Роз`яснення Міністерства оборони України щодо електронних військово-облікових документів
Питання щодо форми, в якій оформляється (створюється) та видається військово-обліковий документ, регулюється Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою КМ України від 16.05.2024 № 559.
Зазначеним Порядком визначено, що військово-обліковий документ створюється в електронній та/або паперовій формі. При цьому військово обліковий документ в електронній формі може бути роздрукованим, та у такому випадку він повинен містити QR-код військово-облікового документа, придатний для зчитування відповідним програмним зчитуванням.
Для формування військово-облікового документу в електронній формі необхідно скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, та/або Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації, за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про таку особу.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR- код).
QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Пунктом 9 цього Порядку встановлено, що військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Перевірку (верифікацію/валідацію) QR-коду військово-облікового документу можна здійснювати програмними засобами мобільного додатку “Резерв+” (програмним зчитувачем QR-коду камерою смартфону), з використанням смартфону, технічні характеристики якого відповідають мінімальним технічним вимогам мобільного додатку “Резерв+”.
При цьому посадовим особам, які здійснюватимуть верифікацію/валідацію зазначеного відображення військово-облікового документу в електронній формі, необхідності мати спеціальні пристрої для валідації не передбачається.
Процедура перевірки військово-облікових документів визначається Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою КМ України від 16.05.2024 № 560, яким передбачено, що у період проведення мобілізації уповноважені представники ТЦК СП, представники Національної поліції, а також представники Державної прикордонної служби України мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Крім того, зазначеним Порядком регулюються питання щодо дій, які повинні вчиняти уповноважені представники ТЦК СП, Національної поліції, Державної прикордонної служби України, якщо під час перевірки встановлено відсутність військово-облікового документу (військово-облікового документу в електронній формі). А саме – здійснювати адміністративне затримання такої особи та доставлення її до відповідного ТЦК СП, або відмовляти у перетині державного кордону на виїзд з України.
Також у Міністерстві зазначають, що у ході перевірки уповноважені представники ТЦК та СП, Національної поліції, Державної прикордонної служби України можуть застосовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Проте використання спеціального електронного обладнання є правом, а не обов’язком уповноважених представників.
Можливість застосування технічних приладів, засобів та спеціалізованого програмного забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачена Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, а права Національної поліції та Адміністрації Державної прикордонної служби України користуватися, зокрема, технічними засобами визначено у Положеннях про вказані органи, затверджених постановами КМ України від 28.10.2015 № 877 та від 16.10.2014 № 533.
Отже, працівники вказаних вище органів, уповноважені перевіряти військово-облікові документи в електронній формі, оснащуються відповідними технічними засобами.