Щодо звернення керівника ТОВ «Радогост» Ярової Н.М. до депутатів Сокирянської міської ради

Дата: 27.01.2023 17:00
Кількість переглядів: 126

У зверненні до депутатів Сокирянської міської ради керівник ТОВ «Радогост» Ярова Ніна Миколаївна закликає депутатів «не голосувати за надання більшої половини суботнього ринку КП «Сокиряни-благоустрій», тому що це порушення Закону «Про приватну власність».

При цьому, є незрозумілим: що саме Ярова Н.М. вбачає під приватною власністю. Адже, земельна ділянка, що охоплює територію суботнього ринку в центрі міста Сокиряни (крім тієї частини, на якій розміщене кафе «Гірник»), є комунальною власністю Сокирянської міської територіальної громади в особі Сокирянської міської ради, що підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

В статті 83 Земельного кодексу України наголошено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Варто зауважити, що Закону України «Про приватну власність», на який посилається Ярова Н.М., не існує. Натомість, відносини власності регулюються Цивільним кодексом України. Так, відповідно до статей 319, 321, 327 даного Кодексу власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Крім того, статтею 78 Земельного кодексу України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Згідно із статтею 12 цього ж Кодексу розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та ін. належать до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин.

Керівник ТОВ «Радогост» Ярова Н.М. у 2022 році звернулась до міської ради із заявою про викуп земельної ділянки – території суботнього ринку в м. Сокиряни, на якій розміщене нерухоме майно товариства.

За нормами ст. 128 Земельного кодексу України власник нерухомого майна має право викупити земельну ділянку, на якій це майно розміщене. Так, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до міської ради.

Водночас, статтею 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать, зокрема, організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності.

За результатами розгляду заяви Ярової Н.М. про викуп земельної ділянки, враховуючи, що на цій ділянці, крім майна товариства, розміщене також нерухоме майно, що на праві власності належить іншим особам, 18.11.2022 міською радою як власником відповідної земельної ділянки згідно із вимогами земельного законодавства прийнято рішення № 228/22-22, яким надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельної ділянки комунальної власності площею 1,1230 га з кадастровим номером 7324010100:01:003:0381 (поділу та утворення двох земельних ділянок: однієї - під будівлями товариства, іншої - вільної від нерухомого майна).

Цим же рішенням міська рада надала дозвіл ТОВ «Радогост» на викуп земельної ділянки, яка утвориться в результаті поділу, та на якій розміщене належне товариству нерухоме майно.

Кошти, отримані від такого продажу рада вирішила спрямувати на облаштування комунального ринку в м. Сокиряни на іншій земельній ділянці, що утвориться в результаті відповідного поділу.

Згідно із ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

З огляду на викладене, на розгляд 24 сесії Сокирянської міської ради восьмого скликання вноситься проект рішення «Про передачу земельних ділянок у постійне користування», пунктом 1 якого передбачено передачу КП «Сокиряни-благоустрій» у постійне користування земельної ділянки, утвореної в результаті вищезазначеного поділу, площею 0,7906 га, з кадастровим номером 7324010100:003:0649, із цільовим призначенням 03.07 – для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що розташована за адресою: м. Сокиряни, вул. Ф. Васильєва, з метою створення та подальшого функціонування комунального ринку.

При цьому, інша земельна ділянка, на якій розміщене майно ТОВ «Радогост», як зазначено вище, підлягає продажу цьому товариству за заявою його керівника Ярової Н.М. на підставі рішення міської ради № 228/22-22 від 18.11.2022, яким надано дозвіл товариству на викуп даної ділянки.

Разом з тим, варто зазначити й щодо права постійного користування земельною ділянкою суботнього ринку, на яке посилається ТОВ «Радогост». Так, відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:

а) органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності;

б) громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації;

в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності;

г) господарське товариство, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування";

ґ) заклади освіти незалежно від форми власності;

д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку;

е) оператор газотранспортної системи, оператор газосховища та оператор системи передачі;

є) господарські товариства в оборонно-промисловому комплексі, визначені частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності.

Даний перелік є вичерпним. Оскільки, ТОВ «Радогост» не належить до жодного з вищеперелічених суб’єктів, права постійного користування товариство не має відповідно до закону.

Твердження Ярової Н.М. про розгляд справи за позовною заявою ТОВ «Радогост» 20 лютого 2023 – не відповідає дійсності. Адже, згідно із відомостями реєстру судових справ офіційного веб-порталу «Судова влада України», по поданій товариством позовній заяві ухвала Господарського суду в Чернівецькій області про відкриття провадження у справі та призначення дати засідання на даний час відсутня. Отже, провадження у справі за позовом товариства станом на 27.01.2023 судом не відкрито.

Поряд із викладеним, слід зазначити про безпідставність погроз та залякувань Яровою Н.М. депутатів Сокирянської міської ради та її посадових осіб щодо притягнення їх до кримінальної відповідальності за статтею 206-2 Кримінального кодексу України «Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації».

Як вбачається із змісту наведеної статті, кримінальна відповідальність за нею настає у випадку заволодіння саме майном юридичної особи, тобто майном, яке на праві власності належить цій юридичній особі.

Однак, на території суботнього ринку в м. Сокиряни, на праві власності товариству «Радогост» належать лише об’єкти нерухомого майна – будівлі, щодо яких будь-яких рішень Сокирянською міською радою не приймалось. Права товариства як власника даної нерухомості міською радою жодним чином не порушувались.

Натомість, земельна ділянка, на якій розміщене майно товариства, як зазначалось вище, є комунальною власністю громади. Очевидним є факт неможливості незаконного заволодіння міською радою її ж власним майном, з огляду на що, погрози і залякування Ярової Н.М. – абсурдні.

Поряд з цим, звертаємо увагу керівника ТОВ «Радогост» Ярової Н.М., що статтею 383 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.

 

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь