Звернення депутатів Сокирянської міської ради VIII скликання до Президента України, Голови Верховної Ради України, Голови комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Голови комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митн
Ми, депутати Сокирянської міської ради VIII скликання, Дністровського району Чернівецької області, діючи від імені та в інтересах жителів Сокирянської міської територіальної громади, не погоджуємось з внесеним на розгляд Верховної Ради України проектом Закону про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України, зареєстрованим за №10037 від 12.09.2023. Наше занепокоєння викликає пункт 60, яким, згідно із запропонованим Проектом, планується доповнити Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України.
Окрім того, нашу стурбованість викликає те, що одним із пунктів проєкту бюджету на 2024 рік є застосування нормативу зарахування податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів відповідно до норм Бюджетного кодексу України на рівні 60% замість 64%, які були встановлені попередньо, без урахування податку на доходи фізичних осіб від грошового забезпечення військовослужбовців.
Слід зазначити, що податок на доходи фізичних осіб є одним із основних джерел доходів бюджетів територіальних громад. Податок на доходи фізичних осіб не є цільовим внеском, це податок з фізичної особи на забезпечення надання необхідних їй послуг як на рівні держави, так і на рівні органів місцевого самоврядування. Податок на доходи фізичних осіб із заробітніх плат військовослужбовців покликаний забезпечити необхідні їм послуги від влади, в тому числі, потреби їх родин в той час, як вони зі зброєю в руках боронять територіальну цілісність та незалежність України. Військовослужбовцям, правоохоронцям, рятувальникам, які захищають нас ризикуючи своїм життям, має бути гарантовано, що вони та їхні родини отримуватимуть всі необхідні послуги та допомогу. І органи місцевого самоврядування роблять все від них залежне, аби жителі отримували всі необхідні послуги.
Зокрема, вагома частина бюджету Сокирянської міської територіальної громади спрямовується на забезпечення належної роботи закладів сфери освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, забезпечення діяльності підприємств критичної інфраструктури, де надається основна частина послуг, необхідних населенню. Майже 78% видатків від загального фонду бюджету громади займають видатки на функціонування зазначених вище сфер життєдіяльності громади.
У разі вилучення частини податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу з бюджету громад виникне необхідність коригування та зменшення дохідної частини місцевого бюджету, відповідно зменшення відбудеться і у видатковій частині бюджету громад, під яку були підкріплені асигнування з урахуванням надходжень від вказаного вище податку. Відтак, критично недофінансованими будуть заклади освіти, охорони здоров'я та соціального захисту населення. Вилучення коштів з бюджетів громад не передбачає з боку держави визначення інших джерел для фінансування передбачених законом витрат. Як наслідок, виникне криза у функціонуванні основних життєзабезпечуючих сфер громади та наданні послуг населенню. Слід зауважити, що на території Сокирянської громади проживає майже 37 000 тисяч місцевого населення, понад 1000 внутрішньо переміщених осіб, тут розташовані підрозділи Національної гвардії України, та інші підрозділи Збройних Сил України, а також спецконтингент державного підприємства «Сокирянська виправна колонія №67».
Варто зазначити, що майже половина коштів, які надійшли у місцевий бюджет від сплати ПДФО військових, спрямовано на безпеку та оборону. Від початку 2023 року до місцевого бюджету надійшло близько 13 мільйонів гривень зазначеного податку. За вказаний період на безпеку та оборону з бюджету Сокирянської громади було спрямовано понад вісім мільйонів гривень. Зокрема, ці кошти були виділені на забезпечення потреб місцевих ТЦК та СП, військових Збройних Сил України, які підкріплені клопотаннями військових частин, підрозділів Національної поліції, Служби безпеки України, рятувальних частин, підрозділів Національної гвардії України, що дислокуються на території громади. Окрім того, частина коштів була спрямована на виплату одноразової допомоги на поховання членам родин загиблих захисників України у сумі 10 000 гривень - кожному. За кошти місцевого бюджету також здійснюється доставка тіл загиблих воїнів до громади. Необхідно зауважити, що від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України зазначену компенсацію виплачено 72 особам на загальну суму 720 тисяч грнивень.
При цьому, доцільно звернути увагу на те, що питання виділення коштів місцевого бюджету, в тому числі і асигнувань, які надійшли у місцевий бюджет від сплати ПДФО військовими, прозорі та відкриті для громадян. Видатки з місцевого бюджету під постійним контролем відповідних контролюючих органів та перебувають у відкритому доступі, де з ними може ознайомитись будь-який представник засобів масової інформації чи активний член громади. Окрім того, фінансові платежі постійно проходять відповідний контроль та перевірку зі сторони казначейської служби. Рішення, прийняті в напрямку розподілу видатків бюджету, оприлюднюються на офіційному веб-сайті територіальної громади.
Ми не погоджуємось з твердженням Міністерства фінансів України, що військовий ПДФО збільшився після 24 лютого 2022 року. Те, що зросла кількість військовослужбовців означає, що зменшилась кількість цивільних. Вагома частина від сплати ПДФО військовими - це податки, які сплачували місцеві жителі до того, як мобілізувались до війська. Усі, хто нині сплачує військовий ПДФО, до мобілізації сплачував ПДФО із зарплат вчителів, продавців, робітників, працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, медиків, будівельників. Як приклад, з Сокирянської міської територіальної громади призвано понад 1500 осіб, які до мобілізації працювали на підприємствах та в установах громади і сплачували податок на доходи фізичних осіб (розрахунково виходячи з мінімальної заробітної плати ((1500 чол. * 6700 грн *12 міс)*18%)*64% = 13 млн. 893,1 тис грн).
Ми, депутати Сокирянської міської ради, категорично переконані, що вилучення податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), який надходить до бюджету від зарплати військовослужбовців, завдасть згубних наслідків та критичного ослаблення громаді, позбавить її можливості допомагати силам оборони та надавати якісні послуги місцевому населенню.
Звернення прийнято на 30 сесії
Сокирянської міської ради VIII скликання
18 вересня 2023 року