A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сокирянська міська територіальна громада
Чернівецька область, Сокирянський район

Таємнича місія губернатора: для чого приїздив очільник краю?

Дата: 05.06.2020 10:36
Кількість переглядів: 712

 

Після низки протестних акцій на Буковині, спричинених тим, що Чернівецька облдержадміністрація подала на затвердження до Кабміну раптово змінений Перспективний план формування громад без узгодження з мешканцями окремих населених пунктів, 2 червня губернатор Чернівецької області Сергій Осачук несподівано завітав до Сокирянського району. У рамках візиту очільник ОДА зустрівся з вузьким колом мешканців с. Ломачинці. Зустріч відбувалась за присутності керівника районної ради Василя Козака. Перебуваючи у безпосередній близькості від м. Новодністровськ, Осачук не знайшов можливості туди потрапити, незважаючи на низку серйозних питань, які хотіли би поставити йому мешканці та влада міста. Більш того, про несподіваний приїзд губернатора не були попереджені голови Сокирянської та Новодністровська ОТГ – вочевидь, чиновник планував зустрітись з визначеним колом осіб. Після промови у Ломачинцях та короткого спілкування із  прихильниками об’єднання села із Сокирянами, губернатор відбув до районного центру. У Сокирянській РДА відбулась зустріч Сергія Осачука з депутатами райради та сільськими головами. Представники міської ради запрошені не були, та навіть більше – їх не пустили до зали засідань, посилаючись на те, що їх немає у списках запрошених. Губернатор почав із промови, яка зайняла більшу частину зустрічі, виділивши на спілкування та запитання 15 хвилин. Залишивши людей гадати про мету візиту, крайовий очільник покинув залу.

 


 

 

Свій приїзд очільник краю у Ломачинцях пояснив так: «Президент дав доручення кожному голові обласної держадміністрації приїхати у ті населені пункти, де є отаке незадоволення, обурення, записують відео, звертаються «Рятуйте!», і просто поспілкуватися з людьми, почути, насправді, чи це є така непримирима ситуація, чи все ж таки ми можемо почати рухатися у 2020 році у форматі такому, як затверджений перспективний план.»

Нажаль, всупереч своїм словам, Сергій Осачук чомусь не зустрівся з людьми, які висловлюють «незадоволення, обурення, записують відео, звертаються «Рятуйте!»». Це не є дивним, якщо врахувати те, що на зустріч з людьми, які підтримують об’єднання села Ломачинці з районним центром його супроводив саме керівник району. Саме сюди, де люди вже чекали. 

Стоячи під платаном біля школи, губернатор виправдовував приєднання Ломачинець до Сокирянської ОТГ а не до Новодністровська нібито саме вибором мешканців села таким прикладом:

«Я цьому господарю, цьому сусіду довіряю більше, ніж іншому, і хочу попробувати бути успішним саме з ним. Якщо станеться так, що у нас не вийде з цим, ніхто не зможе залишити вас примусом з цим у цій громаді. Очевидно, у наступні роки, буде можливість міняти конфігурації громад.»

 

 

Сергій Дмитрович намагався показати уважному оку телевізійної камери (команду від чернівецького телеканалу він привіз із собою) спілкування з громадою, що реформа децентралізації відбулась відповідно до принципів добровільності та демократичності.

«Найбільшою цінністю кожної держави, найбільшою цінністю України є людина, тому що людина – це енергія, це гроші. Людина витрачає, купує, продає, будує. Той, хто добре робить, або має більшу прихильність людей, то з того роблять і малюють нечистого.» - почав виправдовувати керівник області голову району - «Телефонують мені з адміністрації Президента: “Хто такий той Козак? То феодал! Він людей кріпаками робить.” Накручено, що він вас здурив, батогами затягує робити так, як він хоче.» В цей час (як і більшу частину зустрічі) Василь Козак стояв позаду Сергія Осачука.

 

 

«Коли я став головою облдержадміністрації перше, що лунало – відбулися певні об’єднання на території Чернівецької області проти волі людей» – сказав пан губернатор. «Навіть, якщо непередбачено, що місто може залишитися без навколишніх сіл (без території розвитку), але, якщо не хочуть, то розходимося на якийсь час, газдуємо порізно. Можливо, прийдуть інші управлінці, ми ж не застраховані від того, що мешканці Новодністровська оберуть собі керівників у жовтні місяці, прийде золотий міський голова, який скаже «Слухайте, давайте по другому». Спочатку наведуть порядок у себе, а потім всіх закличуть – і Новодністровськ стане столицею краю». Отаке чудове пояснення  раптово перекроєному Перспективному плану.

«Щоб бути щасливим у себе вдома, треба самому зробити так, як ви того хочете. Іншого рецепту нема. Єдине, що є — ми з вами громадяни України. Окрім прав і свобод ми маємо обов’язки, і ці обов’язки є елементарні і прописані і зрозумілі всім. Ці громадянські обов’язки ми повині бути політично активними, повинні ходити на вибори. Ми повинні голосувати, брати участь у суспільно-політичному житті. Ми маємо сплатити податки, бо це є обороноздатність, дороги, загальнодержавний бюджет».

Також губернатор нагадав чоловікам про обов’язок «надягти військову форму і ставати до лав збройних сил боронити Україну», а жінкам – народжувати дітей, «щоб українців ставало не меньше, а більше».

Накінець зустрічі, коли вже губернатор попрямував до авто, на велосипеді під’їхала жинка з питанням: «А скажіть мені будь ласка, чому жодної людини нема, яка підтримує Новодністровськ?» Та її швидко відтіснили від голови ОДА.

 

 

Покинувши Ломачинці, машина очільника крайової влади попрямувала до Сокирян. Зустріч в райдержаміністрації Сергій Осачук також почав із довгої промови.

«Ми хочемо мати успішну, спроможну, сучасну, високотехнологічну, демократичну Україну» - казав пан Осачук вже з трибуни зали засідань Сокирянської РДА

«Ми можемо сперечатись в рамках партійно-політичних програм, ідеологй. Навіть в форматі адміністративних об’єднаних територіальних громад – це все є похідне, це все є мікроменеджмент». В цих словах може вбачатись тривожна підказка, як ставиться губернатор до проблем формування громад – невже це все є «мікро», щось незначне, не варте уваги?

Нажаль, вибірковий підхід, який використав керівник області, заставляє сумніватись у його словах про бажання будувати «успішну, спроможну, демократичну...»

«Небезпека, яка чатує над Україною і в Украіні, це неспроможність українського суспільства – нас з вами – домовитись між собою» - казав губернатор. Вочевидь, очільник Чернівецької ОДА забув, що для того, щоб домовлятись, потрібно спілкуватись, вислуховувати альтернативну думку. Але ми побачили інше – губернатор поспілкувався з вузьким колом тих, хто підтримав поданий ним перспективний план формування громад, але побоявся вислухати думки та побажання більш широкого кола людей – інакше як пояснити секретність поїздки чиновника до Сокирянського району та доступ за списком на зустріч із ним у Сокирянській РДА?

 

 

«Якщо ми не створимо гідні умови життя і праці для людей, на своїй рідній землі, то це найбільша слабкість, а слабкість провокує. Той хто слабкий, неспроможний захищатись, є ласим шматком для агресивного сусіда» – продовжував промову чиновник.

Нажаль, методи, продемонстровані Чернівецькою ОДА тільки збільшуватимуть соціальну напругу, що може привести до негативних наслідків та втрати стабільності у суспільстві. При такому формуванні громад, де одна ослаблена, а друга гіпертрофована настільки, що людям по-півдня доведеться витрачати на поїздку до центру задля отримання послуг, навряд чи можна пророкувати «гідні умови», та й «спроможність» буде, вочевидь, неоднакова.

Відповідь на питання, заради чого приїздив губернатор, можливо, криється у сюжеті, показаному глядачам каналом «Чернівецький промінь»: «Сергій Осачук зустрівся із громадою Сокирянщини». Усе, руки вмиті. Губернатор може спати з чистою совістю. Чи хоча б просто з чистими руками.

Ігор Лалак

 

 

Ольга Чепель, консультант з юридичних питань Чернівецького регіонального відділення АМУ висловила своє бачення ситуації телеканалу «Суспільне. Буковина»: «Громади мають право звертатись до Адміністративного суду з приводу протиправних дій Чернівецької ОДА, щодо порушення права громадян знати зміст перспективного плану, остаточного варіанту, який напрацьовувався ЧОДА. Це право також гарантоване органам місцевого самоврядування – Новодністровській міській раді та Сокирянській міській раді, оскільки без їхніх представників здійснювались обговорення та підготовка Перспективного плану і направлення його до Кабміну. Тобто, в обов’язковому порядку, згідно методики формування спроможних громад, ОДА повинна була провести консультації, які підтверджуються протоколом за участі представників всіх сторін.” Також Ольга Чепель зауважила, що у обласної адміністрації немає правових підстав вносити зміни, це можливо лише у тій ситуації, коли Кабінет міністрів дає доручення внести уточнення до Перспективного плану, після чого документ повторно подається на затвердження.

 

 

На цьому ж телеканалі, у програмі «Тема дня», голова Сокирянської ОТГ Василь Равлик прокоментував: “Ми пропонували утворити три громади, рівнозначні за площею та кількістю населення — Вашковецьку, Сокирянську і Новодністровську. Ми будемо позиватись до суду і оскаржувати в судовому порядку розпорядження Кабінету міністрів через порушення, які були допущені посадовими особами Чернівецької ОДА при підготовці проекту такого Перспективного плану.”


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь