A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область, Сокирянський район

Соціальні послуги  та деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування

Дата: 17.01.2018 11:02
Кількість переглядів: 550

           Законом України „Про соціальні послуги” (далі – Закон), який набув чинності з 1 січня 2004 року, визначено, що право на безоплатне соціальне обслуговування (отримання соціальних послуг) в державних та комунальних установах мають громадяни, не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю і не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу. Громадяни, які мають рідних, зобов’язаних за законом їх утримувати, мають право, згідно із Законом, отримувати соціальні послуги, але на платній основі, відповідно до затверджених тарифів.

          З метою приведення законодавства, що регулює діяльність терцентрів, у відповідність до Закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. №1417 „Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)”, якою затверджено нову редакцію Типового положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (далі – Типове положення) та Перелік соціальних послуг, умови та порядок їх надання в структурних підрозділах територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (далі – Перелік). Правові норми, визначені у вказаних документах, узгоджено із Законом та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими в Україні з метою регулювання діяльності у сфері соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
              Водночас законодавством (стаття 1 Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”) встановлено, що до одиноких належать особи, які не мають працездатних родичів, зобов’язаних за законом їх утримувати. До непрацездатних законодавство (стаття 1 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”) відносить осіб, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі дітьми-інвалідами, а також осіб, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до цього закону.

              Громадянам, які мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, іншим категоріям осіб, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 р. №12 „Про порядок надання платних соціальних послуг та затвердження їх переліку” послуги мають надаватися терцентрами на платній основі відповідно до тарифів.
Механізм регулювання тарифів на платні соціальні послуги застосовується державними та комунальними підприємствами, установами і закладами соціального обслуговування, до яких належать також і терцентри) згідно з Порядком регулювання тарифів на платні соціальні послуги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2005 р. №268.
                Доцільно зазначити, що Постановою (пункти 20 та 42 Переліку) місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування надано право звільняти (у деяких випадках) від плати за надання соціальних послуг у відділеннях соціальної допомоги вдома та стаціонарних відділеннях самотньо проживаючих малозабезпечених непрацездатних осіб, які мають родичів, зобов’язаних за законом їх утримувати і надавати їм соціальну допомогу, однак з якихось причин не надають такої допомоги (перебувають за кордоном чи у місцях позбавлення волі, стали наркоманами чи алкоголіками, місце перебування родичів не встановлено тощо). В такому разі видатки, пов'язані із наданням соціальних послуг громадянам, передбачаються в кошторисі територіального центру за рахунок додаткових коштів місцевих бюджетів.

         Що стосується обслуговування громадян похилого віку, інвалідів в інших відділеннях терцентрів, то відповідно до статті 34 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” місцеві органи влади мають право встановлювати за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткові до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

        На сьогодні, крім терцентрів, соціальні послуги непрацездатним громадянам похилого віку, інвалідам та хворим, які не здатні до самообслуговування, мають право надавати фізичні особи, діяльність яких регулюється Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. №558. За умови призначення компенсації затрати за надання соціальних послуг відшкодовуються фізичним особам у вигляді щомісячних грошових виплат в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. При цьому сімейний стан осіб похилого віку, інвалідів, хворих, які потребують соціальних послуг, не враховується. Для оформлення компенсації громадяни, які не здатні до самообслуговування і у зв’язку з цим потребують соціальних послуг, та фізичні особи, які згодні надавати їм послуги, мають звернутися з відповідними документами до місцевого управління соціального захисту населення.

         Для отримання соціальних послуг, що надаються державними та комунальними суб’єктами, особа, яка їх потребує, має звернутися з письмовою заявою до місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який зобов’язаний планувати соціальні послуги, визначати необхідний обсяг асигнувань на ці цілі тощо (Пункт 3 Переліку соціальних послуг та стаття 9 Закону України „Про соціальні послуги”). Терцентр не є органом влади, це - бюджетна установа, що надає соціальні послуги (надавач послуг). Звернення осіб, які потребують соціального обслуговування (надання соціальних послуг) безпосередньо до терцентру, як надавача послуг, суперечить вимогам Бюджетного кодексу України, які встановлено для головних розпорядників коштів.

           Соціальні послуги – це комплекс заходів, що надаються людині, яка потрапила у складні життєві обставини та не може їх подолати самостійно. Йдеться про допомогу під час безробіття, втрати близьких, нездатності доглядати за собою внаслідок важкої хвороби чи інвалідності.

           На соціальні послуги держава витрачає значні ресурси, у той же час залишаються особи, які не потрапляють в жодну з категорій громадян, які мають право на допомогу, і залишаються без соціальної підтримки.

            Саме  територіальні громади  є тою первинною низовою ланкою, де мають бути організовані соціальні послуги. А передумовою цього має бути виявлення осіб та сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, формування інформаційної бази, а також визначення індивідуальних потреб у соціальних послугах, організація, планування та надання послуг.

                                                                                                                                    Вікторія Макарець

начальник відділу з соціальних питань виконкому

Сокирянської міської ради

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь