Запрацював ринок землі сільськогосподарського призначення

Дата: 02.07.2021 15:22

З 1 липня офіційно стартував ринок землі сільськогосподарського призначення в Україні.

Відтак, запроваджено поетапне скасування діючої заборони на відчуження земельних ділянок сільгосппризначення, які перебувають у приватній власності.

Зокрема, на першому етапі, з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року купувати сільськогосподарські площі зможуть тільки громадяни України з обмеженням в 100 гектарів. На другому -  з 1 січня 2024 року громадяни України отримають право мати у власності  до 10 тисяч гектарів землі.

Відповідно до законодавства, викупити землю можуть громадяни України, яким належить право:

- постійного користування;

- право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення фермерського господарства;

- орендарі ділянок, які набули право оренди через переоформлення права постійного користування до 2010 року.

Ці категорії громадян можуть викупити земельні ділянки з розстрочкою до 10 років. Ціна землі буде дорівнювати нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів.

У разі купівлі ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після першої сплати.

Для того, аби здійснити реєстрацію права власності на землю,  у ділянки повинен бути кадастровий номер. Його наявність можна перевірити на Публічній кадастровій карті України: http://surl.li/ydva. Якщо кадастрового номера немає – необхідно звернутися до розробника документації із землеустрою для виготовлення технічної документації щодо встановлення чи відновлення меж ділянки в натурі та зареєструвати ділянку в Державному земельному кадастрі. Під час реєстрації ділянки їй буде присвоєно кадастровий номер.

Далі необхідно зареєструвати право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Для реєстрації права потрібно звернутися до виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, нотаріуса чи ЦНАП.

Після реєстрації права власності на землю громадянин отримує паперовий чи електронний витяг із Державного реєстру речових прав.

Реєстрація права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та вказаний пакет документів зможе гарантувати право користування, володіння розпорядження земельною ділянкою.

Укладення договору оренди земельної ділянки здійснюється:

- із земель приватної власності — за згодою орендодавця та особи, яка має право орендувати таку земельну ділянку;

- із земель державної або комунальної власності — на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, або за результатами аукціону;

- на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально.

Земельна ділянка за договором оренди землі вважається переданою орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Строк дії договору оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років.

Строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства не може бути менш як 7 років.