A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область, Сокирянський район

На Сокирянщині команда Козака-Бескупського отримала "ляпаса" від Павлюка після виконання пісні "Один район - одна громада!"

Дата: 02.06.2017 20:24
Кількість переглядів: 645

 

КНЯЗІВСТВО ТРІЩИТЬ ПО ШВАХ... / 

 

Адміністративно-територіальна реформа впевнено крокує Україною і з кожним днем демонструє все кращі і кращі результати. Але позитивні приклади децентралізації надихають не всіх. Розуміючи, що цей процес незворотній, велика кількість чиновників районного та обласного рівня, опинившись перед загрозою втратити роботу, намагаються трактувати реформу так, як їм вигідно. Наче у відомій приказці: "Не можеш побороти - очоль". В Чернівецькій області найяскравішим прикладом такого розвитку подій є Сокирянський район. Через протистояння, які тут точаться ще з 2015 року, реформа рухається дуже повільно.

 

Вся проблема в тому, що адміністративна реформа передбачає передачу більшості управлінських функцій на місця, тобто в ОТГ. Районній владі залишається мінімум повноважень. Для очільників Сокирянщини це неприйнятне, тому районна влада всіма правдами і неправдами намагається втілити в життя ідею "Один район - одна громада". При цьому використовується найпотужніші на нинішній день зброя – дезінформація (благо, що всі ЗМІ району підконтрольні владі). Таким чином нинішні чиновники сподіваються залишитися і при владі і з усіма повноваженнями. Прикро, що цю ідею підтримують і окремі обласні чиновники (про що вже не раз було написано: https://www.bukinfo.com.ua/show/news?lid=74748,https://www.bukinfo.com.ua/show/news?lid=75560). Але пропри все це, районна влада вперто продовжує гнути своєї. Тому багато хто порівнює децентралізацію на Сокирянщині із серіалом "Санта-Барбара", чергова серія якого відбулася 23 травня.

 

Але про все по порядку.

  

Спроби обласною радою змінити Перспективний план створення громад Сокирянського району відбулася вже не вперше. Наприклад, на березневій сесії Чернівецької обласної ради з ініціативи депутата обласної ради Бортич Л.І. голови фракції "Аграрна партія України" (сюрприз?!) було порушене питання "Про створення робочої групи з розгляду змін до Перспективного плану в Сокирянському районі (пізніше виправлено на "Чернівецької області")". Перші два засідання цієї робочої групи відбулися в приміщенні ОДА. Але ніяких конкретних рішень прийнято не було. Було лише представлено дві полярні точки зору: представників районної "робочої групи" та "непроханих гостей" із придністровських сіл. Тож наступне засідання відбулося вже безпосередньо на місці, в Сокирянській РДА.


За недоброю традицією, про цю нараду повідомлялося тільки обраним, планувалося, очевидно, що обласна робоча група під загальний "одобрямс" зали послухає про "правильні" зміни до Перспективного плану і сумнівів ні в кого не виникне. Але не так сталося як гадалося ? про візит гостей з області "прознали", так звані незручні активісти і зустріч пройшла трішки не за сценарієм.


З усього можна виділити кілька основних тез. Голова Сокирянської РДА зазначив, що зараз на теренах району згідно з Перспективним планом утворено три громади: Сокирянська, Вашківецька і Новодністровська (з якою вони ніби вже змирилися?!) Більшість сіл не на сьогоднішній день не ввійшли до складу жодної з цих громад і залишаються так званими "олійними плямами". Петро Петрович (той що Бескупський) висловив занепокоєння подальшою долею цих населених пунктів, які, нібито, залишились поза Перспективним планом. Та це лише напівправда. Насправді, щоб дати поштовх реформі, до Перспективного плану дійсно були внесені зміни, які надали Сокирянській та Вашківецькій громадам права на існування. Це, до слова, загальна практика по Україні. Але ці зміни вважаються тимчасовими, бо першочерговий Перспективний план району не змінився (рис.1) і передбачає дооб’єднання сіл до вже існуючих громад. 


Також Петро Петрович визнав, що саме на апарат РДА покладена державницька функція роз'яснювальної роботи щодо впровадження реформи. Голова РДА запевняє, що ця функція «справно виконується», але при цьому не розуміє, чому сільські громади не дають згоди на дооб'єднання. Та варто лише відкрити «районку» і ви там побачите статті, що відверто дискредитують саме суть адміністративної реформи (наприклад, "Реформування чи руйнування"). Людям подається чимало "обгрунтованої" інформації про те, як позакривають школи, знищать ФАПи та дитсадки, про "розривання" району, загибель сіл тощо. Такі ж страшилки ще й на радіо по кілька разів на день повторюють (і це продовжується з 2015 року!) Разом з тим ці ж ЗМІ пропонують єдиний можливий рецепт виходу з ситуації – «Один район ? одна громада». Звісно, що при таких інформаційних атаках люди бояться йти в громади. Тож ці «олійні плями» і є результатом «справного виконання» Сокирянською владою покладеного на неї обов’язку. І це факт!


Голови сільських рад Грубно, Селища, Братанівки, Корманя, Шибутинець, Лопатово одностайно заявили про бажання своїх громад об'єднатися тільки з Сокирянами. Бажання це звісно похвально, адже один з принципів створення ОТГ ? це добровільність. Але чи не базується воно на тих самих «лякалках» від місцевих ЗМІ? Чи знають жителі цих сіл всі плюси і мінуси ОТГ? Адже є ще два принципи їх формування: спроможність і доступність. Про перший чудово розповіла у своєму виступі начальник відділу управління регіонального розвитку містобудування та архітектури Чернівецької ОДА Христина Марчук. Вона мовою цифр довела, що конфігурація Перспективного плану, який зараз нав'язують нашому району (мал.2 нижче) ніяк не покращить спроможність новостворених громад.

 

А з приводу доступності, то для прикладу: в м.Новодністровськ нещодавно відкрилося нове відділення Пенсійного фонду України, яке обслуговує всю Новодністровську ОТГ, тому мешканцям прилеглих сіл вже не потрібно їхати до Сокирян за цією послугою а це відчутна економія коштів, зусиль і часу. Вже є багато позитивних відгуків. Тож до сільських голів, які виступили під час засідання є запитання: чи задумувалися ви про те, як в майбутньому будете пояснювати односельцям, що для отримання адміністративних послуг їм і надалі потрібно буде долати відстань до м.Сокиряни, маючи поруч Вашківецько-Романківецьку ОТГ, де надаються точно такі самі послуги.


Чи стало для присутніх в залі новиною те, що фактично усі кошти, які надходять до районного бюджету від ПАТ «Укргідроенерго», були використані на будівництво лікарні та будинку культури в Сокирянах (близько 78млн. і це ще не все)? І це при тому, що призначення надходжень від енергетиків – на розвиток інфраструктури району. Придністровські села, які, власне, і постраждали від будівництва енергетичних споруд, цих коштів і в очі не бачили, крім, хіба що Білоусівки (дитсадок 1,5 млн.грн.) та окремих населених пунктів, які ще у 2004-2006 рр. були частково газифіковані. Тобто мотивувати сільські громади тим, що вони втратять ці гроші,? теж лукавство, адже вони їх і не мали.


Також на цьому зібранні був розвіяний міф про те, що Сокирянська ОТГ відмовляється фінансувати районні бюджетні установи (культури, освіти тощо) і прирікає їх працівників на життя без заробітних плат. Василь Равлик продемонстрував підписані ним ще в січні договори, які з другого боку так і не були погоджені.


Особливої уваги заслуговує спітч депутата Ожівської сільської ради, яка сама його і охрестила «казкою». Змушений нагадати, що в цьому селі виник надзвичайний прецедент – громада подала до суду на свою раду і виграла позов. Лише таким чином мешканці с.Ожеве змогли довести, що їх представники прийняли рішення супротив волі громади, яке загальмувало процес об'єднання Новодністровської ОТГ. Чи варто вірити таким обранцям?


Підсумовуючи все сказане і почуте заступник голови Чернівецької ОДА Михайло Павлюк пообіцяв всебічно вивчити дане питання та прийняти обґрунтоване рішення. Це була чітка і зважена позиція держслужбовця, якої не вистачає Фищуку і Мунтянові. Приємно, адже раніше представники обласної влади, відвідуючи наш район, в основному ставали на бік районного керівництва. Сподіваюсь, що ця тенденція відтепер зміниться. Маю також надію, що й депутати обласної ради приймуть мудре, потрібне для громад, від яких, до речі, отримали повноваження, рішення.


А взагалі, атмосфера в нашому районі схожа на те, що відбувається в РФ. Зокрема, інформаційне поле. Таке ж зомбування людей засобами масової інформації з нав'язуванням однієї думки. Докази цьому легко знайти в газеті «Дністрові Зорі», на «Північно-Бессарабському інформаційному порталі», районному радіо тощо (всі ЗМІ підконтрольні районній владі), де немає жодної альтернативної інформації, крім «Один район ? одна громада», немає жодного позитиву про вже створені ОТГ. Сокирянська, Вашківецька та Новодністровська громади оголошені ворогами, вже потрапили у немилість і офіс реформ, і навіть урядова комісія, направлена до Сокирян Прем’єром. (на підтвердження: https://www.bukinfo.com.ua/show/news?lid=78220). Навіть слова Володимира Гройсмана були трактовані на свій лад: (https://www.bukinfo.com.ua/show/news?lid=77620).


Оригінальна версія про зустріч 23 травня з’явилася вже і в районних ЗМІ (http://nordbess-news.cv.ua/take-objednannya-nas-rozjednuje-video). Перебіг подій цієї зустрічі представлений таким чином, що й справді виходить, нібито всі за єдину громаду в цілому районі. Насправді, було далеко не так. Повну версію всього, що відбувалося можна переглянути за посиланням нижче. Щиро вірю, що мешканці району добре проаналізують те, що відбувається і врешті решт зрозуміють де правда.

P.S. Беручи до уваги сюжет "Чернівецького променя" про цю подію (http://promin.cv.ua/2017/05/24/protses-detsentralizatsii-na-sokyrianshchyni-pryzupynyvsia.html), гадаю, зустріч Козака і Бешлея, про яку довгий час пліткували, все ж мала місце. Маємо новий союз "Аграрної партії" з "Рідним містом"?

 

Раджу всім не пожалкувати свого дорогоцінного часу і переглянути цю зустріч повністю:

 

 

Ігор НАЖИГА, депутат Сокирянської районної ради

Спеціально для БукІнфо (с) 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь