В умовах правового режиму воєнного стану відчуження автомобіля для задоволення потреб Збройних Сил України можливе виключно при дотриманні визначених законом правил

Дата: 25.03.2022 11:30

Примусове відчуження (вилучення) майна, що перебуває у приватній власності громадян в умовах воєнного стану здійснюється згідно з положеннями визначеними ст.41 Конституції України, ст.353 Цивільного Кодексу України, ст.8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та ст.3 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Відповідно, військове командування у зв'язку з виконанням заходів правового режиму воєнного стану може вилучати, зокрема, автомобілі при обов'язковому дотриманні чотирьох наступних умов:

відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. (Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності);

рішення щодо такого вилучення прийматися виключно вищим командуванням Збройних сил України або окремо визначених їх підрозділів за погодженням з державною адміністрацією (без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення);

вилучення провадиться з чітким документальним оформленням та засвідчується підписанням акта встановленого зразка, із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації, тощо;

перед відчуженням здійснюється оцінка ринкової вартості майна, оригінал висновку про яку надається власнику.

Слід звернути увагу на те, що згідно зі статтею 6 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військово-транспортний обов’язок установлюється з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами і технікою і поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян - власників транспортних засобів.

Для вилучення техніки працівникам підприємств, організацій, установ, незалежно від форм власності, вручаються наряди – документ, який підписаний начальником військової адміністрації спільно з начальником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Такі наряди можуть вручатися і приватним особам. За цим приписом належить доставити автомобілі в місце, яке вкаже начальник територіального відділу комплектування та соціальної підтримки.

Разом з тим, вилучення будь-якого майна громадян можливо лише у виняткових випадках з дотриманням правил та гарантій з боку держави.