A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область, Сокирянський район

«МІСТО МОЄ НАД РІКОЮ, У СОЛОВ’ЇНИХ САДАХ…»

Дата: 26.07.2017 13:06
Кількість переглядів: 380

 

У свято Петра й Павла Сокиряни  відзначили  свій черговий день народження

Урочисте відкриття свята відбулося на площі Героїв Небесної Сотні, куди до святково оформленої сцени прийшли десятки мешканців та гостей міста. Якраз закінчилася святкова літургія в місцевій церкві апостолів Петра і Павла, в хорі якої співає міський голова Василь Равлик. До початку урочистостей залишалося кілька хвилин, тож керівник об’єднаної територіальної громади погодився дати коротке інтерв’ю нашій газеті. 

– Василю Степановичу, Сокирянська ОТГ є однією з 18 на Буковині та однією зі 159 громад. Вона утворилася серед перших в Україні. Ви відразу повірили в реформу децентралізації? 

– Сокирянська міська об’єднана територіальна громада дійсно утворилася однією із перших у 2015 році. Причому утворилася не з допомогою районної влади, як того вимагає закон, а навпаки – всупереч волі керівників районної влади та при їхній шаленій протидії об’єднанню, а отже, й реформі загалом. Але реформу вже не зупинити, бо вона є найбільш успішною з точки зору досягнень об’єднаних громад і найбільш масштабною з точки зору результатів, яких очікує суспільство. Саме тому я є палким прихильником реформи, яка покликана змінити пострадянську неефективну, неповоротку систему організації влади. Я переконаний, що вона буде успішною.  

– Що змінилося в житті мешканців ОТГ?

– По-перше, органи місцевого самоврядування отримали нові, значно ширші, ніж раніше, повноваження і функції. По-друге, отримали під них фінансовий ресурс від держави, а також у рази збільшились власні надходження до бюджету ОТГ. Для порівняння: якщо бюджет міста Сокирян і села Коболчин у 2015 році разом становив 5,4 мільйона гривень, то бюджет об’єднаної громади торік сягнув 36,8 мільйона (додатково понад план надійшло 4,8 мільйона власних доходів), у 2017 році запланований бюджет на рівні 43 мільйонів. На перше липня додатково понад план забезпечено власні доходи в сумі 2,8 мільйона гривень. По-третє, в ОТГ відчули себе господарями на своїй землі, як не пафосно це звучить. Ми плануємо свій розвиток, ставимо перед собою цілі й досягаємо результатів.

– А як це позначилося на житті мешканців громади?

– Насамперед мешканці мають можливість отримати соціальні послуги в центрі надання адміністративних послуг. Працює реєстраційна служба, яка здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно фізичних і юридичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності. Для отримання окремих соціальних послуг  мешканцям ОТГ немає необхідності їхати в Чернівці. Їх можна отримати в нашому ЦНАПі. Жителі Сокирян і Коболчина відчули позитивні зміни від реалізації  проектів розвитку інфраструктури. Торік ми здійснили капітальний ремонт спортивного залу Сокирянської ЗОШ № 1, замінили дві теплотраси в загальноосвітніх навчальних закладах і вікна в Коболчинській ЗОШ, провели ремонт доріг із асфальто-бетонним покриттям у Сокирянах, з гравійним у Коболчині, капітальний ремонт актового залу в Коболчинському ДНЗ, придбали й облаштували чотирі дитячі ігрові та один спортивний майданчик. Запровадили роздільний спосіб збирання твердих побутових відходів, придбали спецтехніку для комунального підприємства, впорядкували сквери і місця відпочинку. Сьогодні в День міста відкриваємо ще один чудовий куточок – майданчик закоханих. 

На пропозицію громадян здійснили благоустрій території та висадили саджанці дерев на вулиці Сидора Воробкевича, де плануємо встановити дитячий ігровий майданчик. Продовжуємо роботу з освітлення вулиць, на яких встановлюємо нові економні прилади. В планах поточного року – реконструкція фасадів із використанням енергоощадних матеріалів дошкільних навчальних закладів №2 у Сокирянах і Коболчині.  

До кінця липня розпочнемо будівництво нового кладовища в  Коболчині. Також після отримання експертного висновку ремонтуватимемо міські дороги з асфальто-бетонним покриттям. Від минулого року організували два додаткові рейси автобусів: Сокиряни – Коболчин, Сокиряни центр – «Та гора».

– Чи не розчаровані об’єднанням мешканці Коболчина?

– Насправді мешканці Коболчина повною мірою відчули перевагу об’єднання. Якщо говорити мовою цифр, то при бюджеті села в 2015 році – 900 тисяч гривень у 2016-му загалом Коболчин отримав понад 5 мільйонів. За кошти,  отримані на розвиток інфраструктури ОТГ, торік реалізували заходи в селі на суму майже мільйон гривень. Село отримало «свіжий ковток повітря». Загалом переваги об’єднаних громад є очевидними. Переміни на краще не може не бачити або незрячий, або той, хто вперто не хоче їх бачити, – це противники реформи, противники Сокирянської ОТГ, мої опоненти. На виборах 2015 року нинішні керівники району програли виборчу компанію, а тепер через підручні їм ЗМІ всіляко намагаються дискредитувати діяльність ОТГ, міської ради, міського голови, спотворюючи факти, запускаючи різні фейкові інформаційні проекти.     

– Дізнався, що Сокирянська ОТГ планує розширюватись. Як ставляться до приєднання навколишні села?

– Після прийняття Верховною Радою України змін до закону «Про добровільне об’єднання громад» Сокирянська міська рада прийняла і надіслала шести сільським радам відповідні рішення про приєднання восьми сіл. Спілкуючись із населенням цих населених пунктів, знаю, що громадяни за приєднання, однак в силу певних суб’єктивних причин, особистих амбіцій і «діяльності» окремих суб’єктів владних повноважень процес приєднання невиправдано гальмується. Сільські громади втрачають час, фінансові ресурси і можливість активного розвитку територій. Між тим Сокирянська міська об’єднана територіальна громада динамічно розвивається, має здобутки економічного і культурного зростання, сміливо крокує вперед, прагне справедливого й гідного майбутнього. Твердо переконаний, що майбутнє України за міцним місцевим самоврядуванням, за успішними й спроможними об’єднаними територіальними громадами. 

 

* * *

… На свято завітали перші заступники голів облдержадміністрації та обласної ради Михайло Павлюк та Інга Маковецька, примар міста Окниця (Республіка Молдова)  Іван Чумак; учасник бойових дій Микола Вишневський; керуючий справами виконкому Новодністровської міської ради Борис Петрик; голова Глибоцької об’єднаної територіальної громади Григорій Ванзуряк,  Почесні громадяни Сокирян Василь Кирилюк та Федір Блинду, представник Міжнародної організації «Корпус миру» ( Сполучені Штати Америки ) Ділан Рубі, депутати, меценати, мешканці Коболчина та інших сіл району.

Діти в колоритних костюмах піднесли гостям хліб і сіль на вишитому рушникові, як символ життя й достатку. Присутні уважно слухали господаря свята – міського голову Василя Равлика, котрий розповів про успіхи та досягнення об’єднаної територіальної громади й щиро привітав сокирянців із цим чудовим днем.

До привітань та найкращих побажань «місту над рікою» долучилися всі, хто зі святкової трибуни  звернувся до його мешканців.

 – Сокиряни залишають слід у серці кожного, хто хоч раз сюди завітає, – сказав  заступник керівника виконавчої влади Буковини Михайло Павлюк.– Мені імпонує дух і завзятість, з якою сокирянці беруться за справу. Бажаю процвітання та успіхів…

На святі було багато приємних моментів. Найперше – це нагороди від обласної адміністрації та Сокирянської міської ради за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, активну громадянську позицію та з нагоди відзначення Дня міста. Їх отримали  приватні підприємці, працівники освітніх закладів, комунальники, багатодітні матері, пенсіонери.

Оскільки в Сокирянах є багато молоді, цікавим стало  відкриття майданчика для закоханих. «Бути коханим – це більше, ніж бути багатим, бо бути коханим – значить бути щасливим…», – переконливо звучали над площею  Героїв Небесної Сотні слова ведучих. Додати тут нічого…

Не залишили  байдужих  розважальна програма «Аніматори – дітям»,  конкурс «Міні-міс «Сокирянська громада-2017»,  спортивні змагання, святковий концерт танцювальних колективів  та багато інших незабутніх «родзинок»,  подарованих Сокирянам як господарями, так і гостями, котрі прибули до цього чудового куточка Буковини, аби разом  порадіти успіхам та накреслити плани на майбутнє.

* * * 

– Уже другий рік наше село об’єдналося з Сокирянами, – в перерві святкувань розповів в.о. старости села Коболчин Віктор Гринюк. – Досі десятиліттями наш населений пункт не оновлювався. За останній час його вулиці освітлюються, полагодили школу, будинок культури, привели в належний вигляд цвинтар. Коболчинці задоволені, що об’єдналися із Сокирянами. Жити стало веселіше.

– Я депутат міської ради вже чотирьох скликань, – долучилася до розмови завідуюча дитячим садочком Леся Руснак. – Довго виношувала мрії обладнати в райцентрі дитячі майданчики. Нарешті торік відкрили перший із них – «Котигорошко». Це завдяки тому, що в нас об’єднана територіальна громада, є додаткові надходження. Бавитися на майданчику приїжджають діти з Коболчина і сусідньої Молдови. Сьогодні відкрили Алею закоханих. Місто розвивається.

– За останній час у Сокирянах справді чимало зроблено, – зголосила свою думку громадська активістка, депутат міської ради Ірина Мудра. – Почали дбати про підростаюче покоління. На ремонт садочків виділили кошти, налагодили якісне харчування. Дітям є де проводити дозвілля. Я переконалася, що міська влада дбає про людей. А це основне.

– Мене тричі обирали люди депутатом, – розповіла Лідія Швець. – Цього разу від об’єднаної територіальної громади. Бачу, як на очах міняється місто. Ось зробили капітальний ремонт вулиці Василя Стуса. 12 років цвинтар заростав бур’янами, а нещодавно його розчистили. На жаль, районна влада абсолютно не допомагає місту. Я навіть не пам’ятаю, коли хтось із голів адміністрації чи ради був на сесії міської ради.

– Наш міський голова завжди серед людей, – доповнила земляків Софія Присакар. – Щотижня проводить прийом людей, а відтак намагається задовольнити їхні запити. Таким чином з’явилися міст у Коболчині, освітлення в Сокирянах, автономне опалення, шатрові покрівлі на будинках, місто має безперервну подачу води, проведено газ на «Ту гору». В нього немає «ваші»-«наші». Він однаково старається і для сокирянців, і для коболчанців.

– Пригадую, до 2015-го дуже мало виділяли коштів на будівництво і ремонт у Сокирянах, – долучився до бесіди керівник приватної будівельної фірми Борис Швець. – Торік наша фірма не змогла освоїти всіх коштів, доводилося наймати субпідрядників. У Сокирянській школі №1 провели реконструкцію, поміняли вікна, замінили вікна й двері у Коболчинській школі. Зараз у цьому селі обладнуємо новий цвинтар. Вдалося ліквідувати довгобуд – очисні споруди. Відтепер викиди у Дністер чисті. Нині трудимося над ліквідацією наслідків стихії. Нещодавно берувій зруйнував покрівлі на 12 будівлях. Лише в школі №1 у райцентрі поміняли 100 листів шиферу.

– У мене склалося враження, що сокирянці стали дружнішими, – висловила власну думку пенсіонерка, голова квартального комітету Марія Хілько. – Всі ми хочемо бачити наше місто охайним, привабливим для туристів. Гуртом прибрали територію нашого кварталу. З’явилися ємності для збирання сміття. Їх регулярно вивозить спецавтомобіль. Були нарікання на близькість сміттєзвалища, то його перенесли.     

 

* * * 

… Неподалік площі, де вирували урочистості, під адміністративною будівлею в затінку дерев люди помітили голову райдержадміністрації Петра Бескупського та заступника голови районної ради Олексія Бойка. Вони не взяли участі в святі, не привітали земляків із храмовим святом, жодним словом не обмовилися про місто  над рікою, що загубилося у солов’їних садах. Чому? Запитання, схоже, риторичне… 

Наталія БРЯНСЬКА,

Анатолій ІСАК. (Газета Буковина)


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь