До уваги жителів Сокирянської територіальної громади! Першочергові протиепідемічні заходи при повені, затопленні
При затопленні території (населений пункт, установи будь-якого призначення) першочерговими протиепідемічними заходами є:
- очистка території від твердого сміття, мулу з наступним вивезенням спецтранспортом на сміттєзвалища, або тимчасово відведені місця; очищення кюветів вздовж вулиць, доріг;
- очищення підвалів, затоплених житлових, промислових або інших приміщень з наступною дезінфекцією;
- очищення території, приміщень від загиблих домашніх тварин, тимчасове складування трупів у спеціально відведені місця з наступним захороненням в ямах Беккера або скотомогильниках населених пунктів;
- заміна піску в пісочницях в закладах дошкільної освіти, на спортмайданчиках всіх об’єктів;
- очищення надвірних туалетів з вивезенням вмісту в спеціально відведені місця після дезінфекції; вигріби туалетів продезінфікувати, надземні споруди туалетів промити з наступною дезінфекцією;
- вибракування м’якого та твердого інвентаря в затоплених приміщеннях будь-якого призначення; затоплений інвентар використовувати тільки після дезінфекції, кип’ятіння.
При затопленні джерел водопостачання:
1. Відключити джерело, заборонити подачу води населенню на всі об’єкти.
2. Відкачати воду з криниць, очистити останні (очищення проводити в засобах індивідуального захисту дихальних шляхів для запобігання отруєння газом) силами комунальних служб, власників.
3. Після заповнення очищеної криниці водою провести дезінфекцію.
4. Рекомендовано провести дезобробку зрубу колодязя.
5. Водозабірні споруди (свердловини або очисні споруди) слід очистити та провести знезараження. Відновлення роботи допускається тільки після отримання негативних результатів лабораторних досліджень.
6. Попередити населення через ЗМІ про необхідність зливання перших порцій води впродовж 15-30 хвилин і кип’ятіння для питних потреб в перші 2-3 дні після підключення водопроводу.
7. Залишковий хлор підтримувати на рівні 1,0 мг/л.
При затопленні кладовищ, сміттєзвалищ, скотомогильників.
1. Заборонити їх використання до приведення в належний санітарний стан; тимчасово вибрати нові, незатоплені дільниці.
Заклади освіти, оздоровчі заклади, лікувально-профілактичні
заклади, об’єкти громадського харчування, торгівлі тощо:
1. Очищення території, підвалів, приміщень від мулу та сміття.
2. Дезінфікування приміщень, включаючи асфальтне покриття у дворах силами персоналу об’єкту.
3. Бракування зіпсованої продукції, недопущення її в реалізацію або переробку.
4. Очищення, промивка, дезінфекція посуду, іншого інвентаря.
5. Заміна піску в пісочницях, на спортмайданчиках.
Обов’язковим є визначення альтернативних джерел водопостачання, забезпеченість населення питною водою гарантованої якості.
Методичні рекомендації щодо дезінфекції колодязів:
Заходи по санації колодязів за епідемічними показниками для покращення якості води включають в себе очистку, промивку і профілактичну дезінфекцію.
Дезінфекція колодязів, які потрапили в зону підтоплення, включає:
- попередню дезінфекцію колодязя;
- очищення колодязя;
- повторну дезінфекцію колодязя.
Попередня дезінфекція шахтного колодязя.
Перед дезінфекцією колодязя розраховують обсяг води в ньому (в м3), який дорівнює площі кільця колодязя (в м2) на висоту водяного стовпа (в м). Виконують дезінфекцію наступним чином: готують 10%-й освітлений розчин хлорного вапна. Для цього
Розрахункову кількість дезінфекційного засобу розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, освітлюють відстоюванням і виливають цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15 - 20 хв. жердинами чи частим опусканням та підніманням відра на тросі. Потім колодязь закривають кришкою і залишають на 1,5 - 2 години.
Очищення криниці.
Очищення проводиться через 1,5 - 2 години після попередньої дезінфекції колодязя. Колодязь повністю звільняють від води, очищають від потрапляння в нього сторонніх предметів і накопичення мулу. Стінки шахти очищають механічним шляхом від забруднень. Вибрані з колодязя бруд та мул вивозять
на звалище або занурюють в заздалегідь викопану яму на відстані не менше
Повторна дезінфекція колодязя.
Після очищення, ремонту та дезінфекції стінок шахти приступають до повторної дезінфекції колодязя.
Витримують час, протягом якого колодязь знову заповнюється водою, повторно визначають обсяг води в ньому (в м3) і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезінфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування. Після внесення дезінфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього.
Після закінчення зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають якісно - за запахом.
При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 - 0,3 частини початкової кількості дезінфікуючого препарату і витримують ще 3 - 4 години.
Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки (наявність запаху хлору), проводять відкачку води до зникнення різкого запаху.
Контроль за ефективністю дезінфекції колодязя проводиться лабораторно.
І лише після цього воду можна використовувати для питних і господарсько-побутових цілей.
При використанні іншого дезінфікуючого засобу, необхідно користуватися інструкцією щодо застосування цього препарату.