До відома власників земельних ділянок з державними актами старого зразка!

Дата: 05.02.2024 14:56
Кількість переглядів: 320

Для підтвердження права власності на земельну ділянку достатньо виписки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, адже державний акт на право власності на земельну ділянку не видається з 2013 року. Втім, починаючи з 2016 року, в Україні були змінені правила реєстрації права власності на землю.

Зокрема, звертаємо увагу на особливості реєстрації права власності на землю в залежності від документа, який наявний у власника землі:

 

-        Державний акт виданий в період 1992-2001 років

З 1992 по 2001 роки в Україні діяв державний акт на земельну ділянку рожевого або червоного кольору, який не містив кадастрового номеру земельної ділянки.

Крім відсутності інформації щодо кадастрового номеру, рожеві акти могли містити дані щодо декількох земельних ділянок з різним цільовим призначеннями. Наприклад, для ведення особистого селянського господарства, а також для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд. Це спричиняло певні незручності у випадку, коли власник мав намір передати одну з ділянок іншій особі.

Якщо державний акт на земельну ділянку рожевого кольору без кадастрового номеру, то для переоформлення земельної ділянки на іншу особу має бути виконана кадастрова зйомка та розроблена технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі. На підставі розробленої технічної документації державний кадастровий реєстратор вносить земельну ділянку до державного земельного кадастру та здійснює присвоєння кадастрового номера земельній ділянці. Виконання вказаних вище дій підтверджує виданий реєстратором витяг з Державного земельного кадастру.

 

- Державний акт виданий в період 2002-2008 років

Прийняття нового Земельного кодексу України у 2001 році зумовило необхідність прийняття нових законів, що були логічним продовженням положень Земельного кодексу, а також приведення підзаконних актів у відповідність до положень останнього. У зв’язку з цим, у 2002 році було затверджено нову форму державного акта зеленого кольору.

В новому державному акті вже не можна було зазначати більше однієї земельної ділянки. Введення в дію бази державного земельного кадастру дозволило присвоїти кожній, внесеній до кадастру, земельній ділянці окремий унікальний кадастровий номер. Кожен кадастровий номер складається з 19 цифр, розділених двокрапками та містить інформацію про код регіону, кадастрової зони, кварталу та номер конкретної земельної ділянки.

Особливістю було те, що зелений державний акт дозволяв визначення часток співвласників земельної ділянки безпосередньо у формі самого державного акта.

Державний акт зеленого кольору, як і рожевий, залишається чинним і по теперішній час. Проте, для укладення угод щодо земельної ділянки, в будь-якому випадку необхідно отримати витяг з Державного земельного кадастру.

 

- Державний акт виданий в період 2009-2012 років

Необхідність удосконалення форми державного акта, затвердженої в 2002 році, наприкінці 2008 року зумовила внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 449 від 02.04.2002. Оновлена форма державного акта друкувалась на бланках синього кольору. Основні зміни до форми полягали в доповненні державного акта окремим полем для зазначення ідентифікаційного номеру (коду) власника земельної ділянки.

Справа в тому, що до цього часу власник земельної ділянки ідентифікувався за прізвищем, ім'ям, по-батькові, якщо юридична особа, то за найменуванням. Коли ім’я чи найменування зазначалось з помилками, то виникали проблеми, пов'язані з розпорядженням правами щодо такої земельної ділянки. Державний акт з помилками не давав можливості укласти будь-які договори, а вирішувалась така проблема, зокрема шляхом видачі дублікату державного акта через втрату документа з помилкою. Оновлена форма державного акта зразка 2008 року вирішила такі проблеми.

 

Щодо кадастрового номера!!!

За відсутності кадастрового номера власник ділянки фактично не має права розпоряджатися нею: дарувати, здавати в оренду, продавати тощо.

Тож, власники земельних ділянок, які мають державний акт на землю «старого» зразка, мають перевірити свою ділянку на наявність кадастрового номера та подбати про його присвоєння в разі відсутності. Оскільки, на період дії правового режиму воєнного стану, доступ до Публічної кадастрової карти закритий, перевірити інформацію щодо кадастрового номера можна в Центрі надання адміністративних послуг.

Слід зазначити, що Державний акт, виданий з 1992-2001 роки – червоного чи рожевого кольору, міг не містити кадастрового номера земельної ділянки та містити дані щодо декількох земельних ділянок з різними цільовими призначеннями.

Отже, аби отримати кадастровий номер власникам земельних ділянок, право власності на які посвідчено Державним актом без зазначення кадастрового номера, варто звернутися до землевпорядної організації, яка має в штаті сертифікованого інженера-землевпорядника.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» (з відповідними змінами) державна реєстрація земельної ділянки відбувається на підставі технічної документації із землеустрою, яка містить відомості щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Після отримання документів слід звернутись до Центру надання адміністративних послуг та зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

Своєю чергою державний кадастровий реєстратор здійснює присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці та видає витяг з Державного земельного кадастру, який містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги.

Окрім того, аби мати можливість розпоряджатись земельною ділянкою, необхідно зареєструвати право власності на земельну ділянку в Реєстрі речових прав на нерухоме майно, звернувшись до державного реєстратора відділу ЦНАП або нотаріуса.

В 2002 році було затверджено нову форму державного акта зеленого кольору, де зазначалась лише одна земельна ділянка, якій було присвоєно кадастровий номер.

Наприкінці 2008 року до Постанови Кабінету Міністрів України № 449 від 02.04.2002 року, ( яка втратила чинність у 2013 році) було внесено зміни, що полягали в доповненні державного акта окремим полем для зазначення ідентифікаційного номера (кода) власника земельної ділянки. Оновлена форма державного акта мала синій колір.

Земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера відповідно до пункту 2 розділу VІІ Закону України «Про Державний земельний кадастр». Окрім того, згідно з пунктом 10 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» вищезгаданого Закону визначено, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набуття чинності цим Законом (що відбулося 01.01.2013 року), є дійсними.

Державні акти на бланках зеленого та синього кольору залишаються чинним і на сьогодні, але для розпорядження правами щодо земельної ділянки також необхідно отримати витяг з Державного земельного кадастру.

 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь