Сокирянське управління Головного управління Держпродспоживслужби у Чернівецькій області інформує про правила обробки полів пестицидами та агрохімікатами

Дата: 15.04.2022 09:35
Кількість переглядів: 410

Громадянам, які займаються вирощуванням сільськогосподарських культур на власних присадибних ділянках для правильного та безпечного використання засобів захисту рослин на присадибних та дачних ділянках слід дотримуватись основних правил:

- для обробки індивідуальних садів і городів в межі населеного пункту застосовувати препарати, які дозволені для роздрібного продажу населенню згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»;

- купувати засоби захисту рослин необхідно у офіційних дистриб’юторів або спеціалізованих магазинах. Упаковка повинна бути заводською, мати захисні елементи (голограми, захисні плівки, номер партії тощо);

- зберігати препарати в закритих оригінальних упаковках в добре вентильованому захищеному від сонця і вологи місці при температурі не нижче 00С та не вище +350С. Зберігати засоби захисту рослин окремо від продуктів харчування, кормів для тварин, питної води і різних предметів та матеріалів господарського призначення;

- не допускати  можливості доступу до препаратів дітей, домашніх тварин;

під час роботи з засобами захисту рослин не палити, не вживати напої та їжу; 

- дотримуватись загальних вимог індивідуального захисту органів дихання та очей, шкіри рук, після проведення робіт ретельно мити з милом руки, інші відкриті ділянки тіла та змінити одяг; 

- роботи з засобами захисту рослин проводити в ранні ранкові (до 10 год) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках (3- 4 м/с);

- дотримуватись інструкцій щодо приготування розчинів;

- при потраплянні препарату або його розчину на шкіру – зняти забруднений одяг, промити уражену ділянку теплою водою з милом або слабким содовим розчином, при потраплянні в очі – ретельно промити їх великою кількістю води;

у разі  підозри на отруєння  відразу звернутися до лікаря, показати  лікарю  етикетку  від препарату або  повідомити, яким засобом проводилась обробка;

    При проведенні обробок індивідуальних садів і городів засобами  захисту рослин, необхідно дотримуватися вимог ст. 103 «Зміст добросусідства» Земельного кодексу України, відповідно до якої власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (в т.ч. неприємні запахи).

У відповідності до ст. 104 «Попередження шкідливого впливу на сусідню земельну ділянку» вищевказаного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров’я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше.

Дотримання вищезазначених правил є запорукою збереження власного здоров’я та попередження забруднення навколишнього природного середовища!

Основні документи, які регулюють  транспортування, зберігання та застосування  пестицидів та отрутохімікатів це:

Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»;

-  Закон України «Про пестициди і агрохімікати»;

         - ДСП 8.8.1.2.001-98 Державні санітарні правила транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві;

ДСП 382-96 Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів в народному господарстві України.

Дані документи є частиною законодавства України та обов'язкові для  дотримання всіма підприємствами, установами і організаціями, приватними господарствами та особами, що проводять будь-які дії з пестицидами. Порушення вимог нормативних та законодавчих актів тягне за собою відповідальність відповідно до чинного Законодавства.

Дозволяється транспортування, зберігання і застосування пестицидів і агрохімікатів, які зареєстровані і дозволені до використання та входять до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» .

Вимоги санітарного законодавства щодо застосування пестицидів і агрохімікатів:

Завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки суб’єкти підприємницької діяльності повинні сповіщати голів сільських, селищних міських рад, ОТГ, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів та агрохімікатів.

При отриманні повідомлення від агропідприємства, щодо застосування пестицидів та агрохімікатів сільський, селищний голова, голова ОТГ зобов’язаний:

- довести до відома (засобами інформування) мешканців села, власників пасік, рибогосподарств, керівників лікувально – профілактичних закладів на території населеного пункту про застосування пестицидів агропідприємством;

- забезпечити контроль за проведенням заходів на території населеного пункту.

 

 Обробка рослин та інших об'єктів повинна здійснюватись суворо за показаннями з обов'язковим врахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бур'янів, а також прогнозу погоди.

Місцеві органи державної виконавчої влади разом з іншими зацікавленими підприємствами і установами організовують та проводять заходи щодо санітарно-гігієнічного та медичного забезпечення робіт, пов'язаних з застосуванням пестицидів.

  Всі  роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні  години при мінімальних висхідних повітряних потоках.

Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 град. С.

Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).

Застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с.

У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

     Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м,  при штанговому і гербігації дощуванням - 300 м. При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні  зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при  напрямку вітру від населених пунктів і інших об'єктів, що підлягають санітарному захисту.

Проведення сільськогосподарських робіт на ділянках, де були застосовані пестициди, і допуск на них людей дозволяється тільки після закінчення строків, що гарантують їх безпеку у відповідності до "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні", Додатків до "Переліку...", інструкцій з безпечного застосування пестицидів, регламентів зазначених в переліку Державних гігієнічних нормативів "Допустимі рівні вмісту пестицидів у сільськогосподарській сировині, харчових продуктах, повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, воді водоймищ, ґрунті" та в доповненнях до нього. Ці строки регламентовані з урахуванням фізико-хімічних властивостей пестицидів, кумулятивних властивостей, токсичності, віддалених ефектів, стійкості в навколишньому середовищі, умов застосування, препаративних форм, видових особливостей рослин і фази їх розвитку, характеру робіт, що виконуються та інші. При цьому враховується (для кожного конкретного препарату) можливе надходження в зону дихання працюючих парів пестицидів або їх метаболітів, ґрунтового пилу, який містить токсичні речовини, резорбцію хімічних речовин крізь шкіру при контакті з рослинами, а також подразнюючу дію пестицидів.

Не допускається випас худоби та птиці, а також сінокіс на оброблених пестицидами ділянках на протязі періоду, визначеного "Переліком пестицидів і агрохімікатів,  дозволених до використання в Україні".

Під час роботи з препаратами забороняється курити, пити, вживати їжу.

У разі потрапляння пестициду на шкіру потрібно змити струменем води, краще з милом, або зняти за допомогою тканини, а потім промити шкіру достатньою кількістю води.

При надходженні пестициду в очі необхідно негайно добре промити їх достатньою кількістю води, після чого звернутися за лікарською допомогою.

До роботи з пестицидами заборонено допускати осіб, які не досягли 18-річного віку, вагітних і жінок, що годують груддю. Діти  шкільного та дошкільного віку не допускаються до роботи з пестицидами і на оброблених ними площах.

До роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та  мають  відповідні посвідчення,  допуск та наряд на  виконання  робіт  з  пестицидами.

Особи, що контактують із пестицидами (транспортування, зберігання, фасування, навантаження, розвантаження, приготування робочих розчинів, заправка апаратури, протруювання і сівба посівного матеріалу, його фасування, транспортування і зберігання, навантаження і розвантаження, а також фумігація, обприскування, обпилювання, внесення в ґрунт, дезінсекція,  дератизація та ін.) зобов'язані використовувати справні засоби індивідуального захисту відповідно до ступеню небезпечності пестициду, рекомендованих заходів безпеки при виконанні дій з препаратами та вимог інструкцій по їх безпечному застосуванню.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь