A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область, Сокирянський район

ЗЕМЛЯ ОБІТОВАНА – … НАША, ОСЬ ВОНА!

Дата: 28.07.2017 14:15
Кількість переглядів: 344

 

Буковинці вчилися самі  і радили  колегам під час візиту представників об’єднаних територіальних громад на Миколаївщину

Цю південну область буковинці вибрали не випадково. Понад місяць тому делегація з Миколаївщини  побувала в нашому краї і  представники обох областей знайшли чимало  спільного й  цікавого і в співпраці з місцевими громадами, і в питаннях соціальної відповідальності бізнесу.

Першим на нашому шляху було місто Южноукраїнськ, де  делегацію зустрів голова  Костянтинівської селищної  ради М.В.Коляда. Після традиційних привітань, вручення хліба-солі та екскурсії містом відбулася ділова розмова.  

 –  Основним промисловим підприємством нашого міста є «Южно-Українська АЕС» державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», – розпочав свою розповідь Микола Володимирович. – Місто-супутник Южноукраїнської АЕС нині налічує 45 000 мешканців, було засноване  1976-го на землях  села Костянтинівка.  В нинішніх умовах,  коли створюються об’єднані територіальні громади, ми задоволені з того, що місто може  приєднати до себе навколишні села, але ми виношуємо  свій проект: хочемо приєднати до Костянтинівки ще 6 сіл … 

Під час переїзду на гідрокомплекс АЕС заступник голови Костянтинівської селищної  ради  Ігор Латій  розповів, що бюджет міста – 1 млрд грн, звісно, для такого невеликого  міста ця цифра солідна, якщо не сказати – захмарна.  І те, що населення тут не бідує, відчувається на кожному кроці. Вулиці й площі не просто  чисті, бо миють їх кілька разів на добу, а й облаштовані  найсучаснішою інфраструктурою. У місті – 4 школи, і в кожній є  басейн. Хтось із буковинців згадав  про  нездійснений проект спортивного басейну на  території стадіону «Буковина» в Чернівцях, про який йдеться вже десятки років.

Енергетики ще 2003-го передали житло, садочки і школи  на баланс міста, але, сплачуючи  чималі суми в його бюджет, фактично  тримають його на  плаву. Це, власне, і є та співпраця з місцевою громадою, про яку сьогодні так люблять говорити.

Звісно, селам, які ймовірно приєднаються до такого міста, теж дещо перепаде  від цього соціального «пирога». Про ці переваги гостям красномовно розповіли    в інформаційному центрі «Імпульс», де йшлося в основному про місто Южноукраїнськ, розташоване на лівому березі ріки Південний Буг, територія  якого – 24,4 км2.

А в палаці культури «Енерго-АТОМу», якому за площею та оздобою могли би позаздрити провідні столичні зали, продемонстрували, як може розвиватися аматорство, якщо культура фінансується не за залишковим принципом. З одинадцяти  народних колективів  своєю творчістю буковинців потішили ансамбль  народного танцю «Квіти України», солісти зразкового театру  естрадної пісні та ансамблю  бального танцю. І хоча наші краяни  розуміються на народній самодіяльності і всіляко сприяють її розвитку, після концерту і пізніше в автобусі  вони захоплено ділилися враженнями  від    костюмів артистів, оздоблення сцени, яке мінялося під кожен виступ, від світло- та голографічних ефектів, які далеко не кожному будинку культури під силу.

Наші супроводжуючі особи весь час наголошували на соціальній відповідальності бізнесу. І  підтвердили це запрошенням на сучасне сільськогосподарське  виробництво – молочно-товарний комплекс «Промінь», який є яскравим  прикладом  становлення з нуля до сучасного високотехнологічного підприємства (та про це в іншій публікації). А тут хотілося б зупинитися  на дискусії з питань  децентралізації та об’єднання громад. Йшлося, про те,  чи є їм альтернатива і що потрібно для руху вперед. 

У  конференц-зал «Енерго-АТОМу»  запросили голів місцевих рад, активістів ініціативних груп нав-колишніх сіл, які виступають за об’єднання. Розмову повели виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування  «Агенція розвитку громад Буковини» Н.Б. Малько та  голова Костянтинівської селищної  ради М.В.Коляда.

– Ми зрозуміли, що  проблеми однакові, що у нас, на заході, що тут, на півдні країни, – почала Неля Борисівна. – Ми говоримо про досягнення децентралізації в районах, але і у вас, і у нас залишається актуальною проблема питної води, так само як нашої уваги вимагають дороги. Ми тут їхали сьогодні у напрямку Благодатного і Воєводського, то справді напрямок, а не дорога. Хоча комплексу такого, як «Промінь», у нас на Буковині нема. У нас в області зараз є 18 ОТГ, минулоріч їх було 10. І ми починали вчитися самі у себе: організовували виїзні зустрічі на базі об’єднаних громад, де кожен знаходив щось корисне для себе; радилися та обмінювалися думками. Разом вчилися – писати проекти, щоб отримати інфраструктурну субвенцію, працювати в системі PROZORRO, формувати в громадах комунікаційну політику.

Ми побували  у сусідських ОТГ Івано-Франківської області і переконалися, що  під час таких зустрічей народжується дуже багато хороших ідей та пропозицій для подальшої співпраці.

Насамкінець Н.Малько прочитала  уривок  з «Берестечка» Ліни  Костенко: Куди іти? Земля обітована — // вона ж під нами, наша, ось вона! // Та ще ж яка, мій Господи, багата! // Лісами щедра, зерном золота.// Міцна зелом, скотиною рогата. // Народом добра, вірою свята. Нелю Борисівну присутні нагородили схвальними оплесками.

А Микола Володимирович, теж поаплодувавши,  погодився з Н.Малько і зупинився на проблемі просторового розвитку територій, говорив про те, що, створюючи об’єднані територіальні громади, варто в першу чергу втілювати   інфраструктурні проекти.

Помічник директора Миколаївського  центру розвитку місцевого  самоврядування  Віталій Федорак сказав, що нинішня зустріч представників об’єднаних територіальних громад  стала можливою завдяки співпраці з Чернівецьким ЦРМС та ініціативи її директора Тетяни Татарчук. Він розповів, що на Миколаївщині  в 2015-му  була  єдина ОТГ – Цюрупинська, а за минулий рік сформувалися ще 19 громад. Бо люди на місцях  уже усвідомлюють переваги реформи.

Дискусія торкнулася правових питань  утворення громад, і   активна зацікавлена розмова ще раз переконала,  що проблеми в усіх однакові. Представники ініціативних груп навколишніх сіл підняли болюче для них питання, щодо  голів-«узурпаторів», які  перешкоджають   утворенню ОТГ. Йшлося про створення  Костянтинівської об’єднаної територіальної громади. Звісно, село, на території якого  виросла АЕС, хотіло би  об’єднатися з містом, що в принципі було би логічно. Та до костянтинівців прагнуть приєднатися ще шість сіл, і тут «притчею во язицех» стає тридцятикілометрова зона, а в діаметрі площа ОТГ, враховуючи  тих южноукраїнських 24,4 км2, становитиме 60 кілометрів. Тому у владних структурах  виношують проект про створення суто сільської ОТГ. Звісно, думки очільників  сіл і міста не співпадають. Активісти    ж  із надією питали в буковинців поради, намагалися з’ясувати, як  виграти цю «війну».

Голова Вашковецької ОТГ Сокирянського району  В.В. Романенко сказав, що у нас теж були такі голови сільрад, які віддали школу, садочок, ФАП на баланс району, а самі  лише «стерегли»  прапор і печатку. Валерій Васильович наголосив, що громада – велика сила, але з людьми потрібно проводити роз’яснювальну роботу.

Його підтримав В.М. Тодеренчук, голова Великокучурівської громади.

 – Коли у нас асфальтували дорогу, – розповідав Василь Мірчович, – люди помітили, що якість  покриття не відповідає  вкладеним коштам. Бо вони знали, що ми отримали на ремонт  шляхів субвенцію, а асфальт поклали у палець товщиною, то запросили пресу і телебачення, підняли це питання на рівень України,   і змусили  підрядників переробити. Бо це були конкретні гроші громади,  і  члени  її вже розуміють, що треба контролювати їх використання. 

 Миколаївські активісти задавали питання одне за одним. Відчувалося, що у них наболіло, і вони наївно, а, може, й ні, сподівалися, що чернівчани   порадять їм якісь конкретні  рецепти. Дарма експерт  Миколаївського Центру розвитку місцевих громад Лілія Кравчук намагалася  вгамувати розхвильованих прихильників ОТГ і пропонувала їм допомогу своєї установи, вони все ж покладали надію на буковинців. І неспроста, бо вони пройшли цей шлях на власному досвіді. Конкретніші  поради   озвучили В.С.Равлик і М.М.Карлійчук. Зокрема, Василь Степанович розповів про свій нелегкий шлях  від місцевого «феодалізму» до створення потужної об’єднаної територіальної громади. До речі,  віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубков  оцінив їхню працю і назвав  Сокирянську ОТГ «символом змін». А Микола Миколайович на прикладі Сторожинецької – пояснив, що дзеркалом децентралізації є громади. Спочатку на слуханнях  люди теж сприймали  цю реформу «в штики», але  потім, коли їм пояснили закон про добровільне об’єднання, і що він конкретно дасть  окремому селу, думка людей змінилася  на користь децентралізації.

–  Наша громада нині об’єднує  дванадцять сіл, ми отримали 11 млн субвенції, завдяки якій плануємо вирішити нагальні інфраструктурні питання, – розповідав М.М.Карлійчук. – І тепер ще два села планують приєднатися до нас. Хочу зауважити противникам децентралізації: у   нашому районі створено  чотири ОТГ, і ми не звільнили жодного сільського голову.  Звісно, чекаємо на новий Закон про землю, бо люди  хочуть бути господарями   на своїх фальчах, які їм належать з діда-прадіда.

Голови об’єднаних територіальних громад Іванівки та Олександрівки Віктор Семенов та Любов Кузьміна розповідали  про свої перші кроки в напрямку децентралізації та висловлювали хвилювання з приводу того, що перша Цюрупинська ОТГ  отримала одразу 5 млн грн субвенції, а ось тепер, чим більше громад утворюється в  області, тим дрібнішає допомога держави.

Експерт з регіонального розвитку Микола Дурман  намагався  переконати, що треба правильно  визначати інфраструктурні проекти, які можна реалізовувати, та миколаївці все задавали й задавали свої болючі питання чернівчанам, наголошуючи на тому, що все ж Буковина ближче до Європи.

Голова Лужанської  сільради Н.М. Катрюк  зауважила, що і в нас не все так гладко, як комусь здається здалеку.   Приміром,  громада Лужан  планує об’єднатися із сусідніми Мамаївцями, – казала Наталія Миколаївна,  –  але питання зависло  у вищих кабінетах влади – громади очікують висновку  облдержадміністрації. 

Дискусія затягнулася допізна, аж поки Ігор Латій, заступник голови Костянтинівської селищної ради  не «виручив» буковинців, пояснивши, що у них попереду далека дорога…

У ході візиту на Миколаївщину буковинці відвідали села Коблеве, Рибаківку, Лугове, Українку,  де знайомилися  з досягненнями і проблемами децентралізації, вчилися плануванню просторового розвитку громад,  регулюванню місцевого розвитку і практичному використанню особливостей ландшафту, побували на комунальних підприємствах і соціальних об’єктах.  Врешті і миколаївці, і буковинці дякували програмі «U-LEAD з Європою», завдяки якій і була організована ця поїздка,   за таку зустріч,  під час якої  вони мали можливість поспілкуватись, ще раз переконуючись у тому, що ця реформа конче потрібна нашій землі, бо  вона може стати обітованою, якщо докладемося до цього  спільними зусиллями. І тут створення ОТГ  є найпрогресивнішим і найнеобхіднішим кроком у нашому європейському поступі за умови якісного законодавчого поля та активності громад.

Антоніна ТАРАСОВА. Фото Раїси ВІНОГРАДОВОЇ. (Газета "Буковина")

Чернівці  – Южноукраїнськ – Коблеве – Чернівці.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь