Пенсійний Фонд інформує

ВПРОВАДЖЕННЯ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОГО ПРОЕКТУ ЩОДО НАДАННЯ ДОДАТКОВОЇ ПІДТРИМКИ НАСЕЛЕННЮ НА ПРИДБАННЯ ТВЕРДОГО ПІЧНОГО ПОБУТОВОГО ПАЛИВА

 

Постановою Кабінету Міністрів України №1173 від 07.11.2023 затверджено  Порядок реалізації протягом опалювального сезону 2023-2024 років експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива, з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Нормативним актом передбачено надання в опалювальному сезоні 2023-2024 років одержувачам пільг і житлових субсидій, які набули право на отримання виплати на придбання твердого пічного побутового палива або отримали відповідну виплату у 2023 році, додаткової підтримки на придбання твердого пічного побутового палива за рахунок міжнародних партнерів.

Розмір додаткової підтримки на придбання твердого пічного побутового палива буде розраховано індивідуально для кожного домогосподарства як різниця між розміром, визначеним згідно цієї постанови, та розміром виплати до запровадження експериментального проекту.

Тим, кому в 2023 році  вже призначено пільгу або житлову субсидію на придбання твердого пічного побутового палива, додатково подавати заяву не потрібно – розмір доплати перерахують за наявною інформацією.

Додаткова підтримка здійснюється за кошти партнерів у разі надання одержувачем пільг/житлових субсидій від свого імені та імені членів сім’ї такого пільговика, на яких поширюються пільги, осіб із складу домогосподарства одержувача житлових субсидій та членів сім’ї осіб із складу домогосподарства одержувачів житлових субсидій, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії згоди на збір, передачу та обробку своїх персональних даних з метою здійснення виплати додаткової підтримки та проведення її моніторингу партнерами. Така згода може бути надана шляхом безпосереднього звернення до органу Пенсійного фонду України до 1 грудня поточного року.

У разі відсутності згоди на збір, передачу та обробку своїх персональних даних з метою здійснення виплати та її моніторингу партнерами у відповідному виплатному періоді (році) виплата додаткової підтримки на придбання твердого пічного побутового палива в опалювальному сезоні 2023-2024 років таким одержувачам пільг/житлових субсидій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

У разі надходження до органу Пенсійного фонду України у період між 1 грудня 2023 року та 15 березня 2024 року заяви про призначення та надання житлової субсидії / пільги, які надійшли від осіб, які потребують державної підтримки на придбання твердого палива, орган Пенсійного фонду України опрацьовує такі заяви та на підставі прийнятих рішень щодо призначення житлової субсидії чи пільги здійснює відповідні виплати у загальному порядку і передає партнерам інформацію про таких осіб, необхідну для проведення виплати додаткової підтримки таким одержувачам пільг/житлових субсидій для відшкодування витрат на придбання твердого пічного побутового палива.

Вказана виплата одержувачам пільг/житлових субсидій може бути здійснена не більше одного разу протягом строку дії експериментального проєкту.

Пресслужба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

 

У кого та на скільки зростуть пенсії з 1 березня

24 лютого Уряд ухвалив постанову № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році ”, яка передбачає проведення індексації пенсій та щомісячних страхових виплат, підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим категоріям пенсіонерів.

 

Індексація пенсій

Пенсії, призначені відповідно до законів України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ (особам з числа військовослужбовців строкової служби) перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, у розмірі 1,197 (Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124).

До пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, розмір яких не підвищився з 1 березня 2023 року, встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 грн.

Доплата 100 грн встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (20930 грн), додатково до виплат, встановлених  з 01.07.2021 (100 грн) та/або з 01.03.2022 (135 грн).

 

Індексація пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“

Розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби), підвищуються на коефіцієнт збільшення 1,197.

Підвищенню підлягає розмір пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

 

Підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи

З 1 березня підвищенню на коефіцієнт 1,197 підлягають:

 

Додаткові гарантії мінімальних пенсійних виплат

З 1 березня встановлюються доплати до мінімальних розмірів виплат пенсіонерам:

 • які досягли віку 65 років, не працюють, отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та мають повний страховий стаж 30/35 років; 
 • яким виповнилося 80 років,які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та мають страховий стаж 20/25 років; 
 • віком від 70 до 80 років,які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та мають страховий стаж 30/35 років; 
 • віком до 70 років(працюючим), які мають страховий стаж 30/35 років та особам з інвалідністю І групи, які отримають пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”; 
 • іншим категоріям пенсіонерів, які не працюють (незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію).

Важливо!

Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 1 березня не може бути меншим за 100 гривень та більшим за 1500 грн.

Перерахунки пенсій проводяться без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.

 

Індексація страхових виплат

Щомісячні страхові виплати потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, відповідно до Закону України “ Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування“ перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197.

Перерахування проводиться у межах максимального розміру щомісячної страхової виплати, що становить чотири мінімальні заробітні плати – (6700 грн х 4 = 26800 грн).

Розмір збільшення в результаті перерахування щомісячних страхових виплат не може перевищувати 1 500 грн.

 

Довідково:

 • Працюючим пенсіонерам, які на 1 березня 2023 року набули право на проведення перерахунку пенсій, з урахуванням не менш як 24-х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії або якщо після призначення (попереднього перерахунку) пройшло не менше 2-х років, відповідні  перерахунки пенсій проводяться з 1 квітня 2023 року, після надходження до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за 1 квартал 2023 року.
 • З 1 липня  підвищенню на коефіцієнт 1,197 підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України “Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” (без урахування надбавок, підвищень, доплат до пенсій, встановлених законодавством). Підвищення здійснюється  в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

 

Автоматична індексація пенсій чорнобильцям з 01.03.2023 — кому і наскільки підвищилась пенсія

Мінімальні розмірі пенсійних виплат для осіб, стосовно яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, визначено ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (надалі Закон № 796) та Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб” (надалі – Закон № 1584).

  Законодавством передбачено підвищення розмірів виплат зазначеній категорії осіб з 1 березня відповідного року.

Нижче наведено приклади проведеного перерахунку з 01.03.2023 такій категорії осіб.

 

1.Статтею 54 Закону № 796 визначено, що усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:

для I групи інвалідності - 6000 гривень;

для II групи інвалідності - 4800 гривень;

для III групи інвалідності - 3700 гривень;

для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищуються на коефіцієнт збільшення, визначений цією постановою (1,197). Підвищення проводиться з урахуванням коефіцієнту збільшення, який застосовувався з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 (1,14).

Отже, з 01.03.2023 розміри пенсії осіб, стосовно яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими:

для I групи інвалідності – 8187,48 гривень (6000 х 1,14 х 1,197);

для II групи інвалідності – 6549,98 гривень (4800 х 1,14 х 1,197);

для III групи інвалідності – 5048,95 гривень (3700 х 1,14 х 1,197);

для дітей з інвалідністю - 5048,95 гривень (3700 х 1,14 х 1,197).

Важливо: наявні у особи надбавки, додаткові пенсії, підвищення до пенсії, пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються понад проіндексовані розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені ст. 54 Закону № 796.

Приклад відповідного перерахунку пенсії:

У особи з інвалідністю ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до категорії І з числа потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС,  до 01.03.2023 розмір пенсії складав 5699,76грн. де:

5472,00 грн. – розмір по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи для осіб з інвалідністю ІІ групи (4800 х 1,14);

227,76 грн. - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам з інвалідністю ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112.

З 01.03.2023 розмір пенсії складає 6777,74 грн., де:

6549,98грн. – проіндексований розмір по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи для осіб з інвалідністю ІІ групи (4800 х 1,14 х 1,197);

227,76 грн. - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам з  інвалідністю ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою

 

2.Відповідно до Закону № 1584 для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, стосовно яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю мінімальні розміри пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) встановлюються в осіб з інвалідністю I групи – 100 відсотків, в осіб з інвалідністю II групи – 80 відсотків, в осіб з інвалідністю III групи – 60 відсотків розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік.

Щороку з 1 березня проводиться перерахунок пенсії, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за рік, що передує року перерахунку.

Нагадаємо: до 01.03.2023 розмір пенсійних виплат такої категорії громадян (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) становив не менше визначеного у відсотках розміру від середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік (12993,56 грн. за 2021 рік). Так, розмір пенсії не міг становити менше:

в осіб з інвалідністю I групи - 12993,56 грн. (100 % від розміру 12993,56 грн.);

в осіб з інвалідністю II групи - 10394,85 грн. (80 % від розміру 12993,56 грн.);

в осіб з інвалідністю III групи - 7796,14 грн. (60 % від розміру 12993,56 грн.);

З 1 березня 2023 року такий розмір переглянуто виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за рік, що передує року перерахунку щомісячної допомоги до пенсії. (13376,21 грн. за 2022 рік).

Отже, з 01.03.2023 розмір пенсійних виплат особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також в осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, щомісячний розмір пенсійних виплат, не може складати менше: 

в осіб з інвалідністю I групи - 13376,21 грн. (100 % від розміру 13376,21 грн.);

в осіб з інвалідністю II групи - 10700,97 грн. (80 % від розміру 13376,21 грн.);

в осіб з інвалідністю III групи — 8025,73грн. (60 % від розміру 13376,21  грн.).

 

Про перерахунок пенсій військовослужбовцям

З 1 березня 2023 року проведено перерахунок пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей, які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно.

Основні розміри пенсії за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника, обчислені відповідно до статей Закону України  до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) з рахуванням розміру підвищення пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (індексації пенсії встановленої з березня 2022 року) підвищується на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197.

Підвищення пенсії встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713  “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Індексація пенсій військовослужбовцям і членам сімей проводиться у межах максимального розміру пенсії, визначеного законодавством, та збільшення в результаті перерахунку пенсій не може перевищувати 1500 гривень. Якщо в результаті перерахунку розмір пенсії збільшується менш ніж на 100 гривень,  встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

 

Категорії пенсіонерів, яким перераховано пенсії з березня

Згідно з рішенням уряду з 01.03.2023 проведено індексацію пенсій шляхом перерахунку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Тобто, якщо до 01.03.2023 показник середньої заробітної плати для обчислення пенсій складає 6186,32 грн., то з 01.03.2023 даний показник складатиме 7405,03 грн.:

3764,40    х  1,17 х  1,11  х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн.

              Заробітна плата         коефіцієнти збільшення заробітку

             для обчислення пенсії      у 2019 р.   у 2020 р.   у 2021 р.  у 2022 р.   у 2023 р.

            станом на 01.10.2017                                  

На зазначений коефіцієнт підвищено також розміри пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Також визначено гарантовані пенсійні виплати, зокрема, для одержувачів пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в залежності від віку пенсіонерів, наявного страхового стажу та факту роботи, в таких розмірах:

 

Категорія осіб

Розмір мінімальної пенсійної виплати (здебільшого з урахуванням підвищень та надбавок), грн.

Додаткові умови

Особи, які досягли 65 років

3120

Не працюють, мають стаж 30 років для жінок, 35 для чоловіків

Особи, яким не виповнилося 70 років

2760

Наявність страхового стажу 30 років для жінок та 35 років для чоловіків

Особи у віці від 70 до 74 років

3000

Наявність страхового стажу 30 років для жінок та 35 років для чоловіків. За наявності стажу меншої тривалості, доплата до пенсії встановлюється в розмірі, пропорційному до наявного стажу

Особи у віці від 75 до 80 років

3000

Наявність страхового стажу 20 років для жінок та 25 років для чоловіків. За наявності стажу меншої тривалості, доплата до пенсії встановлюється в розмірі, пропорційному до наявного стажу.

Особи, які досягли 80-річного віку і старше

3120

Наявність страхового стажу 20 років для жінок та 25 років для чоловіків

Особи з інвалідністю І групи

2760

Незалежно від віку і тривалості страхового стажу

Працюючі пенсіонери

2093

Стаж становить менше ніж 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.

Непрацюючі пенсіонери

2520

Особи, які не працюють та не провадять діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

 

Також в складі пенсійних виплат продовжуються виплачуватись компенсаційні виплати особам:

 • яким виповнилося 80 років і більше, – у розмірі до 570 гривень;
 • яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку, – у розмірі до 456 гривень;
 • яким виповнилося 70 років до досягнення 75-річного віку, – у розмірі до 300 гривень.

Нагадуємо, що про факти працевлаштування, звільнення з роботи, початку та припинення підприємницької діяльності необхідно своєчасно повідомляти органи Пенсійного фонду шляхом подання відповідної заяви.

 

 

 

Роботодавцю на замітку

 «Кабінет страхувальника» – швидкий та зручний спосіб отримання інформації та послуг на вебпорталі Пенсійного фонду України. Тут роботодавець може переглянути дані звітності щодо сплати ЄСВ, самостійно отримати електронні довідки щодо працівників, їхнього страхового стажу та розміру заробітної плати для здійснення розрахунків виплат за лікарняними листами тощо.

Аби стати користувачем е-кабінету роботодавця, потрібно увійти на вебпортал, використовуючи кваліфікований електронний підпис; через BankID або за допомогою мобільного додатку «Пенсійний фонд». Ознайомитись з детальною інструкцією щодо реєстрації можна за посиланням https://portal.pfu.gov.ua в інформаційному полі головного меню «Як зареєструватися».

 

Отримати довідки можна онлайн

Достовірність всіх довідок, сформованих на вебпорталі Пенсійного фонду України, підтверджується QR-кодом. Перевірити довідку з QR-кодом можна виконавши такі дії:

1. Увійти до розділу «Верифікація виданих документів» (у верхньому меню вебпорталу).

2. Увести перевірочний код документа, що міститься під QR-кодом.

3. Натиснути на пункт «Отримати код підтвердження».

4. На телефон запитувача надійде SMS з кодом підтвердження.

5. Увести код у поле «Пароль з SMS».

6. Натиснути «Отримати документ».

7. У полі попереднього перегляду має з’явитися документ на підтвердження того, що довідку видав Пенсійний фонд України.

Нагадуємо, що для отримання довідок немає потреби відвідувати органи Пенсійного фонду.

 

Дистанційно – швидко, зручно, ефективно!

Буковинці онлайн, тобто дистанційно, без особистого відвідування сервісних центрів, можуть вирішити питання, пов’язані з нарахуванням, виплатою пенсій, отриманням довідок, консультацій, роз’яснень.

Так, роботодавець, скориставшись «кабінетом страхувальника» на вебпорталі Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua), має можливість отримати необхідну інформацію щодо своїх працівників, які перебувають у трудових відносинах зі страхувальником, про їх страховий стаж та розмір заробітної плати для здійснення нарахувань виплат за лікарняними листами. А саме, страхувальник може замовити та отримати в електронному вигляді  з QR-кодом «Довідку про трудовий та страховий стаж» (за період з 2004 року) та довідку за формою ОК-7 (з 2011 року та лише за період перебування у трудових відносинах з даним роботодавцем). Також, можливо переглянути дані звітності щодо сплати ЄСВ та стан розрахунків зі сплати ЄСВ.

Також, вирішити пенсійні питання дистанційно, не виходячи з дому, можуть і застраховані особи та пенсіонери, отримуючи необхідну інформацію через «особистий кабінет» на вебпорталі Пенсійного фонду України.

 

Правильно формуйте звітність

Актуальним питанням пенсійного забезпечення громадян є накопичення в Пенсійному фонді України інформації про стаж, заробітну плату та сплачені внески за кожну застраховану особу, що є підтвердженням участі людини в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Проте, мають місце випадки, коли роботодавці допускають помилки у звітності, що вноситься до Реєстру застрахованих осіб, що призводить до втрати страхового стажу застрахованими особами та порушення їх конституційного права на його зарахування.

Пенсійна служба краю звертається до роботодавців: правильно формуйте звітність! Адже подання звітності з помилками та не виправлення цих помилок, приводить до того, що інформація про заробіток (дохід), стаж, періоди трудових відносин, сплату внесків, в розрізі їхніх працівників, не потрапляє до їх персональних карток, а це є порушенням права громадянина на гідну пенсію в майбутньому!

 

Отримуйте консультації не виходячи з дому

Якщо у вас виникли запитання щодо пенсійного забезпечення, звертайтесь до фахівців пенсійної служби через відеозв’язок – таким чином зможете отримати фахові консультації не виходячи з дому. Це особливо актуально у період обмежувальних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню небезпечної інфекції. Сподіваємось, невдовзі загроза мине і життя увійде у звичне русло. Бережіть себе, зберігайте спокій і залишайтеся удома, а якщо у вас виникли питання, то звертайтесь на відеозв’язок  info_pfu

Відеоадреси сервісних центрів Головного управління можна знайти за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/cv (у розділі «КОНТАКТИ»).

 

Шановні роботодавці! Будьте відповідальними за долю людей, які у вас працюють!

З метою зменшення податкового навантаження, серед роботодавців простежується практика укладання з працівниками на постійній основі договорів цивільно-правового характеру замість трудових. Відповідно до законодавства цивільно-правовий договір застосовується для реалізації визначених обсягів, найчастіше разових робіт, після виконання яких, дія його припиняється. За таким договором не виплачується щомісячна зарплата, а здійснюється винагорода за конкретно виконану роботу (надані послуги).

На практиці, роботодавці часто укладають цивільно-правові договори з особами для виконання роботи штатних працівників, що позбавляє їх права на щорічну відпустку, соціальну відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, оплату тимчасової непрацездатності чи соціальних виплат у разі нещасних випадків на виробництві.

Крім цього, здійснюючи виплату працівнику за таким договором у розмірі меншому, ніж законодавчо встановлений мінімум, роботодавець не має обов’язку нараховувати єдиний соціальний внесок, виходячи із мінімальної заробітної плати відповідно до вимог частини п’ятої статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Зазначене в подальшому може вплинути на набуття такою особою необхідного страхового стажу для призначення пенсії, оскільки до страхового стажу зараховуються місяці, за які у повному обсязі сплачено страхові (єдиний) внески, не нижче встановленого законом мінімального розміру.

Пенсійна служба області наполегливо закликає роботодавців будувати трудові відносини на засадах ділової порядності, оформляючи з найманими працівниками трудові договори, справедливо оплачуючи їхню працю та щомісячно сплачуючи єдиний внесок у розмірі, не меншому за мінімальний.

 

Майбутня пенсія напряму залежить від соціальної стабільності

Ми звикли скаржитися на погані дороги, медичне обслуговування, забезпеченість загальноосвітніх закладів, малі розміри пенсійних виплат, однак не замислюємося звідки беруться кошти, які спрямовуються на фінансування витрат для їх утримання.

Безпосередньо левову долю у надходженнях до бюджету Пенсійного фонду становлять надходження від єдиного соціального внеску, базою нарахування якого є фонд оплати праці працівників, зайнятих на підприємствах, установах, організаціях та у фізичних осіб-підприємців. Мінімізація роботодавцями заробітної плати працівників та їх зайнятості впливає не лише на надходження платежів до бюджету Пенсійного фонду, які спрямовуються на здійснення пенсійних виплат, а й на набуття страхового стажу працівників, необхідного для отримання соціальних та пенсійних виплат, а також на розмір пенсійної виплати при досягненні пенсійного віку.

Шановні громадяни нашого краю! Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення належного рівня свого майбутнього, вимагайте від роботодавців легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору та відповідної, гідної Вас, заробітної плати. У разі відмови роботодавця, кожен громадянин має право звернутися до контролюючих органів для захисту своїх конституційних прав.

Шановні роботодавці! Легалізуйте зайнятість працівників та забезпечте відповідний рівень оплати їх праці. Це дозволить зняти соціальну напругу серед населення та забезпечить кожному працюючому реальну соціальну захищеність.

 

Соціальна небезпека нелегальної зайнятості

Однією з актуальних проблем сьогодення є соціальний захист населення. Та у розумінні більшості громадян ця тема стосується виключно пенсіонерів або осіб з інвалідністю. Навряд чи будь-хто з молоді погодиться віднести себе до категорії незахищених чи малозахищених верств населення. Однак, якщо аналізувати сучасний стан ринку праці та зайнятості населення, то саме осіб працездатного віку можна віднести до цих категорій.

Погоджуючись на неофіційні умови праці, особи втрачають не тільки  страховий стаж і соціальний захист, а й право на гідну пенсію в майбутньому. Для працівників розмір заробітку, що не перевищує мінімальний, впливає на набуття ними страхового стажу, необхідного для призначення пенсій та допомог. А до настання пенсійного віку, у разі нелегальної зайнятості, вони ще й позбавляють себе низки соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.

Крім цього, ризикує і сам роботодавець, оскільки чинним законодавством передбачені чималі суми штрафу за недотримання мінімальних гарантій з оплати праці (допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення його на неповний робочий час у разі виконання роботи упродовж повного робочого часу).

 

Потурбуйтесь про безпеку своїх рідних – допоможіть освоїти сучасні пенсійні онлайн-сервіси

Сьогодні дистанційний формат отримання пенсійних послуг – найкращий спосіб вирішити потрібне питання та вберегти себе від ризику захворювання.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звертається до молоді із проханням допомогти рідним та знайомим оволодіти сучасними пенсійними онлайн-сервісами. Вони спрощують взаємодію громадян з пенсійною службою краю, заощаджують час, забезпечують максимально комфортні умови для отримання послуг, не виходячи з дому.

Дотримуймося заходів безпеки, щоб не провокувати захворюваності та прискорити повне завершення карантину.

 

Кваліфікований електронний підпис – просто і зручно!

Що таке кваліфікований електронний підпис?

Кваліфікований електронний підпис, в минулому – електронний цифровий підпис – це сучасна альтернатива традиційного підпису від руки. Він не виглядає, як ваш підпис, але має таку ж юридичну силу. Отримавши кваліфікований електронний підпис (КЕП) ви матимете  можливість користуватись усім переліком послуг вебпорталу Пенсійного фонду України: від подати заяву про призначення пенсії «в один дотик» до отримання довідок та документів, правомірність яких  підтверджується QR-кодом та багато іншого.

Варто зауважити, що всі дані у файлі кваліфікованого електронного підпису зашифровані. За умови правильного зберігання власником його підробка неможлива. Електронний документ також не можливо підробити: будь-які зміни, не санкціоновано внесені в текст документа, будуть миттєво виявлені.

Для чого потрібен КЕП?

Кваліфікований електронний підпис потрібен для підтвердження вашої особистості на онлайн-сервісах і підписання електронних документів. Накладання КЕП завершує утворення електронного документа, надаючи йому юридичної сили.

На вебпорталі Пенсійного фонду України надається ряд електронних послуг:

 • За допомогою КЕП можна отримати довідку про трудовий і страховий стаж, довідку про доходи пенсіонера, індивідуальні дані за формами ОК-5, ОК-7.
 • Можна подивитися заробітну плату і суму, яка зараховується для пенсії.
 • Подати заяву на призначення або перерахунок пенсії.
 • Подати Заяву на внесення змін до Електронної пенсійної справи.
 • Подати Анкету на внесення змін до Реєстру Застрахованих осіб.
 • Замовити електронне пенсійне посвідчення.

Де можна отримати КЕП?

Інформацію про акредитовані центри сертифікації ключів (АЦСК) можна отримати з Електронного реєстру суб’єктів, які надають послуги, пов’язані з КЕП на сайті Центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України, який здійснює акредитацію центрів сертифікації ключів https://czo.gov.ua/ca-registry

На Порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) розміщено перелік АЦСК, з електронними ключами яких можливо зареєструватися на порталі.

Строк дії сертифікатів КЕП, не перевищує два роки. Після закінчення цього терміну, для накладення КЕП на документи, необхідно здійснити повторне отримання послуг.

Крім того, цифровий підпис можна оформити також через банк – так званий BankID. Однак строк дії буде меншим – лише рік з моменту отримання.

 

 

 

До уваги роботодавців! Готуємось до електронного лікарняного – реєструємось на вебпорталі Пенсійного фонду

 

Переконавшись у численних перевагах дистанційного обслуговування, зокрема, зручності, доступності та оперативності, все більше страхувальників (роботодавців) краю стають користувачами вебпорталу Пенсійного фонду України.

Роботодавець без зайвих зусиль, не виходячи з офісу, може  отримати інформацію стосовно сплати єдиного соціального внеску, в тому числі щодо заборгованості підприємства з цього виду платежу, зауваження до звітності, а також електронні «Довідки про трудовий та страховий стаж» працівників для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності.

Ще одна «новинка», яка очікує роботодавців у майбутньому – «електронний лікарняний».

Пенсійним фондом створено електронні кабінети закладів охорони здоров’я (лікарів), страхувальників (роботодавців) і застрахованих осіб.

Електронний лікарняний передбачає автоматизацію процесів та надавитиме можливість відслідкувати весь процес оформлення лікарняного:

 1. лікарняний листок реєструватиметься на підставі створеного лікарем через веб-інтерфейс медичного висновку, який засвідчує тимчасову непрацездатність. Кожен листок непрацездатності матиме унікальний реєстраційний номер, що формується та присвоюється автоматично;
 2. інформація через реєстр в Пенсійному Фонді буде автоматично передана у Фонд соціального страхування (ФСС) – в установі одразу знатимуть, що людина захворіла і повинна отримати компенсацію – оскільки є платником єдиного соціального внеску;
 3. інформація також передаватиметься роботодавцю, який через кабінет страхувальника на Вебпорталі електронних послуг ПФУ побачить, що його працівник оформив тимчасову непрацездатність.

Тобто, для того, щоб мати доступ до електронних листів непрацездатності співробітників, підприємство повинно зареєструватися на вебпорталі електронних послуг ПФУ https://portal.pfu.gov.ua за допомогою електронного цифрового підпису.

Страхувальнику первинно надається можливість визначення параметрів пошуку переліку листків непрацездатності та за результатами пошуку надається інформація по листках непрацездатності застрахованих осіб, які працюють у страхувальника за трудовою книжкою (пункт меню особистого кабінету страхувальника «Листки непрацездатності»), з таким переліком атрибутів:

 • номер;
 • дата відкриття;
 • дата закриття;
 • РНОКПП ЗО;
 • ПІБ ЗО.

Страхувальнику також надається можливість перегляду, формування та друку заяв-розрахунків по листках непрацездатності (пункт меню особистого кабінету страхувальника «Заяви-розрахунки»).

Міжвідомча робоча група за участі, зокрема, представників Міністерства соціальної політики України, ФССУ, Пенсійного фонду України спільно напрацювала проект Порядку видачі та продовження електронних листків непрацездатності. Наразі документ знаходиться на затвердженні в Міністерстві охорони здоров’я України.

А поки рекомендуємо роботодавцям завчасно реєструватись на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, щоб бути готовими до будь-яких інновацій та в найбільш потрібний момент не втратити доступ до важливої інформації.

Прес-служба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 

 

 

Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області інформує

 

Перебуваючи удома, користуйтеся онлайн-сервісами

В умовах посилення карантинних заходів, покликаних зупинити  розповсюдження коронавірусної інфекції, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області закликає громадян, особливо літнього віку, залишатися удома та максимально обмежити соціальні контакти.

Нагадуємо, що отримати відповіді на нагальні питання щодо призначення, перерахунків та виплати пенсій можна дистанційно: через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду (https://portal.pfu.gov.ua), гарячі телефонні лінії сервісних центрів та відеозв`язок(номери телефонів та скайп-адреси вказані на інформаційній сторінці Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області за посиланням https://www.pfu.gov.ua/cv/ в розділі «Контакти») та електронну пошту.

Також звертаємо увагу отримувачів пенсій через установи банків на можливість дистанційної сплати комунальних послуг через онлайн-сервіси, які працюють цілодобово. Попросіть своїх рідних молодшого віку допомогти вам вирішити нагальні питання за допомогою онлайн-сервісів, налаштувати відеозв`язок зі спеціалістам пенсійної служби та опанувати електронні послуги, що вони з легкістю зроблять для вас.

Не ризикуйте своїм здоров’ям та життям, бережіть себе та своїх близьких! Запасіться терпінням, залишайтеся удома, невдовзі все налагодиться.

 

Електронні послуги Пенсійного фонду стали ще доступнішими

Розширюючи спектр електронних послуг вебпорталу, пенсійна служба постійно вдосконалює шляхи доступу до цього зручного сучасного сервісу. З метою спрощення процесів реєстрації та отримання усього переліку послуг Пенсійний фонд запровадив новий спосіб автентифікації, який полягає  у використанні засобів інтегрованої системи електронної ідентифікації GOV ID. Цей спосіб позбавляє необхідності особистого звернення до органів Фонду для заповнення заяви на реєстрацію користувача вебпорталу чи  до акредитованих  центрів сертифікації  ключів за отриманням цифрового підпису. Система  GOV ID забезпечує доступ до вебпорталу електронних послуг Пенсійного  фонду України за допомогою операторів електронної ідентифікації BankID, MobileID.

BankID – це спосіб електронної автентифікації громадян за допомогою персональної інформації, зафіксованої в банку, де вони обслуговуються. Скористатись способом ідентифікації за допомогою BankID можуть клієнти тих банківських установ, які підтримують цю технологію. З переліком таких банків можна ознайомитися на сайті НБУ за посиланням https://id.bank.gov.ua/

MobileID – послуга електронної ідентифікації  за допомогою оператора  мобільного зв`язку. Таким способом авторизації можна скористатися, якщо сімкарта містить цифровий електронний підпис.

Електронні послуги вебпорталу – ідеальний спосіб дистанційного вирішення більшості питань пенсійного забезпечення, адже це не тільки легко, комфортно та оперативно, а й безпечно. Бережіть себе і отримуйте пенсійні послуги просто вдома на дивані, будьте здорові!

Довідково

Система GOV ID забезпечує доступну і безпечну електронну ідентифікацію та автентифікацію громадян і бізнес-структур у зручний для них спосіб у захищеному кіберсередовищі. Власником і розпорядником Системи є держава в особі Міністерства цифрової трансформації України. Персональні дані належним чином захищені та використовуються Системою лише за безпосереднім призначенням та відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».

 

Замовляйте і отримуйте документи з QR-кодом через вебпортал електронних послуг

Для того, щоб отримати потрібні довідки від Пенсійного фонду, особисто звертатись до сервісного центру немає необхідності. Отримати довідку чи інший документ, достовірність якого підтверджується QR-кодом, можна на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Такі електронні документи, згідно з чинним законодавством, є аналогами паперових, підписаних відповідальною особою в органі Фонду, та дійсні для пред’явлення в банківських установах, органах фіскальної й виконавчої служб, для оформлення субсидій, документів у ЦНАПах, посольствах, консульствах тощо.

Які довідки можна отримати через вебпортал

Довідку про доходи пенсіонера для визначення субсидій (містить дані про розмір пенсії без урахування окремих видів виплат);

довідку про доходи пенсіонера (загальний розмір призначення пенсії);

індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) про страховий стаж, заробітну плату та сплату страхових внесків страхувальниками;

витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про статус застрахованої особи/отримувача страхової виплати;

дані про набутий страховий стаж;

відомості про страхувальників, про періоди трудових відносин;

відомості щодо нарахованої заробітної плати, що враховується для розрахунку страхових виплат та страхового стажу;

відомості про особливі умови праці, про суми добровільних внесків;

відомості про інші види загальнообов’язкового державного соціального страхування).

Як отримати документ

Зайти в особистий кабінет вебпорталу за допомогою кваліфікованого електронного підпису або через систему GOV ID.

У розділі «Комунікації з ПФУ» вибрати пункт «Запит на отримання електронних документів»

Обрати в меню потрібний вид документа

Заповнити всі обов`язкові поля та підтвердити кваліфікованим електронним підписом, вказавши пароль

Натиснути кнопку «Відправити до ПФУ»

Для того, щоб перевірити стан розгляду запиту на отримання документів, потрібнозайти в розділ «Мої звернення» та подивитись його статус.

 

Скористаймося можливістю допомогти рідним людям літнього віку опанувати сучасні електронні сервіси

Карантин – нагода поспілкуватись з рідними і провести час з користю

У кожній життєвій ситуації, навіть тій, яка видається цілковито негативною, важливо вміти знайти позитив. Ось і зараз, коли небезпечна інфекція змусила усіх на тривалий час зачинитись у домівках, варто використати ситуацію для приємних моментів, отримавши зручну нагоду провести вдосталь часу в спілкуванні зі своїми рідними.  Погодьтесь, саме цього і вам, і вашим близьким не вистачало найбільше.

Поділіться з рідними своїми думками і почуттями, подаруйте їм максимум уваги, любові й теплих почуттів, яких вони так довго чекають. А водночас поєднайте приємне з корисним – допоможіть своїм дідусям і бабусям оволодіти навичками, добре знайомими вам та без яких ви не уявляєте сьогодні свого життя. Навчіть їх сучасним технологіям, які суттєво спростять для них вирішення багатьох життєво важливих питань, зокрема, з пенсійного забезпечення.

Допоможіть своїм родичам літнього віку зареєструватися на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.ua та покажіть способи використання цього корисного сервісу. Навіть якщо ваша мама, тато чи бабуся ще не вийшли на пенсію, їм вочевидь цікаво дізнатися орієнтовний розмір майбутнього пенсійного забезпечення. Покажіть як його розрахувати за допомогою «Пенсійного калькулятора», переглянути дані про трудову діяльність  в «Електронній трудовій книжці».

Якщо ж пенсію вашій близькій людині вже призначено, навчіть її самостійно переглядати матеріали пенсійної справи та отримувати інформацію про всі здійснені перерахунки. Розкажіть, що за виникнення потреби в отриманні тієї чи іншої довідки не обов`язково особисто йти до сервісного центру, бо дістати необхідний документ в електронному вигляді вони можуть не виходячи з дому. Так само без необхідності відвідання сервісного центру тепер можна подати звернення про призначення/перерахунок пенсії, скориставшись новою моделлю оформлення пенсії «в один дотик». Завантажте у їхній смартфон мобільний застосунок «Пенсійний фонд», який дасть змогу постійно тримати руку на пульсі актуальних питань пенсійного забезпечення. Поясніть численні переваги вебпорталу, який постійно вдосконалюється та розширює можливості доступу до усього спектру електронних послуг, запроваджуючи нові зручні способи реєстрації й авторизації: за допомогою кваліфікованого електронного підпису, банківської картки, оператора мобільного зв`язку. Будьте певні, що ваші рідні будуть вам безмежно вдячні за тепле спілкування і корисну науку.

Залишайтеся вдома, дотримуйтесь правил безпеки, шануйте й бережіть себе і своїх рідних! Пам`ятайте, що тільки так ми зможемо зупинити загрозу поширення небезпечної інфекції й наблизити вихід зі складної ситуації, в якій перебуваємо зараз.

 

Пенсіонери, яким виповнилося 80 і більше років,  з 1 квітня отримуватимуть підвищені пенсії

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» з 1 квітня 2020 року здійснено перерахунки пенсій 29771 «цивільному» пенсіонеру. Щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 500 грн. встановлено для 80-річних і старших пенсіонерів, пенсія котрих не перевищувала 9205,19 грн. Середній розмір такого підвищення склав 563,94 грн. Крім того, пенсіонерам зазначеної вікової категорії, тривалість страхового стажу яких становить не менше 20 років для жінок та 25 років для чоловіків, а розмір пенсії (з урахуванням всіх підвищень та надбавок, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягав 2600 гривень, встановлено доплату до вказаного розміру. 

Одночасно в області проведено перерахунок пенсій шляхом встановлення щомісячної компенсаційної виплати в розмірі до 500 грн 644 громадянам з числа колишніх військовослужбовців 80-річного і старшого віку, розмір пенсії котрих не перевищував 9205,19 грн. Середній розмір підвищення виплат зазначеній категорії пенсіонерів склав 493,16 грн.

Для забезпечення виплати громадянам належних сум доплат сформовані й передані до банківських установ та відділень зв’язку додаткові відомості на виплату пенсій. Зокрема, пенсіонери, які зазвичай отримують пенсію по 4-6 числах, зможуть отриматиїї 7 квітня, інші  – в установлену для них дату виплати. Усі перерахунки здійснені в автоматичному режимі  за матеріалами пенсійних справ без потреби додаткових звернень громадян.

Надалі пенсіонерам, яким виповнюватиметься 80 років  після 1 квітня 2020 року, щомісячна компенсаційна виплата встановлюватиметься автоматично, без потреби в особистому зверненні, та виплачуватиметься з дати досягнення відповідного віку.

 

Здійснено перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам

Пенсіонерам, котрі після призначення чи останнього перерахунку пенсії відпрацювали щонайменше 24 місяці, з 1 квітня цього року підвищено розмір пенсійних виплат.

Перерахунок здійснено в автоматичному режимі, без потреби особистих звернень громадян до органів Фонду.

Такий перерахунок проведено понад 8,2 тисячі буковинських пенсіонерів, середній розмір підвищення становить 142,21 грн.

Пенсійні виплати в новому розмірі громадяни отримають уже в квітні нинішнього року.

 

Не виходьте з дому – виходьте на відеозв`язок!

Отримуйте консультації не виходячи з дому

Якщо у вас виникли запитання щодо пенсійного забезпечення, звертайтесь до фахівців пенсійної служби через відеозв`язок – таким чином ви зможете отримати фахові консультації не виходячи з дому. Це особливо актуально у період обмежувальних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню небезпечної інфекції, серед яких і тимчасове припинення прийому громадян сервісними центрами пенсійної служби. Ми продовжуємо працювати для своєчасного і безперебійного забезпечення пенсійних виплат та надаємо необхідні послуги громадянам у дистанційному форматі.

 Сподіваємось, невдовзі загроза мине і життя увійде у звичне русло. Бережіть себе, зберігайте спокій і залишайтеся удома. За потреби ми надамо вам усі необхідні роз`яснення та консультації дистанційно через відеозв`язок.

 Такий спосіб спілкування не тільки заощаджує час, даючи можливість оперативно отримати відповіді на запитання у комфортній домашній обстановці, а й гарантує безпеку для здоров`я.

Сконтактувати з фахівцями Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області можна через систему відеозв`язку за такими іменами:

edune_vikno – Чернівецький сервісний центр

voenpens.chernivtsy - для військових пенсіонерів

vujnpfu – Вижницький сервісний центр

gertcapfu – Герцаївський сервісний центр

gliboka_pfu Глибоцький сервісний центр

pens_zast_pfu – Заставнівський сервісний центр

upfu_kelmenci – Кельменецький сервісний центр   

kpfu-24065 – Кіцманський сервісний центр

pens_novosel – Новоселицький сервісний центр

zvern.novodnistrovsk – Новодністровський сервісний центр  

pytila.pfu – Путильський сервісний центр

sokupfu2 – Сокирянський сервісний центр

dovidka-pfu-stor – Сторожинецький сервісний центр

Hotin_PFU – Хотинський СЦ

 

Звернення до роботодавців

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звертається до роботодавців з проханням не ініціювати під час карантину візити найманих працівників до сервісних центрів Фонду, а одержувати всю необхідну інформацію через дистанційні сервіси.

Нагадуємо, що на вебпорталі Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) функціонує кабінет страхувальника (роботодавця), в якому доступна інформація щодо забезпечення соціальних прав його працівників. Зокрема, передбачено функцію, яка дає можливість роботодавцю одержувати інформацію для обрахунку лікарняних працівників через онлайн сервіси Пенсійного фонду. Донедавна первинні дані для розрахунку – страховий стаж та розмір заробітної плати – надавали самі працівники. Для цього вони звертались до управлінь Пенсійного фонду за довідками. Тепер ця процедура отримання необхідних відомостей значно простіша.

Крім того, у кабінеті також містяться відомості щодо звітності по сплаті єдиного соціального внеску і роботодавець може бачити зауваження до його звітів та рекомендації щодо усунення неточностей.

Тож вирішуйте ваші питання онлайн через сервіси Пенсійного фонду і таким чином вбережете своє здоров`я й здоров`я ваших працівників!

 

На період дії карантину подовжено строки звернення за призначенням пенсії

У зв`язку із запровадженими карантинними заходами та відповідно до  п. 3 Прикінцевих положень Закону України  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” «…з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом.  Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується  з урахуванням часу, що минув до його зупинення».

  Зазначені положення застосовуються в тому числі при визначенні строків призначення  пенсії, обумовлених Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Стаття 45 вказаного Закону, зокрема, передбачає, що:

– пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

– пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

– пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

У ситуації обмежувальних заходів громадянам, строк звернення за пенсією котрих спливає в період карантину, його подовжено до дня його завершення

Водночас нагадуємо, що подати заяву про призначення пенсії та скановані копії необхідних документів можна зі свого улюбленого електронного пристрою, який має доступ до мережі Інтернет. Зареєстровані користувачі, які авторизуються в Особистому кабінеті вебпорталу Пенсійного фонду https://portal.pfu.ua за допомогою електронного цифрового підпису, банківської карки чи оператора мобільного зв`язку, можуть зробити це просто сидячи удома на дивані у будь-який зручний для себе час. Звернення за пенсією в електронному режимі значно спрощує процес її призначення та позбавляє необхідності особистого звернення до органів Фонду.

Зміни в організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги

Кабінетом Міністрів України 29 березня 2021 року прийнято постанову № 277 «Про додаткові заходи щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України».

Відповідно до постанови, до 1 вересня 2021 року Пенсійний фонд України проведе  перший конкурс  для відбору організацій, які здійснюватимуть виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України. До його проведення виплату і доставку пенсій здійснюватиме АТ «Укрпошта».

За місцем фактичного проживання з 1 вересня 2021 року отримуватимуть пенсії та грошову допомогу:

– люди з інвалідністю І групи;

– особи, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду;

– особи, які досягли 80-річного віку;

– одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд.

Особи з вищезазначених категорій отримуватимуть пенсії та грошову допомогу за власним вибором: або через організацію, відібрану на конкурсі, або через обраний самостійно банк з числа уповноважених.

Інші категорії пенсіонерів, які на сьогодні отримують виплати у відділеннях АТ «Укрпошта» або з доставкою додому листоношами, до 1 вересня 2021 року повинні  обрати один з уповноважених банків для здійснення подальшої виплати  пенсій з переліку https://www.pfu.gov.ua/1906048-perelik-bankiv-upovnovazhenyh-na-vyplatu-pensij/

У разі, якщо до визначеного терміну громадяни не зроблять вибір, виплата пенсій кожному з таких одержувачів з 1 вересня 2021 року здійснюватиметься через поточний рахунок в АТ «Ощадбанк», який буде  відкритий за зверненням органу Пенсійного фонду України, про що одержувача буде проінформовано. Громадяни можуть будь-коли змінити уповноважений банк за власним бажанням.

Про зміни щодо виплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії

З 01.04.2021, у зв’язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», змінено порядок виплати допомоги на поховання пенсіонера та недоотриманої пенсії у зв’язку з його смертю. До внесення змін, їх виплата здійснювалась через установи ПАТ «Укрпошта» разовими дорученнями. Відтепер, у вказаних випадках, кошти виплачуватимуться органами Пенсійного фонду шляхом їх зарахування на поточний рахунок одержувача (особи, яка має право на отримання виплат у зв’язку із смертю пенсіонера) в  банку, який є уповноваженим на проведення розрахунково-касових операцій з коштами Пенсійного фонду України. Отож, для оформлення таких виплат, при зверненні до сервісного центру крім основних документів  надаються реквізити рахунку, відкритого в одному з  уповноважених банків за вибором одержувача, на який скеровуватимуться кошти. З їх переліком можна ознайомитись за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/1906048-perelik-bankiv-upovnovazhenyh-na-vyplatu-pensij/

При зверненні до органів Фонду для отримання допомоги на поховання потрібно подати заяву, до якої додаються:

– документи, що посвідчують особу заявника – паспорт та ідентифікаційний код;

– свідоцтво про смерть;

– витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера;

– номер банківського рахунку заявника.

Додатково: заявники, які згідно з паспортом зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, надають власну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Якщо реєстрація смерті відбулась за межами України, подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Члени сім’ї, які звертаються за недоотриманою пенсією померлого протягом шести місяців з дати смерті пенсіонера, надають:

– документи, що посвідчують особу заявника – паспорт та ідентифікаційний код;

– свідоцтво про смерть;

– документи, які підтверджують родинні зв’язки;

– номер банківського рахунку заявника.

Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини надається:

– документ, що посвідчує особу заявника;

– свідоцтво про смерть;

– свідоцтво про право на спадщину;

– номер банківського рахунку заявника.

Додатково: заявники, які згідно з паспортом зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, надають власну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

 

Нове у пенсійному забезпеченні ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

         Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» з 1 липня 2021 року змінено мінімальні розміри пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

         Враховуючи законодавчі зміни, з 01.07.2021 у разі, якщо в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також в осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю I групи ˗ 100 відсотків, в осіб з інвалідністю ІI групи ˗ 80 відсотків, в осіб з інвалідністю ІIІ групи ˗ 60 відсотків розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік, таким особам з інвалідністю виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

         Відповідний перерахунок такій категорії осіб з числа одержувачів пенсій по інвалідності за нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», буде проведено автоматично та не потребуватиме додаткового звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду.

         Пресслужба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 

Як змінилися пенсійні виплати з липня 2021 року

 

         Згідно зі статтею 7  Закону  України  «Про Державний бюджет України на 2021» з 1 липня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, змінено з 1769,00 грн до 1854,00 грн. Враховуючи такий розмір прожиткового мінімуму підвищено, відповідно, і мінімальну пенсію до розміру 1854,00 грн. Також з 01.07.2021 розмір максимальної пенсії складає 18540,00 грн.

         У зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перераховуються складові пенсійних виплат, які залежать від його розміру. Це, зокрема, розмір мінімальної пенсії, підвищення за понаднормативний стаж, надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною, підвищення відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», розміри щомісячних державних адресних допомог особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій, мінімальні пенсійні виплати постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

         Окрім того, переглядається надбавка, визначена Законом України «Про донорство крові та її компонентів», у зв’язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. З 01.07.2021 розмір такої надбавки складає 229,40 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області проведено відповідні перерахунки пенсій майже 188 тис. осіб, які отримають перерахований розмір пенсії у липні поточного року.

         Перерахунок пенсій у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму  проведений автоматично та не потребував додаткового звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду.

 

Пресслужба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

Для уникнення пенсійних переплат своєчасно повідомляйте про зміну обставин, які впливають на пенсійне забезпечення

Про обов’язок надавати органам Пенсійного фонду інформацію щодо зміни обставин, які справляють вплив на пенсійне забезпечення, пенсіонерів інформують фахівці сервісного центру при оформленні та перерахунку пенсій. До таких обставин належать факти відновлення трудової діяльності, зміна місцевості проживання, статусних даних тощо.  Відсутність потрібних відомостей спричиняє нарахування і виплату зайвих коштів.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або ж подання роботодавцем недостовірних даних про працівника, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Отож, шановні пенсіонери! Не забувайте своєчасно повідомляти органи Пенсійного фонду про зміну обставин, які впливають на ваше пенсійне забезпечення. Пам’ятайте, що зайво отримані кошти неодмінно доведеться повертати, тож подібних ситуацій краще не допускати.

 

Пенсійне забезпечення громадян України, які працювали в Чехії

Питання пенсійного забезпечення громадян України, які здійснювали або продовжують здійснювати трудову діяльність на території Чехії, регулюється Договором про соціальне забезпечення між Україною та Чеською Республікою, який набув чинності для України з 01.04.2003. Документ поширюється на такі види пенсійного забезпечення як пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія в разі втрати годувальника.

Страховий стаж, набутий згідно з правовими нормами Договірних Сторін до дня набуття чинності цим Договором, тобто до 01.04.2003, зараховується тією країною, на території якої громадянин на вказану дату постійно проживав. Починаючи з 01.04.2003, кожна зі сторін сплачує пенсію за страховий стаж, набутий винятково на її території.

Якщо ж страховий стаж, набутий на території Чехії, становить менше року, то при призначенні пенсії в Україні він підсумовується до загального страхового стажу.

За нестачі необхідного страхового стажу при призначені пенсії в Україні може бути врахований страховий стаж, набутий на території Чехії, за умови його підтвердження компетентними органами цієї країни.

Торкаючись питання обчислення пенсії в Україні з урахуванням страхового стажу, набутого на території Чехії, слід зазначити, що заробітна плата, отримана за роботу у вказаній країні, не враховується при призначенні пенсії в Україні.

Необхідно зауважити, що для призначення «іноземної» пенсії не потрібно їхати за кордон. Заява може бути подана до територіального органу Пенсійного фонду України.

 

Як зручніше отримувати пенсію – через пошту чи через банк?

Коли настає час оформляти пенсію, перед людиною постає актуальне питання - де отримувати виплату - в банку чи на пошті?

Щороку все більше буковинців обирають фінансове обслуговування банківських установ, яке має багато переваг.

Якщо пенсіонер, виплата пенсії котрого здійснюється через пошту, з якихось причин не отримав пенсію - не був удома та не зміг прийти за виплатою на пошту до 25 числа, то невиплачені кошти він отримає лише наступного місяця. Маючи банківський пенсійний рахунок, пенсіонер може одержати пенсійну виплату в будь-який зручний для себе час у будь-якому відділенні обраного банку по території всієї України або через мережу банкоматів, послуги яких доступні цілодобово. На відміну від «поштових», «банківські»  гроші після надходження на рахунок перебувають у постійному доступі для отримання. При цьому можна знімати як всю зараховану суму пенсії, так і її частину.

У разі переїзду, від’їзду на лікування або відпочинок не виникає необхідності брати з собою чималу кількість грошових купюр, які можуть загубитися, оскільки на картці всі кошти надійно зберігаються та постійно доступні для отримання через банкомат. Банківською карткою зручно розраховуватись в торговельних та аптечних мережах і здійснювати оплату комунальних платежів без комісійних зборів. А ще при відкритті депозитного рахунку банки зазвичай надають пенсіонерам вищі відсоткові ставки, ніж іншим клієнтам, пропонують послуги, які допомагають заощаджувати. Крім того, власник банківської картки має змогу контролювати витрати і надходження коштів завдяки СМС-повідомленням, які надсилає банк за фактами здійснення таких операцій.

  Отож переваги одержання пенсійних виплат через банки очевидні: це не тільки просто та зручно, а й вигідно всім учасникам фінансового процесу – і банкам, і пенсіонерам. Головне – правильно підібрати банк, який пропонує оптимальні для клієнта умови обслуговування. Пенсіонер має право у будь-який момент відмовитися від послуг одного банку і скористатися послугами іншого. Право вибору самого способу отримання виплат також завжди залишається за пенсіонером.

 

Запитуєте – відповідаємо

«За яких умов зараховується до стажу роботи період догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми?»

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше.

Згідно зі статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується, зокрема, період догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше досягнення кожною дитиною 3-річного віку.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній період догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини – свідоцтва про смерть).

У разі відсутності у свідоцтві про народження дитини відмітки про одержання паспорта або іншої інформації, що підтверджує факт догляду непрацюючої матері за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, відповідну інформацію заявник має вказати у заяві про призначення/перерахунок пенсії.

 

«Як саме формується електронний лікарняний?»

Спочатку лікар на підставі внесених до електронної медичної картки пацієнта записів формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність в Електронній системі охорони здоров’я. Цей висновок одразу надходить до Пенсійного фонду України, який на основі відомостей з Реєстру застрахованих осіб формує електронний лікарняний в  Реєстрі електронних листків непрацездатності з присвоєнням зазначеному документу єдиного унікального реєстраційного номера.

Необхідно знати, що листки тимчасової непрацездатності створюються тільки для застрахованих осіб, тобто офіційно працевлаштованих громадян або ж тих, які перебувають на обліку в центрах зайнятості та отримують відповідну матеріальну допомогу з безробіття.

 

Коротко про головне

 1. Шановні краяни! Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вкотре закликає вас завчасно дбати про своє майбутнє. Пам’ятайте, що тільки легальні трудові відносини і оплата праці здатні забезпечити гідне матеріальне забезпечення після виходу на заслужений відпочинок. Не погоджуйтесь на тіньові умови праці й мізерну її оплату,  вимагайте від своїх роботодавців гідних заробітків, прозорого їх декларування та своєчасної сплати страхових внесків. Ваше майбутнє – у ваших руках!
 2. До уваги фізичних осіб-підприємців! Наявність недоїмки зі сплати страхових або єдиного внесків унеможливлює зарахування періодів роботи до страхового стажу в повному обсязі, внаслідок чого приватний підприємець ризикує залишитися без права на отримання пенсії та інших соціальних виплат. Тому закликаємо усіх представників малого і середнього бізнесу: розрахуйтеся з боргами зі сплати страхових та єдиного внесків! Це забезпечить вам право на отримання пенсійних виплат при набутті необхідного страхового стажу та віку.
 3. Однією з можливостей зарахування до страхового стажу періодів, в які особа не була застрахованою, є добровільна участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. 
 4. Шановні пенсіонери! Нагадуємо про важливість своєчасно повідомляти Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про звільнення з роботи або працевлаштування, а також про початок та припинення підприємницької діяльності.

«УРОКИ ПЕНСІЙНОЇ ГРАМОТНОСТІ»

Умови призначення, перерахунку і виплати пенсій в Україні визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Одним з головних чинників у визначенні громадянами права на пенсійне забезпечення є страховий стаж.  Про змістове значення терміну «страховий стаж» та необхідні для його набуття умови – роз’яснення, підготовлені заступником директора департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, опублікованих в журналі «Пенсійний вісник».

ОСНОВНЕ ПРО СТРАХОВИЙ СТАЖ

З 1 січня 2004 року страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з частиною 1 ст.24 Закону України 1058, страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески у сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тільки за таких умов місяць роботи буде зарахований до страхового стажу як повний. Тобто якщо сума страхових внесків, сплачених за відповідний місяць, є меншою за мінімальний страховий внесок, до страхового стажу зараховується пропорційно зменшений період. Але якщо особа працює неповний робочий час (неповний робочий день, неповний робочий тиждень), її прийняли на роботу не з першого календарного місяця або звільнили не останнім днем календарного місяця, вона може здійснити доплату до мінімального страхового внеску в такий спосіб, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок.

НАПРИКЛАД

Страховий стаж жінки 1961 року народження становить 27 років 8 місяців. За даними персоніфікованого обліку, 8 місяців 2004 року зараховані до її стажу як неповні, оскільки сплата внесків за неї була здійснена у розмірі меншому, ніж внесок з мінімальної заробітної плати. Тобто до повного  стажу, необхідного для призначення пенсії 2021 року – 28 років, жінці не вистачає всього 4 місяці. Але вона має можливість, і цим треба скористатися, здійснити доплату до мінімального страхового внеску для того, щоб ці місяці були зараховані як повні. Така доплата здійснюється в органах Пенсійного фонду. Для цього жінці потрібно звернутися не по податкової служби, а до сервісного центру Фонду за місцем проживання, спеціаліст якого за даними персоніфікації визначить скільки місяців страхового стажу зараховані як неповні та кількість місяців, яких бракує до необхідного для виходу на пенсію страхового стажу, і прорахує доплату, яка підлягає сплаті. У цьому випадку жінка має здійснити доплату саме за 4 місяці, яких не вистачає. Вона, наприклад, вибирає по 15 днів за ці 8 місяців і доплачує саме за 15 днів кожного з них.

Чому варто скористатися такою можливістю?

По-перше, під час розрахунку доплати застосовується мінімальна заробітна плата, визначена на той місяць, за який ця доплата здійснюється. Якщо, наприклад, такі неповні місяці мали місце 2004 року, то мінімальна заробітна плата в певних періодах цього року становила 332 грн, а це значно менше, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на сьогодні.

По-друге, визначаючи доплату, розмір мінімальної заробітної плати множать на відсоток внеску, визначений законодавством, чинним на той час, і який не подвоюється, як під час сплати внесків у разі укладання договору про одноразову сплату єдиного внеску за попередній період у податковому органі.

У такий спосіб особа доплачуватиме значно менше. При цьому їй не потрібно укладати договір про добровільну сплату внесків за періоди, коли вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, або працювати ще 4 місяці для того, щоб набути необхідну для призначення пенсії тривалість страхового стажу.

Нагадаємо, що 2022 року для набуття права на призначення  пенсії необхідно мати не менше 29 років страхового стажу (минулоріч – 28 років).

Якщо ж особа не має можливості певним чином отримати такий страховий стаж, то право виходу на пенсію в такому випадку вона набуде лише 2024 року, з досягненням 63-річного віку,  коли для виходу на пенсію достатньо мати не менше 21 року страхового стажу. У такому разі людина втрачає 3 роки, тому їй доцільно використати шанс і здійснити  доплату за неповні місяці страхового стажу та отримати пенсію вже сьогодні.

Якщо ж особі не вистачає до стажу, наприклад, цілого року, і здійснити доплату за неповні місяці вона не має можливості, оскільки це потребує значних фінансових витрат, тоді, звісно, потрібно чекати досягнення 63-річчя, або все ж таки попрацювати ще один рік із заробітком, не меншим за мінімальний.

Якщо у 63-річному віці людина має менше 21 року страхового стажу, то вона зможе реалізувати своє право на пенсію лише з досягненням 65-річчя, коли  для призначення пенсії достатньо 15 років (але не менше) страхового стажу.

Страховий стаж до 1 січня 2004 року вираховують на підставі документів про стаж: трудової книжки, диплома про навчання, військового квитка, свідоцтва про народження дитини тощо. Тобто стаж за ці періоди обчислюється за раніше чинним законодавством.

При цьому до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою  Кабінету міністрів України від 12.08.1993 №637, у грудні 2015 року внесено зміни, якими передбачено, що у разі відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються також дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тобто якщо у людини у трудовій книжці немає запису, наприклад, про роботу за 2002 чи 1999 роки, але є дані у системі персоніфікованого обліку, то цей стаж також буде враховано під час обчислення розміру пенсії.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Такий порядок зарахування стажу за даними системи персоніфікованого обліку застосовується лише під час призначення пенсії після грудня 2015 року та перерахунку пенсій за стажем або за стажем та заробітком пенсіонерам, які працюють, згідно з ч. 4 ст.42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після 1 січня 2004 року вимога про сплату страхових внесків є обов’язковою. Тобто страховий стаж зараховується лише за умови, що за особу щомісячно сплачено страхові внески.

ПЕНСІЙНА КОНСУЛЬТАЦІЯ

НАЙПОШИРЕНІШІ ЗАПИТАННЯ ЩОДО СТРАХОВОГО СТАЖУ

Як до страхового стажу зараховуються періоди навчання?

Час навчання у профтехзакладі, технікумі, інституті зараховують до страхового стажу, якщо:

 • людина навчалася за денною формою навчання;
 • якщо таке навчання здійснювалося до 1 січня 2004 року.

 

Наприклад:

Якщо особа навчалася в інституті з 2002 по 2005 рр, то до її страхового стажу на підставі диплому буде зараховано період навчання з 1 вересня 2002 року до 1 січня 2004 року. Після цієї дати вже ні, оскільки, згідно з нинішнім законодавством, студенти не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Водночас такий студент має право укласти договір про добровільну участь у системі пенсійного страхування як незастрахована особа. 

Як зараховується до страхового стажу період догляду за дитиною?

 

Догляд за дитиною до трьох років зараховувався до стажу як до 1 січня 2004 року, так і після. Але після 1 січня 2004 року такі періоди зараховуються до страхового стажу за умови, якщо людина, котра здійснювала такий догляд, отримувала допомогу по догляду за дитиною до 3 років або одноразову допомогу при народженні дитини, яку призначають органи  соціального захисту.

Тобто  до 1 січня 2004 року до страхового стажу непрацюючим матерям на підставі свідоцтва про народження дитини зараховується 3 роки догляду, працюючим – періоди перебування у відпустках по догляду за дитиною до 3 років. З 1 січня 2005 року – за даними персоніфікованого обліку.

Період неоплачуваної відпустки по догляду за дитиною від 3 до 6 років з 1 січня 2004 року не зараховується до страхового стажу при визначенні розміру пенсі, оскільки за цей період за особу, яка здійснює такий догляд, не сплачуються страхові внески, вона  не підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Водночас пунктом 3.1. Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (з 01.01.2005), зараховується до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, визначеного нині чинним законодавством.

Наприклад:

Жінка звертається за призначенням пенсії 2021 року. Має 27 року страхового стажу. Тобто для виходу на пенсію в 60-річному віці їй не вистачає 1 року (2021 року необхідний страховий стаж становить 28 років). Але з 2004 по 2006 рік вона перебувала у неоплачуваній відпустці по догляду за дитиною до 6 років. Тому їй зарахують у стаж для визначення права на призначення пенсії один рік – 2004, якого не вистачає, і вона вийде на пенсію в 60 років, але для обчислення розміру пенсії враховуватиметься наявний страховий стаж – 27 років.

 

Як зараховуються у страховий стаж періоди догляду осіб, які потребують сторонньої допомоги?

Законом передбачено, що непрацююча особа працездатного віку, яка здійснює догляд, наприклад, за дитиною з інвалідністю до 16 років або престарілою особою, яка потребує стороннього догляду, чи за особою з інвалідністю І групи, має право на зарахування таких періодів догляду до свого страхового стажу. Періоди такого догляду до 01.01.2005 підтверджуються актом, складеним в територіальному органі Пенсійного фонду України, при цьому 2004 рік і далі – за умови отримання відповідної допомоги чи компенсації, а з 01.01.2005 – за умови отримання допомоги (компенсації) в органах соціального захисту населення по догляду за вказаною категорією громадян за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. До заробітку для обчислення пенсії враховуються мінімальна заробітна плата. Для того, щоб зарахування таких періодів до страхового стажу не знизило розмір пенсії особи, законодавством передбачена оптимізація заробітку.

 

Як зараховуються до страхового стажу періоди перебування на обліку в центрі зайнятості?

 

Період, коли особа отримує у центрі зайнятості допомогу з безробіття або допомогу на навчання, зараховується до страхового стажу:

 • до 01.01.2010 – на підставі записів трудової книжки або довідки центру зайнятості;
 • з 01.01.2010 – на підставі даних персоніфікації.

 

Якщо особа, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, не отримує допомогу, цей період не зараховується до страхового стажу.

У разі, якщо особа отримує одноразову допомогу з безробіття для організації безробітним підприємницької діяльності, цей період також не зараховується до страхового стажу.

 

Як зараховуються до страхового стажу періоди перебування на військовій службі?

 

Військова служба зараховувалася і зараховується до страхового стажу як до 1 січня 2004 року, так і після. Але залежно від часу перебування на військовій службі вимоги до підтверджувальних документів різняться. Наприклад, до 01.01.2004 така служба зараховується на підставі військового квитка або довідки з військомату, військової частини тощо. Оскільки після цієї дати страховий стаж рахують за даними персоніфікації, а військовослужбовці до 1 січня 2007 року не підлягали загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і звітність про сплату пенсійних внесків за них почали надавати пізніше, лише 2016 року, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 2017 року були внесені зміни до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо врегулювання зазначеного питання. Зокрема, було визначено, що якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (окрім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», їхній страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби, про нарахування грошового забезпечення та про сплачені суми страхових внесків. При цьому заробіток для обчислення пенсії враховується на підставі довідок про грошове забезпечення.

 

Як зараховуються до страхового стажу дружини військовослужбовця періоди  її перебування з чоловіком у місцевостях, де неможливо було працевлаштуватися за спеціальністю?

До 01.01.2004 такі періоди зараховуються до страхового стажу дружин військовослужбовців за умови надання довідки з військкомату або військової частини за спеціально затвердженою формою. Форма такої довідки затверджена Постановою 637.

Як зараховуються до страхового стажу періоди догляду дитини, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи?

Статтею 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 передбачено, що час догляду за постраждалою дитиною до досягнення нею віку 12 років зараховується до стажу роботи одному з батьків, який не працює. Але цей період зараховується до страхового стажу за умови, що такий догляд здійснювався до 1 січня 2004 року.  Крім того, мають бути підтверджувальні документи:

 • свідоцтво про народження дитини або паспорт ( у разі смерті дитини – свідоцтво про смерть);
 • посвідчення дитини, яка постраждала від  Чорнобильської катастрофи, або довідка про видачу такого посвідчення;
 • заява особи, яка звернулася по призначення пенсії, про те, що ніхто з батьків не скористався пільгою, передбаченою пунктом  13 статті  30 Закону  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
 • документи про те, що до досягнення дитиною 12-річного віку один з батьків не працював.

питання щодо спеціальних пенсій

Окрім Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсії призначають також за спеціальними законами. Зокрема, це:

 • Закон України «Про державну службу» № 889 VIII;
 • Закон України «Про прокуратуру» № 1697;
 • Закон України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402.

Отже, органи Пенсійного фонду призначають, виплачують та перераховують довічне грошове утримання суддям, призначають і перераховують у разі зміни заробітної плати  пенсії прокурорам  і призначають пенсії державним службовцям. Перерахунки цій категорії пенсіонерів законодавством не передбачені.

Призначення пенсій за Законом «Про державну службу»

Право на пенсію за Законом від 10 грудня 2015 року «Про державну службу»  мають держслужбовці, які набули необхідного спеціального стажу на 1 травня  2016 року і досягли віку: жінки – відповідно до умов, визначеним Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а чоловіки – 62 років:

 • на  01.05.2016 мали 10 років стажу на посадах, внесених до категорій посад державної служби, тобто мали ранг держслужбовців, і на цю дату перебували на державній службі;
 • на 01.05.2016 не перебували на державній службі, але мали на цю дату 20 років стажу на посадах, внесених до категорій посад державної служби.

Умовою для призначення пенсії є також наявність  у жінок 30 років, а у чоловіків 35 років страхового стажу.

При цьому у кожної з цих категорій під час визначення заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, є свої особливості.

 

Як обчислюється заробітна плата для призначення пенсії особам, які мали 10 років стажу держслужби  на 01.05.2016 і які продовжили працювати на своїх посадах?

Скажімо, особа виходить на пенсію за Законом України «Про державну службу» 2021 року. По-перше, визначається стаж держслужби на 01.05.2016 (10 років), потім обчислюється заробіток, із якого обчислюється пенсія. У цьому випадку враховується оклад, вислуга, ранг особи на час звернення за призначенням пенсії, а всі надбавки, премії, матеріальна допомога  - за  60 місяців поспіль  держслужби, починаючи з 01.05.2016.

Під час обчислення заробітної плати для призначення пенсії особам, які мали 20 років стажу держслужби на 01.05.2016,  є певні пріоритети.

Зокрема, особа, які на 01.05.2016 відпрацювала 20 років на державній службі,  має право вибору. Тобто вона може вийти на пенсію за Законом «Про державну службу» з урахуванням заробітної плати за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за умови, що на момент звернення ця особа не працює на державній службі. При цьому оклад, вислуга, ранг враховуються на дату звернення за призначенням пенсії, а надбавки, премії тощо враховуються в середніх розмірах за один місяць за посадою, з якої вона звільнилася, в тому органі, у якому вона працювала. Наприклад, особа звертається за призначенням пенсії у січні, а надбавки та премії враховуються за грудень попереднього року.

 

Особі виповнилося 60 років і вона поспішає призначити пенсію як держслужбовцю, побоюючись, що Закон № 889-VIII можуть відмінити.

Як їй бути: звільнитися і чимшвидше звернутися за призначенням пенсії, чи продовжувати працювати?

Доки особа після досягнення 60 років працюватиме на посаді державного службовця, навіть  якщо їй буде призначено пенсію за Законом «Про державну службу», вона все одно отримуватиме пенсію, обчислену за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тому немає сенсу терміново полишати роботу і призначати пенсію  державного службовця, оскільки, як свідчить практика, кожного року відбувається збільшення їхніх окладів та інших складових заробітної плати. У цьому випадку особі доцільніше з досягненням вищезазначеного віку призначити пенсію за віком за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а вже після звільнення  звернутися за призначенням пенсії державного службовця.

про пенсії науковцям, працівникам органів місцевого самоврядування, журналістам тощо

Усі ці пенсії, які призначалися за окремими спеціальними законами, або розмір яких визначався  за раніше чинним Законом «Про держслужбу» № 3723, на сьогодні залишилися у старих розмірах, вони не підлягають перерахунку і не індексуються. Але здебільшого виплати таких пенсій вже призупинено, оскільки їх отримувачам вигідніше одержувати пенсії за загальним законом – Законом  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

З 01.10.2017 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148  були внесені зміни до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, було визначено, якщо розмір пенсій, призначених за спецзаконами, розрахований за матеріалами пенсійних справ згідно з нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виявиться більшим, то проводиться автоматичне (без звернення осіб) переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

При цьому зазначено, що такі пенсіонери у будь-який час зможуть звернутися до органів Пенсійного фонду  для переведення їх на пенсію за спецзаконом із установленням розміру пенсії, отримуваного до автоматичного переведення. Таке повернення можливе з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійде від них відповідна заява.

Трапляються випадки, коли розмір  пенсії за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виявився меншим і відповідно автоматичне переведення не було здійснено, але особа після призначення пенсії  продовжувала працювати  на високих посадах чи з високими заробітками. У такому разі їй доцільно звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання по переведення пенсії за спец законом на пенсію за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але не за матеріалами пенсійної справи (як при автоматичному переведенні), а з додаванням стажу, а якщо доцільно, то і заробітку.

До того ж, під час обчислення заробітку вона має право на застосування норм статті 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає, що заробітну плату особа може брати лише за період персоніфікації, тобто без урахування довідки про заробіток за 5 років до 1 липня 2000 року. Як свідчить практика, таке переведення призводить до значного збільшення розміру пенсії колишніх отримувачів сепцпенсій.

ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗНИЖЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ

Особам, які працювали в районах Крайньої Півночі

На сьогодні діє «Тимчасова Угода між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів районах Крайньої Півночі», в галузі пенсійного забезпечення» від 15.01.1993, що передбачає дострокове призначення пенсій.

Відповідно до цієї угоди особи, які працювали у районах Крайньої Півночі не менше 15 календарних років  або не менше 20 календарних років у місцевостях, які прирівняні до районів районах Крайньої Півночі, незалежно від місця їхнього постійного проживання на території обох держав, мають право на пенсію по старості (за віком): чоловіки – з досягненням 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, жінки – після досягнення 50-річчя і при загальному стажі роботи не менше 20 років.

Жінкам, які народили п’ятьох або більше дітей, та матерям осіб з інвалідністю з дитинства

Відповідно до ст.115 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», жінкам, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до 6-річного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, мають право виходу на пенсію після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Законом також передбачено, що за вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

У разі, якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення 6-річного віку, надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення 6-річного віку, що також є підставою для призначення пенсії батькам за наявності зазначеного вище страхового стажу та при досягненні відповідного віку.

Особам, які мають деякі невиліковні захворювання

Ст. 115визначено, що право дострокового виходу на пенсію мають:

 • особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у чоловіків та не менше 15 років у жінок;
 • особи з інвалідністю по зору І групи – сліпі та особи з інвалідністю І групи - після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років у чоловіків та не менше 10 років у жінок.

Учасникам бойових дій та учасникам АТО

Умови дострокового виходу на пенсію цим категоріям осіб визначені ст.115 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторного шлюбу, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», мають право виходу на пенсію: чоловіки після досягнення 55 років, жінки – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення

Ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 визначає, що таким особам пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Нагадаємо:

З 1 січня 2015 року 4 зона радіоактивного забруднення була відмінена, але право на призначення дострокової пенсії особам, зарахованим до 4 категорії постраждалих від Чорнобильської катастрофи, зберігається. Зокрема, особи, які постійно проживали або працювали у зоні посиленого радіологічного контролю з моменту аварії по 31 липня  1986 року, незалежно від часу проживання або роботи в цей період, мають право виходу на пенсію на 2 роки раніше, за умови, що вони на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

Водночас за кожні 3 роки проживання (роботи) пенсійний вік може бути зменшений на 1 рік. Загалом пенсійний вік може бути зменшений не більш ніж на 5 років.

При цьому на сьогодні органи Пенсійного фонду не вимагають надання посвідчення про проживання на цій території, оскільки отримати його можна було лише до 1 січня 2015 року, тобто до моменту скасування зони. Наразі такі посвідчення вже не видаються.

Наприклад:

Чоловік, зарахований до 4 категорії постраждалих, має право на зниження пенсійного віку на 5 років. 2021 року йому виповнилося 55 років. Згідно зі ст. 28 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особам, які виходили на пенсію зазначеного року, необхідно було мати не менше 28 років страхового стажу. Але відповідно до умов ст. 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тривалість необхідного страхового стажу для цього чоловіка мала бути зменшена на відповідну кількість років зменшення пенсійного віку, тобто теж на 5 років. Тож для призначення пенсії йому достатньо було мати не менше 23 років страхового стажу.

Аналогічний принцип визначення необхідного стажу для призначення дострокових пенсій іншим категоріям осіб, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Зокрема, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зарахований до 2 категорії, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року, з виходом на пенсію має право як на зменшення пенсійного віку на 10 років, так і на зменшення тривалості необхідного страхового стажу на 10 років. Наприклад, 2021 року він мав право виходу на пенсію в 50-річному віці за наявності 18 років страхового стажу (28 – 10).

Особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці

Перелік пільгових категорій осіб та умови виходу на пенсію за віком на пільгових умовах визначений у ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зверніть увагу!

Особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, призначається саме пенсія за віком, але на пільгових умовах, тобто зі зниженням пенсійного віку.

Наприклад:

У пенсіонерів, які вийшли на пільгову пенсію, часто виникає запитання: чи можна після досягнення загального пенсійного віку (60 років) призначати їм нову пенсію за віком? Відповідь – ні. Пенсія за віком, зокрема, на пільгових умовах, призначається довічно.

 

Як зараховується до страхового стажу період догляду за дитиною?

 

Догляд за дитиною до трьох років зараховувався до стажу як до 1 січня 2004 року, так і після. Але після 1 січня 2004 року такі періоди зараховуються до страхового стажу за умови, якщо особа, яка здійснювала такий догляд, отримувала допомогу по догляду за дитиною до трьох років або одноразову допомогу при народженні дитини, яку призначають органи соціального захисту.

Тобто до 1 січня 2004 року до страхового стажу непрацюючим матерям на підставі свідоцтва про народження дитини зараховується три роки догляду, працюючим – періоди перебування у відпустках по догляду за дитиною до трьох років. Із 1 січня 2005 року – за даними персоніфікованого обліку.

Період неоплачуваної відпустки по догляду за дитиною від трьох до шести років із 1 січня 2004 року не зараховується до страхового стажу при визначенні розміру пенсії, оскільки у цей період за особу, яка здійснює такий догляд, не сплачуються страхові внески, вона не підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Водночас пунктом 3.1 Прикінцевих положень Закону 1058 передбачено, що період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку        (з 01.01.2005), зараховується до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком при досягненні віку, встановленого ст. 26 Закону 1058.

 

Наприклад:

Жінка звертається за призначенням пенсії у 2021 році. Має 27 років страхового стажу. Тобто для виходу на пенсію у 60 років їй не вистачає одного року ( 2021 року необхідний страховий стаж становить 28 років). Але з 2004 по 2006 рік вона перебувала у неоплачуваній відпустці по догляду за дитиною до шести років. Тому їй зарахують у стаж для визначення права на призначення пенсії один рік – 2004, якого не вистачає, і вона вийде на пенсію у 60 років, але для розміру пенсії враховуватимуть наявний страховий стаж – 27 років.

 

 

 

Як зараховуються  у  страховий стаж періоди догляду осіб, які потребують стороннього догляду?

 

Законом 1058 передбачено, що непрацююча особа працездатного віку, яка здійснює догляд, наприклад, за дитиною з інвалідністю до 16 років або престарілою особою, яка потребує стороннього догляду, чи за особою з інвалідністю 1 групи, має право на зарахування таких періодів догляду до свого страхового стажу. Періоди такого догляду до 01.01.2005 підтверджуються актом, складеним у територіальному органі Пенсійного фонду України, при цьому 2004 рік і далі – за умови отримання відповідної допомоги чи компенсації, а прочинаючи з 01.01.2005  - за умови отримання допомоги (компенсації) в органах соціального захисту населення по догляду за вказаною категорією громадян за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

До заробітку для обчислення пенсії враховується мінімальна заробітна плата. Для того, щоб зарахування таких періодів до страхового стажу не знизило розміру пенсії особи, законодавством передбачена оптимізація заробітку.

 

 

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь