A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область, Сокирянський район

Збірка відповідей на запитання щодо порядку надання населенню житлових субсидій (продовження)

Дата: 17.07.2018 12:46
Кількість переглядів: 1724

Зміст

Запитання щодо обмеження права на призначення субсидій на житлові приміщення великої площі                                                  

Запитання щодо обмеження права на субсидію через володіння транспортними засобами                                                                

Запитання щодо обмеження права на субсидію через володіння майном                                                                                              

Запитання щодо призначення субсидій з урахуванням фактично проживаючих осіб                                                                            

Запитання щодо призначення субсидій особам без доходів                                                                                                                    

Запитання щодо обмеження права на призначення субсидій на житлові приміщення великої площі

З 1 травня 2018 року введенообмеження права на призначення житлової субсидії з урахуванням загальної площі житлового приміщення.

Пунктом 6 Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).

Ураховуючи встановлену соціальну норму житлової площі (13,65 кв. метрів на кожну особу та додатково 35,22 кв. метрів на домогосподарство), права на субсидію не матимуть домогосподарства, які складаються більше як з 6 осіб і проживають у квартирі площею більше 120 кв. метрів, або складаються більше як з 12 осіб і проживають у будинку площею більше 200 кв. метрів, і при цьому не являються будинками сімейного типу, прийомними сім’ями, або багатодітною родиною, в якій не менше року проживають троє і більше дітей, в тому числі опікуваних дітей.

Загальна площа житлового будинку - сумарна площа житлових і підсобних приміщень з урахуванням лоджій, балконів, веранд і терас, що враховуються з відповідним коефіцієнтом. При визначенні загальної площі квартири в одноквартирному будинку не враховуються вхідні тамбури, холодні підвали і технічні підпілля. (Додаток В ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»).

Згідно зі статтею 266.3.2. Податкового кодексу України загальна площа об’єкта житлової нерухомості може бути визначена на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно, та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Загальна площа індивідуального будинку складає 230 кв.м., із яких згідно з технічним паспортом 75 кв.м складає площа підвалу.

Чи має право родина на призначення житлової субсидії?

Так, має, оскільки площа підвалу не включається до загальної площі квартири в одноквартирному будинку.

У технічному паспорті на будинок (житлова площа 73,2 кв. метри) та допоміжна площа (190,8 кв. метри) разом складає 264 кв. метри. У характеристиці будинку записано, що площа житлового будинку складає 167,50 кв. метрів. Чи вважається цей будинок як такий, що перевищує 200 кв. метри і на нього субсидія не призначається?

Оскільки площа житлового будинку згідно технічного паспорту складає менш як 200 кв. метрів, таке домогосподарство не обмежується в праві на призначення житлової субсидії.

Чи можливо призначити субсидію на будинок площею 240 кв. м., в якому  проживає дві окремі сім’ї та мають у власності по ½ будинку (по 120 кв.м.)? Будинок не розділено на дві окремі юридичні адреси, однак сім’ї сплачують за всі комунальні послуги на окремі  розділені рахунки.

Права на призначення житлової субсидії немає, оскільки загальна площа житлового будинку, який не являється багатоквартирним житловим будинком, складає більше 200 кв. метрів.

Заявник зареєстрований і проживає у квартирі загальною площею 60 кв.м, та отримав у спадок будинок загальною площею 180 кв.м). Чи має право у такому випадку заявник на призначення субсидії за місцем реєстрації та за яких умов ?

Право заявника на призначення субсидії не обмежується через наявність у власності іншого житлового приміщення (площа житлових приміщень не підсумовується).

Разом з тим, якщо будинок отримано у спадок протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, і вартість успадкованого майна перевищує 50 тис. гривень, права на призначення субсидії на загальних підставах заявник не має. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії може бути прийняте комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Чи має право на призначення субсидії багатодітна сім'я, що проживає у квартирі площею більше 120 кв. метрів або у будинку площею більше 200 кв. метрів, в якій виховується троє і більше дітей, в тому числі сім'я, в якій є дитина до року?

Багатодітна сім'я, що проживає у квартирі площею більше 120 кв. метрів або у будинку площею більше 200 кв. метрів, матиме право на призначення субсидії на загальних підставах, якщо в ній не менше року проживають троє і більше дітей.

Якщо сім’я включає двох старших дітей і новонароджену дитину, вона матиме право на субсидію, коли найменшій дитині виповниться один рік, за умови, що сім’я проживатиме у цьому житловому приміщенні не менше року.

Запитання щодо обмеження права на субсидію через володіння транспортними засобами

Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Якщо родина користується автомобілем, якому менше п’яти років, по генеральному дорученню, право на субсидію родина втрачає?

Статті 397 – 398 Цивільного кодексу України визначають, що право володіння виникає на підставі договору з власником або особою, якій майно було передане власником, а також на інших підставах, встановлених законом.

Володільцем чужого майна є особа, яка фактично тримає його у себе.

Генеральне дорученняна автомобіль (транспортний засіб) - це документ, що видається власником автомобіля іншій особі, яка в результаті отримує такі правомочності: керувати, експлуатувати, володіти, розпоряджатися, проводити реєстрацію тощо.

Оскільки у володінні домогосподарства є автомобіль, якому менше 5 років, субсидія не може бути призначена на загальних підставах.

Як розрахувати п’ятирічний термін випуску автомобіля, якщо технічний паспорт  містить лише рік випуску?

П’ятирічний термін розраховується з року випуску, вказаного в технічному паспорті.

Зокрема, у 2018 році субсидія не призначається на загальних підставах у разі, якщо у власності або володінні особи зі складу домогосподарства (або члена сім’ї особи із складу домогосподарства) є транспортний засіб, датою випуску якого є 2013 рік або один з наступних за ним років.

Чи вважати причіп транспортним засобом?

Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда) -  пункт 6 Положення.

Відповідно до статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Запитання щодо обмеження права на субсидію через володіння майном

Відповідно до підпункту 4 пункту 6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Чи повинні громадяни надавати довідку про оціночну вартість земельної ділянки у разі набуття права власності або у разі приватизації?

Як визначити вартість успадкованого майна родичами першої лінії споріднення, а також рідними братами, сестрами, онуками, враховуючи те, що при оформленні спадщини даними категоріями осіб нотаріусом не вимагається оцінка майна (в зв’язку із відсутністю податку)?

Як визначається право сім’ї на субсидію у разі набуття права власності членом домогосподарства іншим законним способом (спадщина), якщо в документі про право на спадщину зазначено, що об’єкт спадщини не підлягає оцінці.

Як визначати вартість земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів. отриманих особою в дар, спадщину або набутих у право власності іншим законним способом?

Якщо громадяни отримали у власність земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), інше майно в дар, спадщину або в інший законний спосіб, при якому не проводилася вартісна оцінка набутого у власність майна,  цей факт не впливає на право домогосподарства на призначення житлової субсидії.

Якщо ж при отриманні у власність майна проводилась згідно із законодавством вартісна оцінка майна, і відповідно до неї вартість набутого майна перевищує 50 тис. гривень, домогосподарство не має права на призначення субсидії на загальних підставах. Вартість набутого майна  відображається у документах, що підтверджують право власності на майно.

Чи матиме право на призначення субсидії сім’я у разі придбання перед зверненням за призначенням субсидії земельної ділянки та житлового будинку за окремими договорами  купівлі - продажу, укладеними в один день (вартість земельної ділянки за договором купівлі-продажу – 20 тис. тис., житлового будинку – 40 тис. грн.)?

Право на призначення субсидії обмежено у разі здійснення одноразової купівлі, оплати послуг, набуття права власності.

Ураховуючи, що у наведеному випадку домогосподарством здійснено дві покупки, і сума кожної з них не перевищує 50 тис. гривень, домогосподарство має право на призначення субсидії на загальних підставах.

Запитання щодо призначення субсидій з урахуванням фактично проживаючих осіб

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії:

 соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства;

доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються.

Таке рішення не застосовується щодо членів сім’ї осіб зі складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (абзац 7 пункту 9 з посиланням на абзац 3 пункту 9).

Таке рішення не може бути прийняте також щодо тих зареєстрованих членів домогосподарства, у яких (або у членів їх сімей) протягом періоду, за який враховуються доходи (за винятком деяких категорій громадян, визначених абзацами 5-7 підпункту 3 пункту 6 Положення):

були відсутні доходи,

або середньомісячний дохід був менший за розмір мінімальної заробітної плати,

та / або не був сплачений ЄСВ у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців,

і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи (не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами).

В інших випадках (коли право на призначення субсидії не розглядається в залежності від перебування осіб за кордоном) рішення щодо призначення субсидії на фактично проживаючих осіб приймає комісія виходячи з конкретних обставин, що склалися в домогосподарстві, з урахуванням наявності документів, що підтверджують непроживання особи зі складу зареєстрованих у домогосподарстві, а також акту обстеження матеріально - побутових умов.

Як виявити реальний склад домогосподарства, якщо законодавчо не визначено порядок отримання інформації про членів сім’ї? Наприклад, якщо за адресою зареєстрована одна особа похилого віку, а фактично ще проживає онук із сім’єю, то яким чином повинні соціальні інспектори при складанні акту обстеження матеріально-побутових умов виявити кількісний склад домогосподарства?

Пунктом 9 Положення визначено, що для призначення субсидії до складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

Факт проживання у житловому приміщенні родичів, не зареєстрованих за даною адресою, зафіксований в акті обстеження, може бути врахований комісією при визначенні права домогосподарства на призначення субсидії (якщо це комісійна справа, наприклад, при розгляді питання призначення субсидії на понаднормову площу).

Як призначити житлову субсидію у разі коли до складу зареєстрованих в домогосподарстві осіб входить повнолітня дитина, яка навчається у військовій академії та перебуває на повному державному забезпеченні?

Оскільки факт проживання особи зі складу домогосподарства за іншою адресою підтверджено документально, домогосподарство може звернутися на комісію для розгляду питання призначення субсидії без урахування зазначеної особи. Якщо комісія прийме позитивне рішення, доходи такої особи не враховуватимуться, і соціальні нормативи на неї не розраховуватимуться при розрахунку розміру житлової субсидії.

Якщо домогосподарство не звернеться до комісії, субсидія розраховуватиметься на загальних підставах. Доходи курсанта, який зареєстрований у домогосподарстві, враховуються відповідно до пункту 12 Положення.

В квартирі зареєстровані бабуся-пенсіонерка та її повнолітня онука, що не проживає від 2015 року, оскільки навчається у вищому навчальному закладі за кордоном на стаціонарі. В минулому субсидія надавалася лише на  бабусю-пенсіонерку, тому що фактично проживає лише вона. Чи достатньо буде для отримання субсидії з травня 2018 року на одну фактично проживаючу особу (бабусю-пенсіонерку) довідки з університету про навчання внучки?

Оскільки перебування онуки за кордоном пов’язане з навчанням, і це підтверджено документально, комісія може розглянути можливість призначення субсидії з урахуванням осіб, які фактично проживають.

У складі домогосподарства зареєстровано особу працездатного віку, яка тривалий час перебуває за кордоном на постійному місці проживання. Чи можна за рішенням комісії по призначенню субсидії виключити таку особу зі складу домогосподарства як таку, що фактично не проживає?

Якщо перебування за кордоном такої особи (яка не є членом сім’ї – чоловіком або дружиною) пов’язане із службовим відрядженням, лікуванням або навчанням, що підтверджується відповідними документами, комісія може розглянути можливість призначення субсидії з урахуванням осіб, які фактично проживають.

Якщо ж зазначена особа, перебуваючи за кордоном протягом періоду, за який враховуються доходи, не мала доходів, або мала дохід менший за мінімальну заробітну плату, та/або не сплатила ЄСВ у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців, комісія не може розглядати рішення про призначення субсидії на фактично проживаючих осіб.

Чи має право комісія розглянути питання призначення субсидії на фактично проживаючих осіб у разі, коли зареєстрована у домогосподарстві особа не є членом сім’ї, отримує пенсію по інвалідності, та фактично проживає за кордоном і здійснює там догляд за іншою особою (наприклад: онук зареєстрований з бабусею, але фактично проживає за кордоном і здійснює там догляд за матір’ю)?

Оскільки у наведеному випадку особа  отримує пенсію, її перебування за кордоном не впливає на право комісії розглянути можливість призначення субсидії на фактично проживаючих осіб.

У разі позитивного рішення комісії щодо призначення субсидії на фактично проживаючих осіб чи є підстави не враховувати для визначення права на призначення житлової субсидії майновий стан члена домогосподарства, який зареєстрований, але фактично не проживає? 

У такому випадку майновий стан члена домогосподарства, який зареєстрований, але фактично не проживає, не впливає на право на призначення субсидії.

В житловому приміщенні зареєстровані: подружжя - 2 непрацюючих пенсіонера та повнолітня донька, яка працює, отримує заробітну плату більше мінімальної, ЄСВ сплачує, дітей немає (фактично проживає окремо від батьків). Чоловік доньки не працює, за кордоном перебував більше 60 днів, за даною адресою не зареєстрований. За яких обставин може бути вилучена донька з складу зареєстрованих за рішенням комісії?

Оскільки член сім’ї особи зі складу зареєстрованих протягом періоду, за який враховуються доходи, більше 60 днів перебував за кордоном за відсутності доходів, комісія не може розглядати можливість призначення субсидії на фактично проживаючих осіб. (абзац 7 пункту 9 Положення).

Чи можна виключити зі складу сім’ї особу, яка користується пільгою за іншою адресою ( в одній і тій ж адміністративно-територіальній одиниці по сусідству) ?

Положення не забороняє розглядати можливість призначення субсидії на фактично зареєстрованих осіб у разі коли особа, щодо якої приймається рішення про виключення зі складу домогосподарства, фактично проживає у тому самому населеномупункті.

Рішення в наведеному випадку приймає комісія з урахуванням усіх обставин, що склалися.

Якими документами може бути підтверджений факт непроживання за місцем реєстрації?

Чи достатньо акту обстеження матеріально - побутових умов домогосподарства, складеного соціальним інспектором зі свідченнями сусідів, для підтвердження непроживання осіб з числа зареєстрованих, коли відсутні інші підтверджуючі документи?

Положення не містить конкретногопереліку документів, які можуть бути документальним підтвердженням факту непроживання особи за місцем реєстрації.

Повноту та достатність підтверджуючих документів визначає комісія під час розгляду питання про призначення субсидії.

Обов’язковим документом при розгляді питання комісією є акт обстеження матеріально-побутових умов проживаннядомогосподарства, складений соціальним інспектором.

Запитання щодо призначення субсидій особам без доходів

 

Відповідно до підпункту 3 пункту 6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді:

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Пунктом 7 Положення визначено, що за наявності таких умов житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

У мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у таких випадках позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:

перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.

На загальних підставах (без винесення рішення на розгляд комісії) субсидії призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

Згідно з роз’ясненнями Мінсоцполітики, наданими листом від 29.05.2018 № 10019/0/2?18/56, житлова субсидія призначається на загальних підставах у разі якщо у будь-якому місяці (місяцях) періоду, за який враховуються доходи, відповідні особи отримували хоча б один із вищезазначених видів доходу незалежно від кількості місяців, протягом яких такий дохід отримувався.

Як призначити субсидію і обчислити дохід домогосподарству, у складі якого є особи, які на час звернення навчаються (отримують допомоги, визначені абзацом 7 підпункту 3 пункту 6 Положення), але за період врахування доходів не працювали, не навчалися, не отримували жоден з видів зазначеної допомоги?

Якщо у складі домогосподарства є особи, які на початок періоду, за який враховуються доходи, досягли 18-річного віку, і протягом зазначеного періоду не мали доходів (не працювали, не навчалися, не перебували на строковій військовій службі, не отримували жоден з визначених видів допомоги), житлова субсидія такому домогосподарству може бути призначена лише за рішенням комісії з урахуванням умов, викладених у пункті 7 Положення.

При цьому доходи таких осіб в залежності від конкретних обставин обчислюються відповідно до пункту 12 Положення.

Особа працює на 0,5 ставки та одержує заробітну плату, меншу ніж розмір мінімальної заробітної плати, при цьому за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове  страхування  у розмірі не меншому як мінімальний. Чи має право особа на призначення субсидії на загальних підставах чи за рішенням комісії? Який дохід при цьому потрібно враховувати при призначенні субсидії?

У наведеному випадку особа протягом періоду, за який враховуються доходи, має середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, тому субсидія може бути призначена лише за рішенням комісії з урахуванням умов, викладених у пункті 7 Положення.

При цьому доходи таких осіб в залежності від конкретних обставин обчислюються відповідно до пункту 12 Положення.

Чи має право на загальних підставах на призначення субсидії особа, яка отримує допомогу при народженні на третю дитину до 6-річного віку, якщо дитині більше трьох років? 

Особа, яка протягом періоду, за який враховуються доходи, отримувала допомогу при народженні дитини, має право на призначення житлової субсидії на загальних підставах.

Як визначити право на отримання житлової субсидії для матері, яка здійснює догляд за дитиною від 3 до 6 років за довідкою ЛКК?

Якщо така особа протягом періоду, за який враховуються доходи, не має доходів, або має дохід менший за мінімальну заробітну плату, або не сплачує єдиний соціальний внесок, права на призначення субсидії на загальних підставах вона не має.

Житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

При цьому, якщо така особа проживає у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:

перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.

Житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Чи мають право на призначення субсидії без рішення комісії громадяни у разі якщо отримують мінімальну заробітну плату, але після сплати податку  на доходи з фізичних осіб вони мають середньомісячний сукупний дохід у розмірі, меншому за розмір встановленої мінімальної заробітної плати?

Відповідно до пункту 6 Положення субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Для перевірки права на призначення субсидії відповідно до зазначеної норми з розміром мінімальної заробітної плати порівнюється середньомісячний дохід, розрахований на підставі нарахованих доходів. Тому особи, які отримують мінімальну заробітну плату, мають право на призначення субсидії на загальних підставах.

При цьому для розрахунку розміру субсидії до їх доходу включається заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб.

Чи мають право на отримання житлової субсидії священнослужителі?

Якщо зазначені особи – члени домогосподарства, яке звертається за призначенням субсидії, протягом періоду, за який враховуються доходи, не мали доходів, або мали дохід менший за мінімальну заробітну плату, або не сплатили єдиний соціальний внесок, права на призначення субсидії на загальних підставах вони не мають.

Житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, з урахуванням норм пункту 7 Положення.

Чи можливо призначити субсидію у разі, коли у складі домогосподарства (або у складі сім’ї члена домогосподарства) є непрацююча працездатна особа, яка здійснює догляд за інвалідом  І групи або за престарілим, отримує допомогу у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 832, але за таку особу управлінням соціального захисту населення щомісячно сплачується єдиний соціальний внесок?

Як враховуються доходи таких осіб?

Якщо така особа протягом періоду, за який враховуються доходи, має дохід менший за мінімальну заробітну плату, права на призначення субсидії на загальних підставах вона не має.

Житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (з урахуванням норм пункту 7 Положення).

При цьому в розрахунок сукупного доходу домогосподарства за рішенням комісії може бути включено середньомісячний дохід таких осіб у розмірі фактично отриманих ними доходів, якщо  такі особи належать до визначених комісією інших категорій громадян, дохід яких обчислюється на підставі фактичних доходів (пункт 12 Положення).

Чи можна призначити субсидію у разі, коли у складі домогосподарства (або серед членів сім’ї особи зі складу домогосподарства) є особа працездатного віку, яка надає соціальні послуги і отримує компенсацію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. № 558?  

Якщо така особа протягом періоду, за який враховуються доходи, має дохід менший за мінімальну заробітну плату, та / або не сплачує єдиний соціальний внесок, права на призначення субсидії на загальних підставах вона не має.

Житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

При цьому, якщо така особа проживає у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:

перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.

Житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Разом з тим, відповідно до підпункту 6 пункту 12 Положення під час призначення таким особам житлової субсидії їх дохід за рішенням комісії може бути обчислений як фактично отримані такими особами доходи.

Мати не працює, але отримує пенсію на дитину у зв’язку з втратою годувальника, чи має право мати на субсидію і як правильно врахувати доходи?

Чи мають право на субсидію та який враховувати дохід у випадку, коли зареєстровані двоє осіб віком 20 років, є  круглими сиротами та отримують пенсію по втраті годувальника до досягнення 23 років, не працюють, не навчаються та інших доходів не мають?

Відповідно до підпункту 3 пункту 6 Положення житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом періоду, за який враховуються доходи, отримували пенсію.

Ураховуючи зазначене, у наведених випадках субсидія призначається на загальних підставах.

Середньомісячний дохід цих осіб розраховується на підставі фактично отриманих ними доходів (підпункт 4 пункту 12 Положення).

Чи мають право на призначення субсидії фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування, які не мають доходів у період, за який враховуються доходи, через те, що звітують про доходи один раз на календарний рік?

Якщо така особа протягом періоду, за який враховуються доходи, має дохід менший за мінімальну заробітну плату, та / або не сплачує єдиний соціальний внесок, права на призначення субсидії на загальних підставах вона не має.

Житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

При цьому, якщо така особа проживає у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли така особа:

перебуває у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

або на момент призначення житлової субсидії сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.

Житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Доходи таких осіб враховуються в залежності від конкретних обставин відповідно до пункту 12 Положення.

Слід зазначити, що стаття 177 Податкового кодексу України визначає обов’язок фізичної особи-підприємця звітувати за результатами календарного року, проте законодавство не обмежує її в праві звітувати за будь-який інший період.

У квартирі зареєстровані мати, яка не одружена, та дитина, яка народилась у квітні 2018 року. До цього мати ніде не працювала, доходів не мала. Чи має право домогосподарство на субсидію, якщо так, то з якого часу?

Така особа матиме право на призначення субсидії на загальних підставах на опалювальний період 2018 – 2019 років, якщо буде отримувати допомогу при народженні дитини у будь-якому місяці (місяцях) періоду, за який враховуються доходи (І – ІІ квартали 2018 року).

Жінка (одинока мати) на дату звернення безробітна (01.05.2018,) раніше отримувала субсидію, але по 31.12.2017 мала дохід при народженні дитини.Чи має право на субсидію, та який дохід потрібно враховувати?

Оскільки протягом періоду, за який враховуються доходи, особа отримувала допомогу при народженні дитини, вона має право на призначення субсидії на загальних підставах. В розрахунок доходу включаються фактично отримані доходи.

Чи мають право на субсидію особи, які зареєстровані в районних центрах зайнятості, як такі, що шукають роботу і не мають виплат та не навчаються в центрах професійно – технічної освіти Державної служби зайнятості? Який розмір доходу буде враховуватися?

Чи можна в містах обласного значення призначити субсидію у випадку коли працездатна особа в період, за який обчислюється середньомісячний сукупний  дохід, перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна без виплати допомоги по безробіттю?

Якщо така особа протягом періоду, за який враховуються доходи, має дохід менший за мінімальну заробітну плату, та / або не сплачує єдиний соціальний внесок, права на призначення субсидії на загальних підставах вона не має.

Житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

При цьому, якщо така особа проживає у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли така особа:

перебуває у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

або на момент призначення житлової субсидії сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.

Житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Доходи таких осіб враховуються в залежності від конкретних обставин відповідно до пункту 12 Положення.

Як визначити право на отримання субсидії особі, яка на момент звернення в травні 2018 року є пенсіонером (став в січні 2018 року ), але не мав доходу та не сплачував ЄСВ в періоді, за який розраховується дохід домогосподарства?

Які доходи враховувати при призначенні субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, якщо за призначенням субсидії у травні 2018 року звертається непрацюючий пенсіонер, якому призначено пенсію у травні 2018 року, а доходи за 2017 рік і по травень 2018 року відсутні?

Відповідно до пункту 12 Положення у разі коли на час звернення за призначенням житлової субсидії особа є непрацюючим пенсіонером, який декларує відсутність в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи, інших доходів, крім пенсії, до її середньомісячного сукупного доходу враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, з якого призначається житлова субсидія.

Оскільки у наведених випадках в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи, особа не отримувала пенсію, її право на призначення субсидії визначаєтьсяна загальних підставах (як особи, яка не отримує пенсію), а розмір сукупного доходу обчислюється відповідно до доходів, які вона отримувала у 2017 році (або з урахуванням їх відсутності).

Чи має право на призначення субсидії непрацююча працездатна особа, якщо її дохід складає лише орендна плата за земельний пай?

Якщо така особа протягом періоду, за який враховуються доходи, має дохід менший за мінімальну заробітну плату, та / або не сплачує єдиний соціальний внесок, права на призначення субсидії на загальних підставах вона не має.

Житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

При цьому, якщо така особа проживає у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли така особа:

перебуває у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

або на момент призначення житлової субсидії сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.

Житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Чи призначається субсидія особам, які досягли пенсійного віку, але пенсію або допомогу не отримують, який дохід враховується при розрахунку?

Якщо така особа протягом періоду, за який враховуються доходи, має дохід менший за мінімальну заробітну плату, та / або не сплачує єдиний соціальний внесок, права на призначення субсидії на загальних підставах вона не має.

Житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

При цьому, якщо така особа проживає у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли така особа:

перебуває у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

або на момент призначення житлової субсидії сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.

Житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Доходи таких осіб в залежності від обставин враховуються відповідно до пункту 12 Положення.

Чи має право на призначення субсидії на загальних підставах особа, яка має доходи більше мінімальної заробітної плати, соціальний внесок сплачувала протягом періоду, за який враховуються доходи, але на дату звернення не працює?

Зазначена особа має право на призначення субсидії на загальних підставах.

Чи призначається субсидія, якщо особа не весь період, за який враховуються доходи, була студентом?

Субсидія призначається на загальних підставах.

Якщо студент у період врахування доходів отримував стипендію, в розрахунок сукупного доходу домогосподарства включається його середньомісячний дохід на підставі фактично отриманих доходів (підпункт 4 пункту 12 Положення).

В іншому випадку в розрахунок сукупного доходу домогосподарства включається середньомісячний дохід такої особи у розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи (підпункт 2 пункту 12 Положення).

Як визначити право та врахувати доходи громадян, які отримували допомогу при народженні дитини не повний  період, за який враховуються доходи ( кілька місяців були працездатними особами, які не мали доходу та не сплачували ЄСВ)?

На загальних підставах (без винесення рішення на розгляд комісії) субсидії призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

Згідно з роз’ясненнями Мінсоцполітики, наданими листом від 29.05.2018 № 10019/0/2?18/56, житлова субсидія призначається на загальних підставах у разі якщо у будь-якому місяці (місяцях) періоду, за який враховуються доходи, відповідні особи отримували хоча б один із вищезазначених видів доходу незалежно від кількості місяців, протягом яких такий дохід отримувався.

Середньомісячний дохід таких осіб обчислюється на підставі фактично отриманих такими особами доходів протягом періоду, за який враховуються доходи.

Чи можна за рішенням комісії призначити субсидію непрацюючим працездатним особам у сільській місцевості та містах районного значення, якщо причина - відсутність можливості працевлаштування?

Пунктом 7 Положення визначено, що за наявності таких умов житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Чи має права на призначення житлової субсидії домогосподарство, до складу якого входить особа, яка перебуває у місцях позбавлення волі (що підтверджується довідкою установи)?

Якщо особа, яка входить до складу домогосподарства, перебуває у місцях позбавлення волі і в період, за який враховуються доходи, не мала доходів, або мала середньомісячний дохід менший за розмір мінімальної заробітної плати, або не сплачувала ЄСВ, питання щодо можливості призначення субсидії домогосподарству вирішується комісією з урахуванням норм пункту 7 Положення.

Ураховуючи, що така особа фактично не проживає за адресою домогосподарства, комісія може розглянути можливість призначення субсидії на фактично проживаючих осіб (крім випадку, коли така особа є членом сім’ї – чоловік або дружина). У разі прийняття позитивного рішення доходи особи, що не включена до складу домогосподарства, не враховуються.

Чи має право на призначення житлової субсидії домогосподарство, якщо членом сім’ї особи зі складу домогосподарства є особа, яка перебуває у місцях позбавлення волі (що підтверджується довідкою установи)?

Якщо особа, яка є членом сім’ї особи із складу домогосподарства, перебуває у місцях позбавлення волі і в період, за який враховуються доходи, не мала доходів, або мала середньомісячний дохід менший за розмір мінімальної заробітної плати, або не сплачувала ЄСВ, питання щодо можливості призначення субсидії домогосподарству вирішується комісією з урахуванням норм пункту 7 Положення.

                                                                                                       


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь