У рамках інспекційної кампанії інспектори Держпраці відвідують суб’єктів господарювання з найвищим ризиком використання незадекларованої праці
Як інформують в Управлінні Держпраці в Чернівецькій області, роботодавцям, котрі мають найвищий ризик використання незадекларованої праці, а також ті, хто не оформили найманих працівників після інформаційних заходів інспекторів праці, варто очікувати на заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю.
Як уже повідомлялося, 1 липня, у рамках Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік, розпочалася масштабна інспекційна кампанія з виявлення неоформлених працівників у суб’єктів господарювання Чернівецької області, які мають найвищий ризик використання неофіційної праці.
Про проведення позапланових перевірок у формі інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених працівників, інспектори праці завчасно не попереджають роботодавців.
Завдання інспекторів праці – перевірити, чи виконує роботодавець законодавство про працю, зокрема, чи оформлює трудові відносини з працівниками.
Суб’єктам господарювання слід пам’ятати про відповідальність за порушення законодавства про працю.
До юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, котрі використовують найману працю без оформлення трудових відносин, може застосовуватися фінансова (стаття 265 Кодексу законів про працю) та адміністративна відповідальність (стаття 41 Кодексу про адміністративні правопорушення).
Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, якщо вони є роботодавцями, адміністративна відповідальність – до посадових осіб підприємств, а також до фізичних осіб-підприємців.
Фінансова відповідальність може застосовуватися одночасно з адміністративною.
В Управлінні Держпраці в Чернівецькій області нагадують, що відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України, розмір санкції за порушення законодавства про працю (незадекларований працівник, факт підміни трудового договору цивільно-правовим/договором про стажування, виплати заробітної плати в конверті, виплати винагороди працівнику без нарахування/сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, фактичного використання праці працівника повний день, при оформленні його на неповний робочий день) складає 10 мінімальних заробітних плат, що у 2021 році становить 60 000 гривень.
Вчинення такого порушення повторно упродовж двох років обійдеться роботодавцеві вже у 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення - 180 000 гривень.
Слід зазначити, що інспектор праці обов’язково нарахує штрафну санкцію у таких випадках:
- за недопущення до проведення перевірки;
- за створення перешкод у її проведенні;
- за виявлення незадекларованої праці: не укладено трудовий договір, не повідомлено про найм Державну податкову службу, не сплачено податки.
Управління Держпраці у Чернівецькій області закликає суб’єктів господарювання Буковини до належного оформлення трудових відносин з працівниками.