клітинах підшлункової залози.

Цукровий діабет першого типу, як правило, гостро розпочинається в осіб молодого віку. У хворого з’являється спрага, сухість в роті, часте сечовиділення, схуднення, свербіж шкіри, з часом холодні кінцівки, мерзлякуватість, біль в ногах, загальна слабкість.

Причини виникнення цукрового діабету другого типу істотно відрізняються від причин цукрового діабету 1 типу. При цій формі діабету основним моментом є зниження чутливості тканин до інсуліну, що змушує підшлункову залозу посилено збільшувати його виділення і з часом спричинює виснаження підшлункової залози, зменшення виділення інсуліну, що призводить до хронічного підвищення вмісту цукру крові, а якщо він перевищує нирковий поріг (8,8-10 мм/л), то і заявляється в сечі.

Хто найбільш уразливий до захворювання цукровим діабетом 2 типу. Це особи, які мають фактори ризику, а саме особи:

− з обтяженою спадковістю щодо цукрового діабету, тобто родичі хворих на цукровий діабет;

− з ожирінням;

− з гіпертонічною хворобою;

− з ішемічною хворобою;

− з інсультами;

− з атеросклерозом нижніх кінцівок;

− жінки, які народили дитину вагою 4 кг і більше;

− жінки, у яких під час вагітності періодично підвищувався рівень цукру крові (більше 5,5 мм/л);

− із захворюваннями шлунково-кишкового тракту (підшлункової залози, печінки);

− з ендокринними захворюваннями;

− із гнійничковими захворюваннями шкіри;

− із катарактою;

− з ураженнями слизової оболонки рота.

Ці особи повинні визначати цукор крові щорічно та визначати глюкозо толерантний тест.

Цукровий діабет 2 типу, який .виникає у людей старших 40 років, 70-80% яких мають надмірну масу тіла, має спокійний початок і повільне прогресування. Але при цьому прогресивно вражаються всі судини організму, в першу чергу і більше всього, це судини очей, нирок, ніг, серця, мозку. І часто хворий звертається з приводу захворювань вище вказаних органів, а при обстеженні виявляються підвищений вміст цукру крові.

Біда в тому, що клінічні прояви цукрового діабету 2 типу, тобто скарги і клінічні симптоми, властиві цукровому діабету з4являються через 5-6 років, від моменту захворювання, а в цей час уже 60% підшлункової залози вражена і не виділяє інсулін і у хворого уже є 2-3 ускладнення цукрового діабету. Проведення глюкозо толерантного тесту у людей з факторами ризику дає можливість діагностувати захворювання на самому початку розвитку.

Особам з вище вказаними факторами ризику необхідно звернутись до сімейного лікаря і визначити цукор крові та провести глюкозо толерантний тест, який дасть можливість виявити латентний діабет і вчасно розпочати профілактичні заходи, які дадуть можливість попередити прогресування ускладнень хвороби.

Особи з факторами ризику спостерігаються в лікувально-профілактичних закладах будь-якого рівня сімейними лікарями.

Профілактика цукрового діабету

Профілактика 1 типу, інсулінозалежного цукрового діабету.

Виявлення у родичів хворих на цукровий діабет схильності до захворювання, визначенням у них маркерів цукрового діабету.

Профілактика вірусних захворювань.

Не рекомендуються шлюби із сімей з інсулінозалежним цукровим діабетом та особами з обтяженою спадковістю щодо цукрового діабету.

Профілактика цукрового діабету 2 типу, тобто інсуліно незалежного.

− Здоровий спосіб життя − збалансоване харчування, нормалізація маси тіла.

Слід врахувати те, що з кожним наступним десятиліттям (після 40 років) обмін речовин в організмі знижується на 7,5%, що вимагає адекватного зниження калорійності. Жири повинні складати менше 30% раціону, і з них менше 10% −  насичені жири, обмеження вживання рафінованих вуглеводів.

Регулярний режим фізичних навантажень до 30 хвилин в день (або 3 години в тиждень).

Обмеження вживання лікарських препаратів, які призводять до порушення вуглеводного обміну це (адельфан, клофелін, гемітон, брінальдікс, анальгетики, антипіретики, аміназин, амітріптілін, глюкокоргикостероіди, парацетамол, індометацин).

Досягнення нормалізації показників ліпідного обміну (холестерин, григліцериди).

Отже своєчасна діагностика латентного діабету, модифікація способу життя, призначення адекватної фармакотерапії дасть можливість попередити подальший розвиток цукрового діабету та його ускладнення.

М. ОЛІЙНИК,

лікар.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь