Бережіть природу від пожеж!
З настанням осені на Буковині різко зросла кількість випадків спалювання залишків сухої рослинності. На жаль палії не зважають на те що, це приносить шкоду не лише навколишньому середовищу, а й маленьким тваринам, для яких суха рослинність - місце проживання та схову і які зазвичай першими гинуть в полум'ї.
Наступне, це шкода для здоров’я. Під час спалювання великої кількості рослинних решток в атмосферу потрапляє близько дев'яти кілограмів димових мікрочастинок. Окрім того, дим від спалювання містить діоксини, дуже отруйні для людини речовини. Він має густий, темний вигляд і неприємний запах, подразнює очі та може спричинити алергічні реакції.
Ще одним негативним фактором пожеж в екосистемах є забруднення екології. Серед населення існує хибна, але поширена думка, що спалювання старої рослинності корисне для молодих рослин. Насправді ж пожежа знижує потенціал вегетативного і насіннєвого розмноження рослин, оскільки багато насіння знаходиться саме у ґрунті.
Яка ж альтернатива? Щодо методів управління небажаною рослинністю, найефективнішим вважається її косіння. Зібрану траву найкраще переробити на компост. Для цього можна використовувати компостну яму, в яку складати траву і органічні відходи та протягом зими це перетвориться на корисне добриво.
І останнє, не зважаючи на застереження рятувальників, буковинці продовжують бути основним чинником виникнення пожеж в екосистемах, тож за спалювання доведеться відповідати.
Відповідно до чинного законодавства особи, винні у виникненні пожеж в екосистемах, можуть бути притягнуті до адміністративної та кримінальної відповідальності. За самовільне спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків громадянам загрожує штраф у розмірі:
- від 3060 до 6120 грн,
- посадовим особам від 15 300 до 21 420 грн.
У разі, якщо під час випалювання рослинності буде виявлено загиблі тварини, порушнику додатково будуть нараховуватись збитки, завдані державі.
Крім того, під час дії воєнного стану спалювання сухої трави чи іншої рослинності може бути кваліфіковано правоохоронними органами як диверсія згідно зі ст. 113 ККУ.
Джерело: Головне управління ДСНС України у Чернівецькій області